jak założyć własne studio pilates - krok po kroku

Jak założyć swoje studio pilates?

Studio pilates krok po kroku

Zastanawiasz się nad otwarciem własnego studia pilates? To świetny pomysł, który pozwoli Ci połączyć pasję z biznesem, być własnym szefem i stworzyć wyjątkowe miejsce działające na Twoich zasadach. To ambitny plan, więc przed jego realizacją warto wziąć pod uwagę i rozważyć wiele aspektów, które mogą mieć istotny wpływ na osiągnięcie sukcesu. Skorzystaj z naszej pomocy – podpowiemy Ci jak założyć studio pilates krok po kroku.

Od czego zacząć zakładanie studia pilatesu? Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej warto przeanalizować nie tylko najważniejsze elementy, ale również te mniej istotne szczegóły – pozwoli to przygotować się na wszelkie niespodzianki oraz wyeliminować słabe punkty Twojego planu. Przelicz wszystkie koszty i zaplanuj finansowanie, lokalizację, wyposażenie, niezbędne szkolenia, ewentualne zatrudnienie trenerów lub innych pracowników, ale również nazwę studia, dopasowaną do niej domenę internetową i sposób promocji w mediach społecznościowych.

Przygotowania do otwarcia własnego studia pilates zacznij jednak od zaplanowania jego przyszłej lokalizacji oraz wyposażenia, a przede wszystkim sposobu finansowania swojej działalności. Koszty lokalu oraz sprzętu to jedne z największych wydatków związanych z uruchomieniem studia pilates. Ich oszacowanie będzie podstawą do ustalenia budżetu i przygotowania biznesplanu niezbędnego do złożenia ewentualnych wniosków kredytowych lub wniosków o dofinansowanie z innych źródeł.

własne studio pilatesu - krok po kroku
poradnik jak założyć własne studio pilates

Skąd wziąć pieniądze na studio pilates?

Uruchomienie własnego studia pilates wiąże się z wydatkami – na zakup maszyn do pilatesu, wyposażenie i urządzenie studia, a także comiesięcznymi kosztami stałymi (w tym czynszem, opłatami, a także wynagrodzeniem pracowników). Przygotuj biznesplan i zastanów się jak pozyskać środki niezbędne do rozpoczęcia działalności oraz gwarantujące bezpieczeństwo finansowe na początkowy okres funkcjonowania studia. Możesz skorzystać z własnych oszczędności oraz wsparcia najbliższych. Dobrym pomysłem może okazać się zawiązanie spółki i współpraca z inną trenerką, co pozwoli podzielić koszty założenia studia i obowiązki związane z jego prowadzeniem, ale będzie wiązało się również z podziałem zysków.

Możesz jednak skorzystać również z innych form finansowania, które umożliwią Twój start – kredytów bankowych, pożyczek, dofinansowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej oferowanych przez Urzędy Pracy oraz pozyskania środków unijnych. Zwróć również uwagę na możliwość skorzystania z oferty leasingu maszyn do pilatesu, który ułatwi pokrycie kosztów zakupu niezbędnego sprzętu.

O wszystkich źródłach finansowania dowiesz się więcej na stronie Budżet i finansowanie.

Skąd wziąć pieniądze na studio pilates?
Jaka lokalizacja na studio pilates?

Jaka lokalizacja na studio pilates?

Wybór miejsca i lokalu, w którym otworzysz własne studio pilates, to jedna z najbardziej istotnych kwestii – czynsz najmu lub rata kredytu (w przypadku zakupu nieruchomości) będzie najwyższym lub jednym z najwyższych kosztów stałych w miesięcznym budżecie. Oprócz klasycznego lokalu użytkowego warto rozważyć możliwość wynajęcia sali w dużym klubie fitness lub centrum medycznym, a także kameralnego lokalu czy przystosowanego mieszkania. Nie potrzebujesz lokalu w drogiej lokalizacji w centrum, przy głównych arteriach miasta – ćwiczenia pilates na maszynach wciąż oferowane są w niewielu miejscach, więc Twoi klienci będą przyjeżdżać nawet z daleka, a dodatkowo docenią zaciszny, bardziej intymny charakter studia butikowego, znajdującego się w spokojniejszej części miasta. Dlatego też o wiele istotniejsza wydaje się być kwestia dotarcia do potencjalnych odbiorców, odpowiedniej reklamy i przeprowadzenia działań promocyjnych, niż otwarcie studia w drogiej lokalizacji.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Lokalizacja i plan studia.

