Chcesz zacząć  przygodę z pilatesem i zastanawiasz się, którą jego formę wybrać? Czy lepsze będą zajęcia grupowe czy raczej indywidualne? Czy w ogóle istnieją jakieś różnice w prowadzeniu tych zajęć? Okazuje się, że tak – i to całkiem spore.

Pilates grupowy

Pilates może stać się dla Ciebie przygodą na dłużej niż jeden raz. Coraz więcej klubów oferuje takie zajęcia w formie grupowej. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć „z czym to się je” i często boją się lub wstydzą przyjść na zajęcia indywidualne. Rzeczywiście łatwiej jest zmotywować się do pracy, chodząc na zajęcia z kimś znajomym. Dodatkowym plusem jest fakt, że z reguły takie sesje są dużo tańsze i nie nadwyrężą tak portfela. Jednak z drugiej strony taka forma pilatesu dla początkujących będzie nie lada wyzwaniem – nauczyciel nie będzie miał możliwości wychwycenia wszystkich błędów, trudniej będzie opanować ćwiczenia, a przez to zwiększa się ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Grupowe zajęcia sprawdzą się doskonale w przypadku osób zaawansowanych – nie potrzebują one tak dużej uwagi nauczyciela i doskonale wiedzą jak ćwiczyć – więc ryzyko zrobienia sobie krzywdy, w takim przypadku jest raczej znikome.

Pilates indywidualny

Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Nauczyciel 100% swojej uwagi skupia na Tobie, dzięki czemu wykonywanie ćwiczeń będzie dla Ciebie łatwiejsze i szybciej zaczniesz wykonywać je poprawnie. W pilatesie bardzo ważny jest precyzyjny ruch – i pełna kontrola nad nim – szczególnie na początku – gwarantuje czujne oko nauczyciela. Takie zajęcia może i są droższe, ale jako jedyne dają gwarancję całkowitego dostosowania zajęć do Twoich możliwości i pozwolą Ci „nauczyć się” pilatesu z mniejszym ryzykiem niepoprawnego wykonywania ćwiczeń. Złe nawyki – nawet w ćwiczeniach – bardzo trudno potem wyrzucić z głowy i mięśni. Twoje ciało ma niesamowitą zdolność do zapamiętywania ruchu – a ten źle wykonywany albo nie przyniesie żadnych efektów, albo będzie krótką drogą do kontuzji. Kolejnym plusem zajęć indywidualnym jest możliwość ustalenia własnego grafiku ze swoim nauczycielem. Nie jesteś uzależniony od stałej godziny – razem ustalacie kiedy najlepiej pasuje Wam się spotkać. Same zajęcia mogą okazać się także mniej stresujące – nie musisz czekać aż reszta grupy opanuje to co Tobie już się udało i odwrotnie – zero zmartwień, że nie nadążasz. Indywidualne zajęcia zapewniają Ci Twoje własne tempo – dzięki temu szybciej osiągniesz zaplanowane efekty.

Co wybrać?

To zależy od stopnia Twojego zaawansowania i Twojego celu. Gdy dopiero zaczynasz i wiesz, że zaprzyjaźnisz się z pilatesem na dłużej – wybierz raczej zajęcia indywidualne. Jeśli nie do końca jesteś przekonany, a chcesz po prostu spróbować, nie obciążając zbytnio swojego budżetu – wybierz zajęcia grupowe. Osoby zaawansowane zapewne wybiorą to, co bardziej im w duszy gra – jedni wolą pracę indywidualną, ze względu na większą swobodę i kontakt z nauczycielem, a innym większą przyjemność sprawiają zajęcia grupowe. Ostatecznie wybór zawsze należy do Ciebie.