Przyczyny i skutki kontuzji kolan

Urazy kolan należą do najczęstszych urazów ortopedycznych. Ich przyczyną mogą być zarówno bezpośrednie urazy powodujące natychmiastowe uszkodzenie stawu, jak również długotrwałe procesy degradacji stawu i tkanki wokół niego. Inną, rzadziej występującą i nieco mniej oczywistą przyczyną urazów tego stawu jest niewspółosiowość stawów powyżej i poniżej kolana. W połączeniu z powtarzającymi się ruchami i czynnościami, takimi jak chodzenie, bieganie lub zadania związane z pracą, zjawisko to może prowadzić do przyspieszonego zużycia powierzchni stawów. W kolanie najbardziej podatnymi na zużycie strukturami są chrząstki stawowe kości udowej i rzepki oraz przyśrodkowe i boczne łękotki pochłaniające wstrząsy. Degradacja tkanek stawowych prowadzi do deformacji, które powodują dolegliwości takie jak: przeskakiwanie, zgrzytanie i blokowanie stawów. Nie zauważone w porę zmiany w stawie ostatecznie doprowadzą pacjenta do bólu i dysfunkcji.

 

Wykorzystanie pilatesu do oceny i leczenia kontuzji kolana

Ruchy wykonywane podczas ćwiczeń metodą pilates na sprzęcie są bardzo przydatne w rehabilitacji kolana, zarówno pod względem oceny, jak i leczenia kontuzji. Ocenę ruchów można wykorzystać, aby uzyskać ogólne informacje o tym, jak porusza się staw i jaka jest preferencja ruchu. Jeśli zaś chodzi o leczenie, ćwiczenia mogą być stosowane na bardziej lokalnym poziomie i umożliwiają pracę nad sposobem w jaki staw porusza się w obrębie torebki stawowej. Elementy takie jak przechylenie i poślizg można wykorzystać we wspomaganym środowisku, takim jak praca nóg (Footwork) na wznak na reformerze. Ponadto w takim niedestrukcyjnym środowisku można przywrócić bardziej wydajną mobilizację mięśni. Dzięki odpowiedniemu ruchowi, a także jego kontroli, wspomaganiu oraz wskazówkom terapeuty, można osiągnąć zmianę i powrót do prawidłowej pracy zaangażowanych mięśni. Gdy pacjent zyskuje zwiększoną pewność siebie i kontrolę, ruchy mogą zacząć być wykonywane na pełnym obciążeniu, przy wyłączonym wsparciu ze strony sprężyn. Ćwiczenia takie jak Standing Leg Pump bez wsparcia rąk, Forward Lunge na krześle, Side Splits i Front Splits na reformerze czy Assisted Squats with Leg Springs na cadillaku – wszystkie mogą wspierać przywrócenie pełnej kontroli stawu kolanowego.

Ćwiczenia pilates na reformerze umożliwiają także zajęcie się wspomnianą wcześniej, rzadziej występującą przyczyną kontuzji kolana – niewspółosiowością stawów powyżej i poniżej kolana. Podstawowa płaszczyzna ruchu stawu kolanowego to płaszczyzna strzałkowa, co oznacza, że dla stawu najbardziej komfortowe jest zginanie i prostowanie. Dlatego, kiedy mówimy o obrotach w stawie kolanowym lub rotacji środkowej i bocznej, w większości przypadków mamy na myśli obrót stawu biodrowego. Jeśli nie jest zwracana odpowiednia uwaga na kontrolowanie ruchu w biodrze równie uważnie jak w kolanie, to w połączeniu ze stałym obciążeniem stopy, kolano może zostać skręcone, niezależnie od siły mięśni wokół kolana. Utrzymanie kontroli i wyrównanie stawu biodrowego zapewni prawidłowe ułożenie kolana między biodrem a stopą, zapobiegając niepożądanemu skręceniu stawu kolanowego podczas obciążonego zgięcia kolana.

 

Skuteczność rehabilitacji kolana za pomocą metody pilates

Wyniki leczenia kontuzji kolan są zwykle dobre, ponieważ metoda pilates pozwala skupić się na konkretnych kwestiach związanych z urazem. Przebieg rehabilitacji z wykorzystaniem ćwiczeń pilates na sprzęcie i jej postępy zależą jednak od różnych czynników. Leczenie i kontrola ruchu może pomóc zredukować siły niszczące i pozwolić leczyć tkanki, ale może nie odwrócić wszystkich zachodzących zmian strukturalnych. Tkanka, która została poddana urazowi, jej tkliwość, czas trwania urazu i mechanizmy kompensacyjne, jakie przyjęło ciało, odgrywają dużą rolę w procesie rehabilitacji i wpływają na to w jakim stopniu i jak szybko pacjent będzie w stanie odzyskać funkcjonalność.