Jak wyposażyć studio pilates?

Studio pilatesu na maszynach nie może obyć się bez profesjonalnego sprzętu, zapewniającego komfort pracy, wytrzymałość i bezawaryjne działanie. Reformery, krzesła, beczki, cadillaki, łuki, maty – wybierz sprzęt niezbędny do prowadzonych zajęć, ustal ilość i całkowity koszt jego zakupu. Skorzystaj z podpowiedzi ułatwiających wybór najlepszego reformera do Twojego studia oraz naszych Small Studio Concept – gotowych planów wyposażenia niewielkiego studia w maszyny i przyrządy już nawet od 20 tysięcy złotych (czyli kwoty jaką możesz uzyskać z dofinansowania do rozpoczęcia działalności z Urzędów Pracy).

Jednak sprzęt to nie wszystko. Swoim klientom musisz zapewnić komfortowe warunki do przebierania i przechowywania prywatnych rzeczy podczas zajęć – pamiętaj więc o kosztach związanych z urządzeniem szatni i łazienki. W Twoim studiu pilates nie może też zabraknąć komputera, warto przemyśleć również uruchomienie systemu rezerwacyjnego online. Przykładowym systemem obsługującym studia pilates jest WodGuru.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Wyposażenie studia pilates oraz Budżet i finansowanie.

Jak wyposażyć studio pilates?
gotowy plan studia pilates - small studio concept

PLAN NA START

SMALL STUDIO CONCEPT

Własne studio pilates - wymagane szkolenia

Własne studio pilates – wymagane szkolenia

Choć do otwarcia Twojego wymarzonego studia pilates z maszynami nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień, to aby zapewnić odpowiedni poziom oferowanych usług powinnaś doskonale znać sprzęt oraz sposób jego działania i możliwości treningowe lub rozpocząć współpracę z doświadczonym trenerem. Pamiętaj, że magnesem przyciągającym klientów będzie nie tylko wyróżniający się na tle konkurencji sprzęt i stosowana metoda ćwiczeń, ale również Wasze umiejętności, wiedza, metody ćwiczeń i sposób pracy.

Jeśli nie wiesz od jakich warsztatów rozpocząć, wybierz w pierwszej kolejności szkolenia trenera pilates na reformerze. Urządzenie to stanowi fundament ćwiczeń metodą Pilatesa i jest niezbędnym wyposażeniem każdego studia. Dbaj jednak o podnoszenie kwalifikacji, rozwijaj swoje umiejętności o pracę z kolejnymi maszynami przez cały okres pracy i rozszerzaj swoją ofertę o ćwiczenia na krześle i beczce do pilatesu czy cadillaku.

Współpracujemy z wieloma znakomitymi studiami pilates i trenerkami, które pozwolą poznać Ci tajniki ćwiczeń na maszynach. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci w doborze odpowiednich szkoleń lub w znalezieniu trenerki w Twoim regionie.

Jak pozyskiwać klientów do studia pilates?

Zadecydowałaś o otwarciu własnego studia pilates? Nie zwlekaj z jego promowaniem. Zadbaj o stworzenie strony internetowej, konta Instagram oraz fanpage na Facebooku, na których będziesz mogła zamieścić informacje o studiu, planowanej ofercie, przewidywanym terminie jego otwarcia.

Publikuj w mediach społecznościowych zdjęcia z remontu, przygotowań, dostawy sprzętu. Powiadom swoich znajomych i zachęć do dzielenia się tą informacją. Zbuduj społeczność, koncentrując się początkowo na osobach, które znasz oraz odpowiednich grupach zainteresowań z Twojego regionu. Nawiązuj kontakty, buduj relacje i zbieraj zapisy jeszcze przed otwarciem studia. Nie zapomnij o przygotowaniu ulotek i wizytówek. Dzięki temu Twoi odbiorcy będą wiedzieć o otwarciu studia na długo przed terminem, a Ciebie zmotywuje to do działania.

