Urodzony w Niemczech w 1883 roku Joseph Pilates jako dziecko był niezwykle chorowity, zmagał się m.in. z astmą i krzywicą. W walce o poprawę stanu zdrowia zwrócił się do ćwiczeń fizycznych, studiując znane metody. Inspirował go klasyczny grecki ideał człowieka, o zrównoważonym ciele, umyśle i duchu. Na podstawie zdobytej wiedzy stworzył i zaczął rozwijać własny system ćwiczeń (kontrologię) oraz projektować i tworzyć pierwsze maszyny. Po wyemigrowaniu do USA wraz z żoną Clarą stworzył studio w Nowym Jorku, które zyskało uznanie zwłaszcza wśród tancerzy. Z czasem popularność jego oryginalnej metody ćwiczeń przekroczyła nie tylko granicę Nowego Jorku, ale również USA. Dziś jest jednym z najważniejszych na świecie systemów ćwiczeń Body&Mind, z którego korzystają miliony ludzi na całym świecie.

W 1976 roku Ken Endelman, późniejszy założyciel Balanced Body, otrzymał zlecenie wykonania ulepszonej wersji maszyny do ćwiczeń pilates – reformera. Mimo, że nigdy wcześniej nie słyszał o tym urządzeniu, podjął się wyzwania – przeanalizował oryginalne projekty Josepha Pilatesa, sposób działania istniejących urządzeń oraz przeprowadził konsultacje z instruktorami pilatesu, czego efektem było zaprojektowanie i stworzenie unowocześnionej wersji maszyny – zapewniającej cichszą i płynniejszą pracę, łatwą obsługę i większe bezpieczeństwo użytkowników. Był to pierwszy krok do nowej kariery Kena.

Balanced Body to pierwsza na świecie firma, która w znaczący sposób zmodernizowała zaprojektowane przez Josepha Pilatesa maszyny, korzystając ze zdobyczy inżynierii, nowoczesnych materiałów i technologii oraz współczesnego rozumienia ludzkiej biomechaniki. Ken jest autorem setek ulepszeń maszyn do pilatesu, z których wiele stało się wzorem dla innych producentów, a 30 objętych zostało ochroną patentową.

Tworząc udoskonalony sprzęt, Ken Endelman współpracował z najbardziej wpływowymi osobami w świecie pilatesu, w tym z Nauczycielami Pilates I Generacji (bezpośrednimi uczniami Josepha Pilatesa) – Ronem Fletcherem, Eve Gentry, Carolą Trier, Kathy Grant czy Jayem Grimes’em, z którym Balanced Body stworzyło wierny oryginalnemu projektowi reformer Contrology.

Już piątą dekadę Ken Endelman i firma Balanced Body związana jest z międzynarodową społecznością pilates i głęboko zaangażowana w propagowanie jej wartości oraz współpracę z wiodącymi trenerami zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego pilatesu.

Maszyny do pilatesu Balanced Body to synonim niezrównanego designu, najwyższej jakości materiałów oraz rzemieślniczego kunsztu. Każda z nich wykonana jest ręcznie w kalifornijskiej siedzibie firmy w Sacramento. Do ich produkcji stosowane są najtrwalsze, specjalnie wyselekcjonowane materiały, w tym drewno twardego klonu cukrowego. Dzięki temu sprzęt do pilatesu Balanced Body jest mocny, stabilny, odpowiednio wyważony, gwarantujący płynną i cichą pracę przez długie lata.

Balanced Body kieruje się najwyższymi standardami również w zakresie ekologii i zrównoważonej produkcji, stale zwiększając wysiłek prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Dlatego też drewno wykorzystywane do tworzenia maszyn pochodzi w całości od certyfikowanych dostawców FSC (Forest Stewardship Council), którzy pozyskują je wyłącznie z zarządzanych w sposób zrównoważony lasów Ameryki Północnej, wszystkie opakowania i pojemniki transportowe nadają się do recyklingu, a energooszczędny zakład produkcyjny każdego dnia wytwarza „zieloną” energię dzięki 1000 panelom słonecznym.

Zobacz jak powstaje reformer Balanced Body