Jesteś trenerem i chciałbyś, aby więcej mężczyzn uczęszczało na Twoje zajęcia? Choć w Polsce podczas sesji pilatesu jak na razie przeważają kobiety, coraz więcej panów odkrywa, że ta dyscyplina sportu doskonale wzmacnia ciało i otwiera nowe możliwości rzeźbienia sylwetki.

Joseph Pilates stworzył swoją metodę ćwiczeń ponad 100 lat temu – to podejście opracowane przez mężczyznę dla mężczyzn. Dlaczego więc wielu panów uważa, że pilates to, łatwy, mało wymagający trening dla kobiet? Dlaczego mężczyźni często podchodzą niechętnie do tej metody i wstydzą się jej spróbować?

Często problem tkwi w atmosferze panującej na zajęciach. Jeśli biorą w nich udział same kobiety i wszystko jest dostosowane pod nie, mężczyźnie trudno poczuć się komfortowo. Tymczasem wystarczy zadbać o kilka istotnych wskazówek, aby pilates stał się przyjemną i wartościową formą ćwiczeń dla każdego mężczyzny – zarówno profesjonalnego sportowca, o dużej sprawności fizycznej, jak i dla osoby podczas rehabilitacji, a nawet po amputacji kończyny.

Oto 6 wskazówek, które pomogą Ci zachęcić mężczyzn do regularnego trenowania pilatesu!

1.   Zadbaj o atmosferę i środowisko

Atmosfera podczas zajęć, w których uczestniczy mężczyzna, powinna być neutralna. Czyste, profesjonalne studio pomoże panom poczuć się bardziej jak w domu. Starannie dobierz kolorystykę sali – dobrze sprawdzą się połączenia niebieskiego i brązu. To stworzy eleganckie, ale przyjazne otoczenie.

Wybierając maszyny do ćwiczeń dla panów, sięgnij po opcję reformera studyjnego 18’’ – to wygodniejsze dla wyższych klientów płci męskiej i osób z bólem pleców lub kolan. Dzięki takiemu reformerowi mogą korzystać z maszyny bez niewygody podczas pracy na stojąco.

2.   Dobrze zaplanuj pierwszą sesję grupową

Zawsze staraj się umieścić nowego klienta płci męskiej na zajęciach, w których uczestniczy inny mężczyzna. Jeśli tylko masz taką możliwość, dobrze, aby jakiś pan znalazł się również w grupie pracującej przed i po tej, w której będzie brał udział nowy klient. Kiedy mężczyzna widzi, że nie jest jedynym ćwiczącym panem podczas zajęć, czuje się bardziej komfortowo i nabiera wiary w siebie.

3.   Zaproponuj odpowiedni strój

Zwykły strój gimnastyczny nie zawsze sprawdza się podczas ćwiczeń pilates, zwłaszcza na maszynach. Nowy klient płci męskiej może nie wiedzieć, w co się pakuje, a jako instruktor chcesz, aby czuł się komfortowo. Podpowiedz swojemu klientowi jeszcze przed pierwszymi zajęciami, aby pod spodenkami sportowymi nosił spodenki uciskowe.

Jeśli zdarzy się, że mężczyzna zapomni o tym lub nie zdaje sobie sprawy, dlaczego to jest ważne, unikaj początkowo ćwiczeń, które mogłyby wywołać zakłopotanie lub niezręczność.

4.   Zadbaj o właściwe komunikaty

Obrazowe wskazówki bardzo ułatwiają ćwiczenia. Pomagają połączyć coś, co jest znane, z działaniem, które trzeba naśladować. Korzystając z takich porównań dla mężczyzn, unikaj jednak określeń, które pochodzą typowo z kobiecego świata, np. “pasek biustonosza”, “palce Barbie”, “szpilki” lub “gorset”.

Zamiast tego wykorzystaj terminy takie, jak “podniesione pięty”, “pas do podnoszenia ciężarów”, “opaska na plecy”. Są dużo bardziej męskie i mają dla panów znaczenie – dzięki temu działają cuda podczas ćwiczeń pilatesu.

5.   Starannie dobierz ćwiczenia

Zastanów się – dlaczego ten klient wykupił sesję? Czy cierpi na ból pleców? Chce poprawić swoją grę w golfa? Doznał urazu ramienia? Dowiedział się, że ktoś znany ćwiczy pilates?

Upewnij się, że stosujesz z nowym klientem ćwiczenia, których oczekuje i realizuj swoje cele! Jeśli ćwiczenia spodobają mu się i dadzą poczucie, że przeszedł wartościowy trening, będziesz mieć możliwość pracować z nim ponownie na kolejnych sesjach i nauczyć go wszystkich zalet pilatesu.

6.   Zrób dobre pierwsze wrażenie

Kiedy pracujesz z mężczyzną, nie staraj się na siłę udowodnić mu, jak trudny może być pilates. Pokazywanie, że nie doceniał pilatesu poprzez zadawanie przesadnie wyczerpujących ćwiczeń, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – zniechęcenie nowego klienta.

Pierwsze (i kolejne) doświadczenie mężczyzny z pilatesem powinno być równowagą między spełnieniem a pokorą. Dąż do tego z każdym klientem – nawet przez 1000 sesji!

Każda sesja treningowa powinna sprawić, aby klient poczuł się spełniony – miał poczucie, że zrobił coś, czego nie mógł zrobić nigdy wcześniej. Równocześnie, trening pilatesu powinien być treningiem pokory. Pokory, aby nie zatrzymywać się na chwilowym osiągnięciu, ale iść naprzód i widzieć, że pilates może wspierać i rzucać wyzwanie każdemu poziomowi sprawności.

Dzięki takiemu podejściu do pilatesu przekonanie, że to metoda tylko dla kobiet powoli przeminie. Aby tak było, instruktorzy muszą sprawić, by każdy mężczyzna czuł się komfortowo na zajęciach pilates i z dumą zachęcał swoich przyjaciół do spróbowania tej dyscypliny!

Podobnie jak kobieta na zdominowanej przez mężczyzn siłowni może czuć się bezpieczna i mile widziana, tak samo trening pilates można uczynić cennym i wspierającym czasem dla wszystkich mężczyzn!