Jak pozyskiwać klientów do studia pilates?
Jak założyć studio pilates? Działalność gospodarcza

Jak założyć studio pilates? Działalność gospodarcza

Jeśli masz zapewnione odpowiednie środki na prowadzenie swojego wymarzonego studia pilates, jesteś odpowiednio przeszkolona, znalazłaś lokal oraz zadbałaś o jego wyposażenie w najlepszy sprzęt, to przed Tobą pozostał ostatni krok – formalności związane z założeniem i zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Poniżej znajdziesz sporo informacji związanych z procedurą zakładania firmy, z którą muszą zmierzyć się wszyscy nowi przedsiębiorcy. Jeśli formalności nie są Twoją mocną stroną, warto zapewnić sobie pomoc biura księgowego.

otwarcie studiaOtwarcie studia

Otwarcie studia pilates nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń, posiadania niezbędnych uprawnień czy spełnienia dodatkowych wymogów. Niezależnie od tego czy skorzystasz z najpopularniejszej formy jej prowadzenia – jednoosobowej działalności gospodarczej, czy zakładasz spółkę cywilną z koleżanką, musisz spełnić obowiązki związane z rozpoczęciem i zarejestrowaniem działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej wymagane od wszystkich nowych przedsiębiorców. Jednak w przypadku spółki cywilnej należy dodatkowo dokonać rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym w bazie REGON.

rejestracja firmyRejestracja firmy

Aby rozpocząć nową działalność gospodarczą należy wypełnić wniosek o rejestrację firmy (CEIDG-1). Dokument ten może zostać złożony osobiście we właściwym urzędzie gminy lub do niego przesłany pocztą, a także złożony drogą elektroniczną (na stronie CEIDG oraz za pośrednictwem niektórych banków). W przypadku wniosku internetowego wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego.

We wniosku możesz określić nazwę firmy i datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, która może być późniejsza niż dzień złożenia dokumentu. Należy w nim również określić kod PKD dotyczący jej rodzaju – w przypadku studia pilates będzie to działalność służąca poprawie kondycji fizycznej (jej kod to 93.13.Z).

ZUS i USZUS i US

Po dokonaniu rejestracji Twojej firmy w CEIDG, odpowiednie informacje zostaną przekazane do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku tego pierwszego będziesz musiała dokonać dodatkowej rejestracji tylko jeśli otwierasz studio w formie spółki cywilnej. Powinnaś również wybrać odpowiednią dla Ciebie formę opodatkowania, która zapewni Ci możliwość jak najkorzystniejszego rozliczania podatku. .

Z kolei do ZUS zostaniesz zgłoszona automatycznie jako płatnik składek, a jeśli nie dokonałaś zgłoszenia do ubezpieczeń we wniosku rejestracyjnym, będziesz musiała tego dokonać w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności, wypełniając i składając druk ZUS ZUA (jeżeli studio jest jedynym miejscem pracy) lub ZUS ZZA (jeżeli oprócz studia właściciel pracuje w innym miejscu lub korzysta z ulgi na start). Jeżeli zakładasz firmę po raz pierwszy lub po długiej przerwie od zakończenia poprzedniej, możesz skorzystać z preferencyjnych warunków płatności składek ZUS – 6-miesięcznej ulgi na start (w tym okresie wymagana jest jedynie składka zdrowotna) lub obniżenia składek przez pierwsze 2 lata działalności.

inne obowiązkiInne obowiązki

Choć w przypadku mikroprzedsiębiorstw nie ma takiego wymogu, to warto jeszcze przed rozpoczęciem działalności porównać i wybrać firmowy rachunek bankowy na najkorzystniejszych warunkach, który ułatwi rozliczenia związane z prowadzenie studia pilates. Należy także pamiętać o wymogu posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania na niej sprzedaży usług. Obowiązek ten powstaje w przypadku przekroczenia rocznego limitu obrotu w wysokości 20 tysięcy złotych (przy rozpoczęciu działalności w ciągu roku, limit ten oblicza się proporcjonalnie do czasu pozostałego do końca roku).

Pamiętaj także o pozostałych obowiązkach wynikających z innych przepisów. Jeżeli w swoim studio chcesz zapewnić odpowiednią atmosferę podczas ćwiczeń, odtwarzając dobraną przez Ciebie muzykę, zobowiązana będziesz do zawarcia umowy licencyjnej z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi (ZAiKS oraz STOART). Opłaty tej nie będziesz musiała ponosić w przypadku korzystania z muzyki na wolnej licencji, którą można znaleźć w sieci. Alternatywą dla umów licencyjnych jest też zakup oferowanych na rynku pakietów muzycznych przeznaczonych np. do klubów fitness czy jogi.

gdzie otworzyć studio pilates?

GDZIE OTWORZYĆ

STUDIO PILATES?