Choć wielu uważa pilates za spokojną i niezbyt wymagającą metodę ćwiczeń, w rzeczywistości stanowi on wyzwanie dla niejednego sportowca. Sekret tkwi w elastyczności tej metody – ćwiczenia można dostosować dla osób początkujących, w okresie rekonwalescencji po chorobie, po kontuzji, ale też jako trening uzupełniający nawet dla zaawansowanych sportowców.

CZYM JEST PILATES?

Pilates to system ćwiczeń opracowany przez Josepha Pilatesa stosowany do wzmocnienia mięśni, zwiększenia elastyczności i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Ćwiczenia wykonywane są na macie oraz na specjalnie do tego przeznaczonym sprzęcie, z których najważniejszym jest reformer. Choć metoda ta stworzona została na początku XX wieku, tak bardzo wyprzedzała swoje czasy, że zaczęła zdobywać powszechne uznanie dopiero w pierwszych latach XXI wieku.

System pilates obejmuje ćwiczenia na każdą partię ciała. Dzięki wzmacnianiu mięśni głębokich, które są często pomijane w innych metodach ćwiczeń, pilates pozwala na modelowanie sylwetki, wzmocnienie kręgosłupa i poprawę równowagi oraz stabilizacji. Dzięki ćwiczeniom pilates ciało staje się elastyczne, a ruchy – płynne i pełne gracji, co pomaga uniknąć urazów i kontuzji. Pilates doskonale sprawdza się jako uzupełniający trening przy uprawianiu wielu dyscyplin sportu, a także tańca czy akrobatyki.

JAK ĆWICZYĆ PILATES?

Pilates koncentruje się na wspólnym zaangażowaniu umysłu i ciała (Body&Mind). Każde ćwiczenie wykonywane jest z najwyższą dbałością o oddech oraz odpowiednie wzorce ruchowe. Pilates wzmacnia rdzeń – mięśnie głębokie, stabilizujące ciało, zwłaszcza tułowia, miednicy oraz obręczy barkowej, a także poprawia równowagę, koordynację i zmniejsza stres. Ćwiczenia są bezpieczne i mogą być dostosowane do każdej osoby, niezależnie od umiejętności, stanu zdrowia czy wieku – mogą zarówno wspierać np. podczas procesu rehabilitacji, jak być wyzwaniem nawet dla bardzo zaawansowanych trenujących. Pilates koncentruje się na nauce lepszego poruszania się, aby korzyści były odczuwalne w życiu codziennym.

Należy pamiętać, że pilates to nie tylko ćwiczenia na macie, choć tak wciąż często się uważa. Według twórcy metody, podstawę treningu stanowią ćwiczenia na specjalnych maszynach do pilatesu, takich jak  reformer, cadillac, krzesło czy beczka.

Pilates na maszynach

Maszyny do pilatesu opierają swoją skuteczność na zastosowaniu sprężyn generujących różne stopnie oporu. Pozwalają one uzyskać większą ilość pracy przy mniejszej ilości powtórzeń, dzięki czemu szybciej zobaczysz efekty. Podczas pracy na maszynach do pilatesu użytkownicy mają możliwość prowadzenia ruchu w sposób kontrolowany. Dzięki temu, ćwiczenia na maszynach są wyjątkowo bezpieczne, a ryzyko kontuzji – minimalne.

Najczęściej używane maszyny do pilatesu to:

Najbardziej wszechstronny i uniwersalny sprzęt, wyglądem przypominający łózko. Składa się z ramy, wózka wprawianego w ruch przez ćwiczącego, sprężyn zapewniający opór, podnóżka i regulowanych linek i pętli.

Najbardziej zaawansowana maszyna do pilatesu. Łączy w sobie zalety maty treningowej, reformera oraz wieży. Pozwala na zaangażowanie praktycznie wszystkich grup mięśni.

Składa się z siedziska i ruchomego podnóżka zamocowanego za pomocą sprężyn o różnym stopniu oporu. Pomimo niewielkich rozmiarów pozwala na przeprowadzenie wszechstronnego treningu.

Beczka pozwala na wykonywanie ćwiczeń wydłużających i wzmacniających tułów, ramiona, plecy i nogi. To idealne narzędzie do poprawy stanu kręgosłupa.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PILATES

Istnieje kilka fundamentalnych zasad pilatesu:

 • ODDECH – w pilatesie oddech jest ściśle zintegrowany z każdym ruchem, aby skupić uwagę na tym, co robimy, poprawić przepływ tlenu przez ciało
 • KONCENTRACJA – skupienie uwagi na wykonywanych ćwiczeniach, bycie obecnym i skupienie na wykonywanych ruchach
 • KONTROLA – zachowanie pełnej kontroli nad ciałem, precyzja i utrzymanie właściwej formy i wysiłku podczas całego ćwiczenia
 • CENTRUM – rozwijanie silnego, stabilnego i elastycznego rdzenia
 • ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – równomierne rozwijanie wszystkich mięśni w ciele
 • RYTM i PRZEPŁYW – wykonywanie wszystkich ruchów w sposób płynny, w odpowiednim tempie, kształtując optymalne wzorce ruchowe

DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ PILATES?

Pilates może naprawdę zmienić Twoje zdrowie bez obciążania organizmu. Sprawdź jakie są największe korzyści z treningu pilates:

 • Wzmocnienie rdzenia, poprawa stabilności i równowagi ciała
 • Lepsza koordynacja ruchowa i kontrola nad ciałem
 • Większy zasięg ruchu
 • Poprawa wydolności i wyników sportowych
 • Większa elastyczność ciała
 • Wykształcenie optymalnych wzorców ruchu
 • Wysmuklenie sylwetki
 • Redukcja napięć mięśniowych, dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa
 • Uwolnienie się od stresu i napięcia
 • Mniejsza podatność na urazy i kontuzje
 • Efektywniejsza rehabilitacja i szybszy powrót do sprawności po urazach

GDZIE TRENOWAĆ PILATES NA MASZYNACH?

Rozpocznij trening pilates na maszynach w swoim mieście! Znajdź najbliższe studio pilates i nie wahaj się spróbować.

Studia mastertrenerek Balanced Body:

KRAKÓW

ŁÓDŹ

WARSZAWA

 

Pozostałe studia:

BIAŁYSTOK 

BIELAWA 

BIELSKO-BIAŁA

BYDGOSZCZ

GDAŃSK 

GDYNIA

GRODZISK MAZOWIECKI 

GRUDZIĄDZ

JÓZEFÓW

KATOWICE

KLUCZBORK

KONIN

KOSZALIN

KRAKÓW

KRZESZOWICE

LUBLIN

ŁÓDŹ

NYSA

OLSZTYN

OPOLE

OSTRÓW

POZNAŃ

PUŁAWY 

RADOM

RUMIA

RYBNIK 

RZESZÓW

SOPOT

SWARZĘDZ 

SZCZECIN

TORUŃ

WARSZAWA

WROCŁAW

ZIELONKI