Joseph Pilates tworząc koncepcję kontrologii, stworzył również szereg maszyn, które miały wspomagać pracę z ciałem. Większość maszyn opierała się na wykorzystaniu sprężyn. Jako ich początki uważa się proste maszyny robione z łóżek szpitalnych, przeznaczone do rehabilitacji rannych żołnierzy. Szybko stały się inspiracją do stworzenia końcowych, takich jak Cadillac czy reformer, który stał się kultowym instrumentem dla każdego rozwijającego się studia pilatesu. W dalszej części tekstu dowiesz się: czym dokładnie jest reformer? Jakie są różnice pomiędzy określonymi modelami oraz jak go wybrać i zastosować?

Reformer vs. mata – czyli o co tak naprawdę chodzi?

Reformer to maszyna składająca się z podłużnej ramy, zamontowanych na niej prowadnicach, ruchomego wózka oraz pasków lub linek zakończonych uchwytami. Został stworzony, aby wspomagać naukę określonych ćwiczeń z zakresu Kontrologii. Reformer pomaga zrozumieć jak funkcjonuje ciało oraz jak je w pełni wykorzystać (co dotyczy również maty). Precyzyjne ćwiczenia na macie są trudne, ale gdy je przełożysz na reformer, zobaczysz ich nowy wymiar. Spróbuj zrobić setkę na macie oraz na reformerze. Reformer to najlepszy nauczyciel. W trakcie ćwiczeń okaże się czy twoje mięśnie równo pracują. Reformer i mata uzupełniają się w treningu. Sprężyny w reformerze działają jak mięśnie, mogą ułatwiać Twoją pracę lub stanowić dodatkowe wyzwanie. Ćwiczenia na macie opierają się na grawitacji i masie Twojego ciała. Ilość kombinacji ćwiczeń na reformerze w stosunku do maty jest nieporównywalna, co sprawia, że reformer jest również doskonałym narzędziem w rehabilitacji. Ćwiczenia na macie oraz na reformerze stanowią element całego systemu i powinny być występować razem.

Od czego lepiej zacząć?

Z jednej strony mata to podstawa. Z drugiej – to właśnie reformer wyuczy Cię prawidłowego postrzegania ruchów i swojego ciała. Jeśli zaczniesz od maty, a po jakimś czasie zaczniesz trenować na reformerze i wrócisz na podłogę, zobaczysz, że mata już nie jest taka sama. Dzięki maszynom znacznie zwiększysz zakres znanych Ci ćwiczeń. Praca w kontrologii (pilatesie) opiera się na mądrym i precyzyjnym ruchu – reformer jest najlepszą maszyną do takiej pracy. Nie ma znaczenia tu poziom zaawansowania danej osoby – ustawienia maszyny umożliwiają pracę praktycznie z każdym klientem. Joseph Pilates stosował maszyny jako podstawę, która miała przygotować każdego do samodzielnych ćwiczeń. Taka zasada powinna również obowiązywać w dzisiejszych czasach. Z latami reformer stał się podstawą każdego liczącego się studia pilatesu. Wszystko za sprawą jego wszechstronności. System Josepha Pilatesa wprawdzie opiera się na kilku maszynach i w kontrologii powinna być stosowana ich cała grupa, ale jeśli ktoś chce zacząć od jednej maszyny, to dobrym wyborem będzie z pewnością uniwersalny reformer.

Jaki reformer wybrać?

Wybór reformera to trudny wybór, który spędził sen z powiek nie jednej osobie. Pod uwagę bierzemy nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd. Ten ostatni aspekt budzi sporo emocji i często jest elementem decydującym. Wszystko zależy od tego, co się dla nas liczy i jaki mamy charakter pracy. Wszystkie przedstawione poniżej maszyny przeznaczone są do użytku profesjonalnego (domowego również). Posiadają taką samą zasadę działania, a modyfikacje zapewniają pewne ułatwienia. Mamy dla Ciebie również reformer, który został stworzony zgodnie z wytycznymi dla pierwszych maszyn. Współtwórcą tej maszyny jest jeden z uczniów samego Josepha Pilatesa.

Contrology Reformer

To najwierniej odtworzony klasyczny reformer, wzorowany na wykonanym w 1980 roku reformerze dla Jay’a Grimes’a. W związku z rozwojem technologii starano się połączyć w nim tradycyjne rzemiosło i nowości, które razem stworzą sprzęt bardziej wymagający dla użytkowników, a jednocześnie zapewniający płynną i przyjemną pracę. Wszystko to w oparciu o idee i zamierzenia samego Joseph’a Pilates’a. Szereg zastosowanych w nim rozwiązań pozwolił na powrót do takiego sposobu ćwiczeń, jak na oryginalnych maszynach wykonanych przez Joseph’a. CR posiada mocną i wytrzymałą aluminiową ramę, o stałej wysokości, tradycyjne skórzane paski z możliwością regulacji długości, które wymagają znacznie większego nakładu pracy podczas ćwiczeń. Oprócz tego ruchomą platformę z wyprofilowanymi oparciami ramion, niższymi niż we współczesnych reformerach, zapewnia idealne dopasowane do kształtu ramion i stóp. Sprężyny – są identyczne jak te, które były wykorzystywane w pierwszych reformerach. Posiadają jeden opór oraz długi hak, co ma bezpośredni wpływ na specyfikę ćwiczeń i wymagają większej siły do przesuwania platformy. Podobnie jak wysokość ramy, kąt nachylenia poręczy jest stały. CR nie jest najcichszym reformerem – wynika to z faktu, że jest wzorowany na technologii sprzed lat, z całym dobrodziejstwem, jak i wadami. CR stawia dużo większe wyzwania przed ćwiczącym, dlatego pozwala na uzyskanie zadowalających rezultatów w dużo szybszym czasie.

