Szukasz metody ćwiczeń, która znacznie podniesie jakość Twojego życia, a przy tym nie wymaga od Ciebie szczególnych predyspozycji i przygotowania? Pilates sprawdzi się znakomicie – niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z wysiłkiem fizycznym, czy też regularnie trenujesz i potrzebujesz czegoś, co uzupełni Twój dotychczasowy program.

Pilates powstał na początku XX wieku. Jego twórca, Joseph Pilates, poświęcił całe swoje życie na poprawę stanu fizycznego ciała i uzyskanie jego harmonii z psychiką. Ta nieinwazyjna metoda wzmacnia mięśnie, uczy większej świadomości ruchu i prawidłowej postawy. To czyni ją świetnym sposobem na nauczenie się właściwego operowania ciałem w życiu codziennym, a tym samym uniknięcia nadwyrężeń, obciążeń i urazów. Ćwiczenia Pilates można wykonywać nawet w okresie rekonwalescencji po kontuzji.

Masz wątpliwości, czy pilates jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy listę 5 mocnych powodów, które przekonają Cię, dlaczego warto ćwiczyć pilates!

WZMACNIA MIĘŚNIE GŁĘBOKIE I POPRAWIA POSTAWĘ

Regularne ćwiczenia pilates to doskonały sposób na poprawę siły i elastyczności mięśni brzucha, pleców, bioder i miednicy. Ten typ ćwiczeń angażuje nawet bardzo głębokie partie mięśni, których zwykle nie używasz podczas umiarkowanej aktywności fizycznej. Dzięki temu, bóle bioder, kolan czy zakwasy po treningu znacznie się zmniejszą, a nawet znikną, gdy zaczniesz uprawiać pilates.

Wzmocnienie mięśni to również doskonały sposób na poprawę postawy. Pilates zwiększa stabilność kręgosłupa, dzięki czemu sylwetka staje się bardziej wyprostowana i stabilna. Ćwicząc pilates, zmniejszysz skłonność do garbienia się i unikniesz bólu pleców.

ANGAŻUJE WIELE MIEŚNI NA RAZ PODCZAS TRENINGU

Podczas treningu pilates pracują praktycznie wszystkie partie mięśniowe Twojego ciała. Dzięki temu, staje się ono smuklejsze, jędrniejsze i bardziej kształtne. Dzięki ćwiczeniom pilates możesz pięknie wyrzeźbić i zarysować mięśnie bez ich nadmiernego rozbudowywania, jak ma to miejsce np. podczas ćwiczeń na siłowni. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się dla kobiet, które nie chcą mieć nadmiernie umięśnionej sylwetki.

Pilates nauczy Cię prawidłowo angażować konkretne partie mięśni – odpowiednio napinać je i rozluźniać. Regularnie ćwicząc Pilates, zwrócisz uwagę na mięśnie, o których istnieniu nawet nie miałeś pojęcia – wzmocnisz również te niewielkie i słabsze, które są jednak niezbędne, aby Twój codzienny ruch był harmonijny, efektywny, a także pełen gracji. To właśnie dlatego ćwiczenia pilates są często polecane tancerzom.

WZMACNIA STAWY I KOLANA

Wiele ćwiczeń obciąża stawy i kolana. Pilates jest w tym względzie wyjątkiem – jeśli nie możesz lub nie chcesz obciążać stawów podczas treningu, w tej metodzie bez problemu dobierzesz ćwiczenia, które pozwolą Ci uniknąć przeciążeń, a nawet wzmocnić te obszary.

Pilates pomaga utrzymać zakres ruchu w stawie, zwiększa siłę mięśniową kończyn, poprawia stabilizację centralną. Powolne i precyzyjne ruchy, które wykonujesz podczas ćwiczeń pilatesu, zapobiegają przykurczom zgięciowym stawów, wzmacniają mięśnie do nich przylegające, a także nauczą Cię czucia głębokiego kończyn.

POPRAWIA KONCENTRACJĘ

W praktyce pilatesu skupienie się na ciele i ruchu to bardzo ważny element. Gdy świadomie pracujesz z ciałem, uczysz się poprawnego oddechu, Twoje ciało rozluźnia się, a równocześnie umysł pozostaje skupiony na zadaniu.

Ćwiczenia pilates mogą z pozoru wyglądać na łatwe – ruchy są powolne, a powtórzenia liczne. Nie chodzi tu jednak o bezmyślne powtarzanie ruchu. Aby ćwiczenia przyniosły wymierne korzyści, podczas powtórzeń należy koncentrować się na różnych zmiennych, np. właściwej pozycji, utrzymaniu ramion w odpowiednim miejscu, regularnym oddechu i dobrym ułożeniu kręgosłupa. Połączenie tych elementów wymaga skupienia i jest doskonałym ćwiczeniem koncentracji.

POMAGA UTRZYMAĆ KRĘGOSŁUP SILNY I ZDROWY

Ból pleców i kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości współczesnego człowieka – dotyczy około 50 – 80 % populacji. Wielu ludzi szuka pomocy w środkach przeciwbólowych lub u lekarzy, a tymczasem dużo skuteczniejszą pomocą okazują się ćwiczenia pilatesu.

Pilates wzmacnia mięśnie wokół rdzenia kręgosłupa, co czyni go odporniejszym na urazy i zwyrodnienia. Pomaga zadbać o jego fizjologiczne krzywizny i pielęgnować go kręg po kręgu. Sprawdza się w leczeniu przewlekłych bóli kręgosłupa, a nawet sztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa. Odpowiedni plan treningowy pomoże Ci zachować formę i zadbać o kręgosłup – nawet nadwyrężony.

Jak widzisz, pilates to coś więcej niż zwykły trening. Pozwala wsłuchać się w swoje ciało, poprawić postawę, myślenie, a także wpływa pozytywnie na nastrój. Jego jeszcze jedną zaletą jest fakt, że możesz wykonywać ćwiczenia w domu, korzystając z filmów instruktażowych bądź gotowych planów treningowych. Na początek wystarczy Ci mata do ćwiczeń, piłka, obręcz czy taśma, a z czasem możesz rozbudować swój zestaw przyrządów lub skorzystać z wyspecjalizowanych maszyn do pilatesu, jak reformer czy cadillac, które znajdziesz w dobrych klubach fitness.