Ciąża to szczególny czas, który jednak nie powinien ograniczać aktywności fizycznej – wręcz przeciwnie! Ruch jest jak najbardziej wskazany, a na dodatek może pomóc przyszłej Mamie szybciej wrócić do formy po porodzie, jak i przygotować ją do samego porodu. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta – pilates.

Pilates w ciąży – jakie przynosi korzyści?

Warto zainteresować się zajęciami z pilatesu podczas ciąży – szczególnie dlatego, że ćwiczenia dostosowane dla ciężarnych kobiet są bezpieczne i stosunkowo łatwe do wykonania. Ale to dopiero początek zalet pilatesu. Dla kobiet spodziewających się dziecka najważniejszymi korzyściami jakie płyną z treningów jest odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku związanego już z samym porodem, a także zmniejszenie dyskomfortu związanego z przybraniem dodatkowych kilogramów. Mowa tu szczególnie o obrzękach nóg i żylakach, problemach z nietrzymaniem moczu oraz bólem pleców i kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Pilates zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy ciała, lepsze krążenie krwi w kończynach, wzmacnia mięśnie całego ciała, a także uelastycznia mięśnie dna miednicy i brzucha. Oprócz tego regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na poprawę samopoczucia, eliminują stany depresyjne, a także relaksują i poprawiają oddychanie. Wraz z przybieraniem na wadze przez maluszka i jego poruszaniem się w dół, mogą pojawić się problemy z zaparciami, wyciekaniem moczu podczas kaszlu lub kichania oraz problemy z nerkami. Pilates skutecznie wzmacnia dno miednicy, pozytywnie wpływając na jelita, pęcherz i macicę, a także zapewnia prawidłową pracę nerek. Ćwiczenia pod koniec ciąży pomogą w zapewnieniu dziecku odpowiedniej pozycji do porodu naturalnego.

Czy pilates w ciąży jest bezpieczny?

Pilates w ciąży jest bezpieczny pod warunkiem, że jest odpowiednio kontrolowany. Co to znaczy? W tym wyjątkowym stanie najważniejsza jest prawidłowa opieka lekarska – to właśnie ginekolog powinien określić, czy przyszła Mama może pozwolić sobie na takie zajęcia. Oprócz tego ważne jest odpowiednie prowadzenie zajęć – szczególnie jeśli przed ciążą nie miało się do czynienia z żadną formą aktywności, w tym z pilatesem. Dlatego lepiej nie ryzykować samodzielnych ćwiczeń, tylko wybrać studio prowadzone przez profesjonalistów. Część instruktorów jest przeszkolona w pracy z kobietami w ciąży, dzięki czemu będą w stanie dokładnie określić możliwości i dopasować do nich konkretne ćwiczenia. Pilates jest tak rozległy i wszechstronny, że bez odpowiedniej wiedzy – czyli próbując samodzielnych ćwiczeń w domu – można zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku. W ciąży najlepsze będzie uczestnictwo w zajęciach w małych grupach, w studio specjalizującym się w pilatesie. Instruktor poprowadzi ćwiczenia w pozycjach dopasowanych do stopnia zaawansowania ciąży, jednocześnie – dzięki dobieraniu różnych sprzętów – zapewniając różnorodność ćwiczeń, które będą bezpieczne dla zdrowia Mamy i Dziecka. W niektórych miejscowościach prowadzone są już specjalne zajęcia zaprojektowane właśnie z myślą o kobietach w ciąży, jak i tych w okresie poporodowym.