Obecnie w studiach i na siłowniach oferowane są nieskończone wersje pilatesu. Pilates na matach, pilates dla kobiet w ciąży, pilates na maszynach… Nie każdy wie, że to właśnie ten ostatni jest najbardziej zgodny z tym, co zakładał twórca Pilatesu, Joseph Pilates, tworząc na początku XX wieku swój zdyscyplinowany system fizyczny.

Na czym polega klasyczny pilates na maszynach? Co różni klasyczne maszyny do pilatesu od nowoczesnych? Jaki styl wybrać? Podpowiadamy.

KLASYCZNY PILATES

Tworząc swoją metodę, Joseph Pilates chciał opracować system, który poprzez serię precyzyjnych, kontrolowanych ruchów działa na wszystkie grupy mięśni w ciele, jednocześnie pracując nad postawą, funkcjonalnością i elastycznością. Klasyczny pilates jest również jedną z najlepszych praktyk treningu świadomego, pomagającą złagodzić stres i niepokój poprzez ćwiczenia oddechowe, co jest jedną z jego kluczowych zasad. Osiągnięciu tych celów mają służyć specjalnie zaprojektowane maszyny, takie jak reformer, cadillac, wieża, beczka czy wunda chair.

W klasycznym pilatesie instruktorzy starają się trzymać jak najbliżej tego, w jaki sposób pracował Joseph Pilates. Obejmuje to wszystkie jego oryginalne procedury treningowe, ćwiczenia i kolejność ich wykonywania. Niektóre instrukcje klasycznego pilatesu mogą się różnić, ale w większości wiele pozostaje wiernych swoim pierwotnym korzeniom.

Jedną z zasadniczych różnic pomiędzy klasycznym a nowoczesnym pilatesem jest ułożenie miednicy – w klasycznym podejściu ćwiczenia podstawowe są prowadzone w pochyleniu do tyłu (miednica jest schowana).

WSPÓŁCZESNY PILATES

Współczesny pilates to wszystko, co pojawiło się po klasycznym. Zasadniczo wiele nadal opiera się na fundamentalnej pracy Josepha Pilatesa, ale nastąpiły pewne zmiany.

Przykładowo, dzięki nowoczesnym badaniom naukowym dodano lub zmodyfikowano różne odmiany ćwiczeń, aby uwzględnić rehabilitację po urazach. Ćwiczenia wykonuje się z nieco inną kolejnością, niż zalecał to Joseph Pilates. Na ewolucję współczesnego pilatesu ogromny wpływ ma również fizjoterapia.

Jak już wspomnieliśmy, we współczesnym pilatesie ćwiczący w inny sposób układają miednicę – ćwiczenia prowadzone są w miednicy neutralnej (występuje normalne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego).

KLASYCZNY REFORMER I NOWOCZESNY REFORMER – PORÓWNANIE

Klasyczny reformer do pilatesu to maszyna składająca się z mocnej ramy wykonanej z wytłaczanego na gorąco aluminium, zamocowanych do niej ruchomych bloczków z pasami wykonanymi z naturalnej skóry, ruchomej platformy i sprężyn o długich zaczepach, wykonanych ze stali węglowej. Wyglądem przypomina łóżko.

W klasycznym reformerze istotne jest dokładne odtworzenie wszystkich szczegółów, tak aby  urządzenie perfekcyjnie odwzorowywało oryginalny projekt, zgodny z ideami i zamierzeniami Josepha Pilatesa. Sprężyny, sposób ich mocowania, kąt nachylenia poręczy, wyprofilowane oparcia ramion – to wszystko ma znaczenie, aby przebieg treningu i jego rezultaty były zgodne z założeniami twórcy. Takim reformerem jest np. Contrology Reformer od Balanced Body. Stworzono go w wyniku wielomiesięcznej współpracy z bezpośrednim uczniem Josepha Pilatesa – Jayem Grimes’em oraz jego protegowaną i wieloletnią współpracowniczką – Karen Frischmann.

Współczesne reformery są w dużej mierze oparte na swoich klasycznych poprzednikach, jednak pojawia się kilka różnic, które sprawiają, że odbiegają od nich wyglądem i niektórymi funkcjami.

We współczesnych reformerach odchodzi się od ramy wykonanej wyłącznie z aluminium. Tworzą ją np. szerokie deski (jak w Studio Reformer od Balanced Body) lub połączenia aluminium i drewna (jak w  Allegro 2 Reformer od Balanced Body). Paski wykonuje się nie ze skóry, ale z elastycznych linek z regulacją, które zapewniają możliwość błyskawicznego i precyzyjnego dostosowania ich długości do użytkowników i wykonywanych ćwiczeń.

W nowoczesnych reformerach różnią się również sprężyny – mają nieco krótsze zaczepy i są oznaczone różnymi kolorami, co pozwala na większą regulację oporu. W klasycznych reformach sprężyny wymagają większej siły do przesuwania platformy. Współczesne reformery mogą też posiadać różne systemy mocowania sprężyn: Revo Springbar (zintegrowany z ruchomą platformą) lub No-Roll Springbar (w którym owalny kształt drążka zapobiega jego obracaniu i wysuwaniu sprężyn).

We współczesnych reformerach stosuje się również innowacyjny system regulacji poręczy. Pozwala to na uzyskanie ergonomicznej postawy ciała każdego użytkownika podczas ćwiczeń, niezależnie od jego budowy ciała, wzrostu czy możliwości fizycznych. Przykładowo, poręcz Revo Footbar daje możliwość ustawienia w 4 pozycjach, a Infinity Footbar – najbardziej innowacyjna – umożliwia płynne przesuwanie poręczy w płaszczyźnie poziomej na całej długości reformera.

KLASYCZNY CZY WSPÓŁCZESNY – JAKI STYL WYBRAĆ?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi – żadne z podejść do pilatesu nie jest złe. Jeśli jednak masz do czynienia z ograniczonym zakresem ruchu lub kontuzjami, współczesny pilates może być dla Ciebie lepszy. Dla tych, którzy szukają stylu znacznie bliższego oryginalnej pracy Josepha Pilatesa, polecamy klasykę.