Czym jest klasyczny pilates?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zająć się pilatesem albo zaraziłeś się właśnie taką formą dbania o swoje zdrowie – to koniecznie musisz odkryć czym jest klasyczny pilates. To szkoła, która przetrwała ponad 100 lat i każdego dnia zyskuje swoich zwolenników. Wszystko za sprawą idealnego zamysłu Josepha Pilatesa – bo przecież to, co od początku było genialne, nie wymaga żadnych poprawek.

Założenia i intencje Josepha Pilatesa

Każda sesja ćwiczeniowa wg Josepha Pilatesa miała być bardzo silnym i intensywnym treningiem dla całego ciała i umysłu – jednocześnie. Całe skupienie powinno się koncentrować wokół siły mięśni brzucha. To wszystko składa się na wytrzymałość, siłę, gibkość i stabilność. To właśnie te aspekty podczas treningu zostają maksymalnie pobudzone do działania. Nauczyciel musi dostosować poziom treningu do możliwości ucznia tak, aby wykorzystać jego pełny potencjał podczas każdej sesji. Nie ma tutaj problemu jeżeli ma się do czynienia z osobą zdrową. Szczególnie bliżej należy się pochylić nad osobami chorymi i tymi dla których taki trening będzie dużym wyzwaniem. Ćwiczeń jest wiele, możliwości ich dostosowania do indywidualnych potrzeb także – dzięki temu pilates jest tak wszechstronną dziedziną dbania o zdrowie.

Sięgaj do korzeni – postaw na sprawdzone metody

Jak powszechnie wiadomo nauka ma to do siebie, że przekazywana z ust do ust może ewoluować. Podobny schemat spotyka każdego, kto chce nauczyć się pierwotnych tajników pilatesu, które obmyślił sam mistrz. Te rozbieżności, nazywane przez wielu nauczycieli tej techniki – wirusem – pojawiły się zupełnie naturalnie i bardzo często po prostu pomagają w wykonaniu oryginalnych, klasycznych ćwiczeń. Wszystko jednak zależy, od nauczyciela, na jakiego trafisz. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że część ćwiczeń, które wykonują czy których uczą, nie są wiernym odwzorowaniem oryginału. Tak więc jak najprościej określić czym jest klasyczny pilates?

Pilates w klasycznym wydaniu to nic innego jak najwierniejsze odwzorowanie ćwiczeń i kolejności ich wykonywania stworzonych przez Josepha Pilatesa.

Tu pojawia się jednak spór, o to która z dostępnych aktualnie szkół jest tą najwierniejszą, czyli tą prawdziwą i klasyczną. Istnieją drobne różnice w kolejności, a także w sposobach wykonywania ćwiczeń, dlatego ciężko dziś określić ze 100% dokładnością, który z wariantów jest jednoznacznie prawdziwy.

Drugim sposobem odróżnienia klasycznego pilatesu od jego unowocześnionych form, jest ułożenie miednicy na macie podczas wykonywania ćwiczeń. Klasycznie ćwiczenia brzucha powinno wykonywać się „tylnym nachyleniu” – czyli kładąc się na plecach dolna część grzbietu powinna być całkowicie wciśnięta w podłogę, tworząc „pelvis tuck”. Jednak w obecnych czasach, wszystko zależy od nauczyciela klasycznego pilatesu, jak i wykonywanego ćwiczenia.

Klasyczny pilates to wymagająca i odpowiednia kolejność

Osoby nauczające pilatesu w jego klasycznej wersji, uczą kolejności jaką stworzył Joseph Pilates, głównie dla ćwiczeń na reformerze i macie. Powód jest bardzo prosty – kolejność ustalona przez Pilatesa odpowiednio rozgrzewa ciało, stawia wyzwania, po czym pozwala je schłodzić. Ten porządek wzmacnia i rozciąga ręce, nogi oraz tułów we wszystkich płaszczyznach ruchowych. Ustanowiona przez niego kolejność stwarza osobom ćwiczącym wyzwania z odpowiednim tempem systematycznego rozwoju i osiągania coraz to trudniejszych celów. Pozwala także działać przeciwko grawitacji, co jest związane z kładzeniem się, siadaniem, klękaniem i wstawaniem.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz lub zamierzasz ćwiczyć, musisz pamiętać, że główną ideą jest stworzenie sesji treningowej, która rozwija się w zgodzie z założeniem związanym z grawitacją i teorią stojącą za odpowiednią kolejnością wykonywania ćwiczeń. Trening musi być zrównoważony, ale jednocześnie wymagający wysiłku i pracy. Tak skonstruowana sesja będzie najbardziej efektywna i pozwoli Ci osiągnąć najlepsze rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.