Studio Reformer

SR to obecnie najcichszy reformer dostępny na rynku. Posiada regulowany kąt nachylenia poręczy w 4 pozycjach pionowych, a także możliwość ustawienia wózka i sprężyn w różnych odległościach od poręczy. Możesz go dopasować do swojego wzrostu (regulacja nawet o 30 cm). Rama SR jest dostępna w aż 3 wysokościach – 36, 46 lub 61 cm. Stworzona została z drewna klonowego, z wbudowaną na stałe platformą do stóp. Dzięki specjalnej konstrukcji ruchoma platforma może poruszać się po najdłuższym obecnie dostępnym torze – aż 104 cm! Posiada trzypozycyjny zagłówek wspierający szyję oraz demontowane dwupozycyjne oparcia dla ramion – dzięki temu łatwo je dostosować dla osób o wąskich i szerokich ramionach. System 5 precyzyjnych sprężyn posiada regulację aż 46 stopni oporu. Są to najdłuższe dostępne sprężyny, zapewniające możliwość powtarzania niezmiennych ruchów, wymagających zastosowania tej samej siły.

Allegro 1 Reformer

Łatwość obsługi, bezpieczeństwo, solidność i trwałość – to główne cechy reformera Allegro 1. Posiada regulowany kąt nachylenia, szerszej niż standardowa, poręczy w 4 pozycjach pionowych i także w 4 poziomych. Jako jedyna pozwala na regulację i dostosowanie poręczy do wzrostu i budowy ciała osoby ćwiczącej bez zmiany jego wysokości. Jednakże w razie potrzeby wysokość ramy można zwiększyć z 17 do 36 cm poprzez założenie nóżek. Nowością w tym reformerze jest zastosowanie cichego i łatwego do regulowania systemu linek SoftTouch, bez metalowych klipsów, dzięki czemu praca z Allegro 1 jest znacznie łatwiejsza. Posiada trójpozycyjny zagłówek zapewniający wygodę i podparcie szyi oraz regulowane i demontowane oparcia ramion TwistLock. Podobnie jak w Studio Reformerze, Allegro 1 wyposażony został w system 5, najdłuższych na rynku sprężyn. Allegro 1 waży jedynie 51 kg i ma wbudowane kółka, dzięki czemu z łatwością go przeniesiesz i ustawisz. Jego konstrukcja pozwala na przechowywanie go w pozycji pionowej lub ułożenie jeden na drugim, co zaoszczędzi miejsce nawet w niewielkim studio.

Allegro 2 Reformer

Allegro 2 to połączenie anodowanego aluminium i elementów wykonanych z drewna klonowego. Standardowo posiada 23 cm wysokości, jednak zastosowanie nóżek umożliwia dopasowanie wysokości ramy do 38 cm. Ruchoma platforma posiada wbudowany zagłówek i dwupozycyjne, łatwo demontowane oparcia ramion. Także posiada system najdłuższych na rynku 5 sprężyn Signature Springs, jednak zupełną nowością jest ich jeszcze bardziej bezpieczne mocowanie na pierścieniach. Allegro 2 pozwala na regulację i dostosowanie poręczy do wzrostu i budowy ciała użytkownika bez zmiany jego wysokości – wszystko za sprawą regulowanego kąta nachylenia poręczy w 4 pionowych i aż 9 poziomych pozycjach. System linek SoftTouch bez metalowych klipsów sprawia, że praca z reformerem jest znacznie łatwiejsza. To rozwiązanie pozwala na precyzyjne dopasowanie długości linek do aktualnych potrzeb – długość można zmieniać nawet leżąc na ruchomej platformie. Podobnie jak Allegro 1 możesz go przechowywać w pozycji pionowej lub ustawiając je jeden na drugim, co znacząco wpływa na wykorzystanie przestrzeni.

Który reformer wybrać?

Przeanalizuj wszystkie różnice w reformerach. Zastanów się jakich masz głównie klientów. Czy są to osoby potrzebujące rehabilitacji czy raczej treningu i wzmocnienia mięśni? Sprawdź ile masz miejsca i czy potrzebujesz mobilnego łóżka. Czy chcesz mieć treningi grupowe czy raczej indywidualne? Różnice w reformerach odpowiadają określonym potrzebom klientów. Nie każdy kto zaczyna przygodę z pilatesem jest sportowcem lub tancerzem. Każdy ma inne warunki fizyczne i psychiczne, a dzięki licznym modyfikacjom dopasujesz sprzęt do potrzeb klientów, a nie na odwrót. Jeśli chcesz kultywować najbardziej wierne kontrologii (klasycznemu pilatesowi) ćwiczenia, będziesz potrzebować maszyny, która jest odzwierciedleniem tych skonstruowanych kilkadziesiąt lat temu.