lokalizacja i plan studia pilates

Rozwój studia pilates

Otwarcie studia… i co dalej?

Otwarcie studia to dopiero początek. Kiedy już przebrniesz przez wszystkie wyzwania związane z zaprojektowaniem, wyposażaniem i sfinansowaniem studia, czas na jego odpowiednie wypromowanie.

Wyzwaniem każdego nowego studia jest zdobycie nowych klientów i utrzymanie dotychczasowych. Podstawa to zbudowanie rozpoznawalnej marki, która będzie przyciągać osoby zainteresowane pilatesem. Koniecznie zadbaj o stworzenie strony internetowej, konta na Instagramie oraz fanpage na Facebooku – to podstawowe kanały komunikacji z klientami. Dzięki nim zamieścisz w sieci informację o studiu, swoją ofertę, relację z zajęć czy informację o promocjach lub dniach otwartych.

Aby zbudować społeczność wokół swojej marki, skoncentruj się na początek na osobach, które znasz oraz odpowiednich grupach zainteresowań z Twojego regionu. Zachęć znajomych do udostępniania Twoich postów i dzielenia się informacjami o nowym studio ze znajomymi. Nawiązuj kontakty, buduj relacje i zbieraj zapisy – to wszystko pomoże Ci stworzyć silną społeczność wokół Twojej marki. Nie zapomnij też o przygotowaniu ulotek oraz wizytówek.

Pamiętaj, że konkurencja jest duża – rynek zajęć fitness jest ogromny, dlatego warto wyróżniać się na tle rosnącej konkurencji. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, trzeba być innowacyjnym, kreatywnym i zaangażowanym. Ciekawe wyposażenie studia, atrakcyjne treningi, dobra oferta i wprowadzanie wciąż świeżych pomysłów to klucz do sukcesu.

jakie położenie dla studia pilates?
gdzie otworzyć studio pilates?

Uatrakcyjnienie treningów

Nawet niewielkie studio pilates może stworzyć ciekawe, angażujące i wesołe zajęcia na macie i na maszynach dzięki używaniu dodatkowych akcesoriów. Rozbudowując studio o nowe akcesoria, zwróć uwagę na ich jakość – wybieraj wyłącznie produkty sprawdzonych marek, najwyższej jakości, wykonane z trwałych materiałów. Takie akcesoria nigdy nie rozczarują Ciebie i Twoich klientów – dają gwarancję niezbędnej wytrzymałości, bezawaryjnej pracy i sprawdzonej skuteczności.

Pilates Circle

To niewielka, lekka obręcz oporowa do pilatesu, która doskonale sprawdza się do treningu w studiu. Daje nieograniczone możliwości urozmaicenia treningów grupowych i personalnych. Umożliwia przeprowadzenie treningu całego ciała, zwłaszcza rąk i nóg. Można jej używać zarówno na macie, jak i na reformerze.

Obciążniki

Obciążniki na ręce i nogi to niewielki wydatek. Przydadzą się w każdym studiu, aby zwiększyć intensywność ćwiczeń. Pomogą osiągnąć wymarzone efekty szybciej i efektywniej niż podczas zwykłego treningu. Dobrze wyposażyć studio w kilka rodzajów obciążników o różnej wadze. Warto tu wspomnieć, że z obciążników korzystał sam Joseph Pilates, twórca metody.

wielkość studia pilates - małe czy duże?
odpowiednia atmosfera w studio pilates

Spinefitter

To unikalny przyrząd do ćwiczeń i masażu, składający się z 28 twardych, połączonych ze sobą piłeczek. Zapewnia głęboki, punktowy nacisk i powoduje rozluźnienie mięśni okołokręgosłupowych, szyi i obręczy barkowej. Świetnie sprawdzi się u osób cierpiących na problemy z kręgosłupem. Będzie doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń zarówno na macie, jak i na reformerze.

Taśmy oporowe

Taśmy oporowe o różnym stopniu oporu to łatwy i przystępny sposób na zwiększenie siły, wytrzymałości i koordynacji. Świetnie sprawdzi się tu np. SISSEL Fitband – taśma dostępna w 4 stopniach oporu dla progresywnego treningu.

Oov

To innowacyjny i wszechstronny przyrząd do ćwiczeń i rehabilitacji, który wymusza prawidłową pozycję kręgosłupa i powoduje delikatny naciąg kręgów. Doskonale sprawdza się zarówno na macie, jak i na reformerze.

Smart Bell

To doskonałe narzędzie zarówno do ćwiczeń siłowych, jak i podstawowych. Jego wyjątkowy kształt pozwala rzeźbić przestrzeń płynnymi, obrotowymi ruchami. Rozszerzone, płynne ruchy rozciągają i tonizują całe ciało lub wybrane grupy mięśni.

odpowiednia atmosfera w studio pilates
odpowiednia atmosfera w studio pilates

C-Shaper

Ten popularny przyrząd wspomaga pracę na macie i reformerze. Zapewnia poprawną stabilizację ciała, angażując mięśnie brzucha i kręgosłupa. To doskonałe ułatwienie i wsparcie dla trenerów w pracy z początkującymi klientami, ponieważ wymusza prawidłową postawę ciała.

Dyski sesomotoryczne

Służą do treningu równowagi, koordynacji i siły. Uniwersalne, wspaniale wzmacniają mięśnie całego ciała. Doskonale sprawdzi się tu np. Sissel Balancefit.

Rotator Disc

Pod tą nazwą kryje się tarcza obrotowa, która doskonale nadaje się do poprawy równowagi, wytrzymałości rdzenia, stabilności stawów i nie tylko. Występuje w dwóch wersjach – tradycyjnej oraz z oporem sprężynowym. Mogą być stosowane samodzielnie, a także podczas treningu na reformerze (z platformą Jumpboard) czy krześle.

Pilates Ball

Piłki do pilatesu występują w różnych rozmiarach i są jednymi z najbardziej lubianych i łatwo dostępnych sprzętów do pilatesu. Stanowią wyzwanie dla stabilności i sprawiają, że klasyczne, niezbędne ćwiczenia stają się ciekawsze i przyjemniejsze.

odpowiednia atmosfera w studio pilates
gotowe plany studio pilates - small studio concept

PLAN NA START

SMALL STUDIO CONCEPT

Zróżnicowana oferta

Kolejna rzecz, która pomoże Ci przyciągnąć klientów do swojego studia to zróżnicowana oferta, wycelowana w konkretne grupy. Oferowanie wyspecjalizowanych zajęć, które mogą zachęcić nowe grupy odbiorców, odróżni Twoje studio od innych i uczyni je wyjątkowym, atrakcyjnym miejscem.

Przemyśl, jakie grupy chcesz przyciągnąć do swojego studia i w ten sposób stwórz poszczególne oferty – np. pilates dla mam z dziećmi, pilates dla mężczyzn, pilates dla kobiet w ciąży, pilates dla sportowców, pilates dla seniorów, HIIT Pilates. Takie zróżnicowanie da Twoim klientom wybór i pozwoli od razu poczuć się pewniej w nowej grupie, w której spotkają osoby podobne do siebie, o zbieżnych potrzebach i oczekiwaniach. Ułatwi to również efektywne prowadzenie zajęć.

Warto wprowadzić do swojej oferty również treningi online – zarówno płatne, jak i darmowe. Bezpłatne treningi online to doskonały sposób na rozpromowanie studia, zachęcenie klientów do skorzystania z oferty i pokazanie im, czego mogą się spodziewać. Odpłatne treningi odbywające się za pośrednictwem sieci pomogą Ci dotrzeć do klientów, którzy mieszkają dalej, mają problemy z dojazdami lub po prostu wolą ćwiczyć w domu.

zaplanuj studio pilates z balanced body
zaplanuj studio pilates z balanced body

Podnoszenie kwalifikacji zespołu

Ciągłe doszkalanie trenerów i podnoszenie ich kwalifikacji jest konieczne, aby w studiu nie zaczęło wiać nudą. Szkolenia, a także udział w konferencjach branżowych pomagają uzyskać nowe, świeże pomysły i trzymać rękę na pulsie. Dzięki nim dokładnie wiesz, co dzieje się aktualnie w branży i co jest na topie.

Szkolenia, oprócz niezbędnej wiedzy, dają Ci również okazję, aby lepiej poznać maszyny, których używasz w swoim studio. Poznanie ich pełnej funkcjonalności pozwala lepiej zaprojektować zajęcia i uczynić je atrakcyjniejszymi.

Aby Twoje studio zapewniało zawsze najwyższy poziom oferowanych usług, postaw również na współpracę z innymi specjalistami, np. fizjoterapeutami. Ich udział pozwoli otworzyć się także na klientów ze specjalnymi potrzebami, np. cierpiących na choroby i dolegliwości układu ruchu lub osoby po przebytych zabiegach, w trakcie rehabilitacji.

Budowanie relacji z klientami

Tworzenie i rozwijanie więzi z klientami to podstawa podczas budowania nowej marki. Aby nawiązać relację i być blisko swoich odbiorców, wykorzystaj różne drogi – social media, prowadzenie bloga z ciekawymi i inspirującymi artykułami, kanał na YT z krótkimi filmami – instruktażowymi i przedstawiającymi twoje studio i jego ofertę. Skorzystaj z tych narzędzi, aby promować swoje studio i uczynić je rozpoznawalnym.

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie programów lojalnościowych, programów poleceń, a także nagradzanie najwierniejszych klientów. Dawanie czegoś “za darmo” to wbrew pozorom bardzo skuteczny sposób na zwiększenie swoich zarobków. Wszystko ze względu na regułę wzajemności – jedną ze społecznych i psychicznych zasad opisanych przez profesora psychologii, Roberta B. Cialdiniego. W skrócie oznacza ona, że rewanżujemy się za to, co od kogoś otrzymaliśmy. Kiedy dajesz coś za darmo, zwiększa się prawdopodobieństwo, że klient zainwestuje i zostanie z Tobą na dłużej. Dzięki gratisom budujesz relację, lojalność i zwiększasz zaufanie.

Nie zapomnij również o wsłuchiwaniu się w opinie i poznaniu oczekiwań klientów. Takie podejście pozwoli lepiej dopasować ofertę studia. Warto tu postawić na pokorę, nawet w obliczu krytyki – taka postawa pokazuje Twoje pozytywne nastawienie do klienta i sprawia, że zachowasz renomę nawet w kryzysowych sytuacjach.

Pamiętaj, że istnieje duża szansa, że zadowolony klient przyprowadzi kolejnych zainteresowanych do studia. Marketing szeptany to jedna z najlepszych form promocji – ludzie są bardziej skłonni wierzyć pozytywnym opiniom swoich znajomych na temat usługi, z której korzystali, niż np. reklamom. Warto tu również wykorzystać internet, który bardzo ułatwia wymianę opinii i poleceń, np. prosząc znajomych i stałych klientów o udostępnianie Twoich postów i wystawienie opinii oraz rekomendacji.

zaplanuj studio pilates z balanced body
szkolenia pilates

PROFESJONALNE

SZKOLENIA PILATES