Zastanawiasz się, czy pilates jest dla Ciebie? Tę coraz popularniejszą metodę ćwiczeń pokochało już wiele osób w Polsce i na świecie. Co sprawia, że ma tak wielu zwolenników? W jaki sposób pomaga w budowaniu zdrowia i dobrej kondycji? Czy ćwiczenie pilatesu jest trudne? Czytaj dalej i dowiedz się, czy Pilates jest dla Ciebie!

METODA PILATES – NA CZYM POLEGA?

Pilates to system ćwiczeń stworzony przez niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. Jest oparty na całościowym zrozumieniu sposobu pracy ludzkiego ciała. Tworząc swoją metodę, Joseph Pilates oparł się na szczegółowej wiedzy na temat funkcjonowania układu ruchu i innych układów, dzięki czemu udało mu się stworzyć precyzyjny, a równocześnie bardzo intuicyjny sposób poruszania się, umożliwiający pracę mięśni w izolacji i doskonałym ułożeniu. Pozwala to uniknąć napięć i naciągnięć, a tym samym – kontuzji i urazów.

Ćwiczenia pilates mają ogólnorozwojowe działanie i przynoszą wiele korzyści. Wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, wydłużają ciało, rozwijają mięśnie głębokie, poprawiają równowagę, zwiększają siłę ciała od środka. I to wszystko przy zachowaniu pracy w bezpiecznych zakresach ruchu.

Pilates mistrzowsko łączy elementy kilku dyscyplin – jogi, baletu i gimnastyki. To umiejętne połączenie doprowadziło do powistania dyscypliny, która daje ludziom dobre samopoczucie i poprawia ich zdrowie. Dzięki pilatesowi ciało staje się bardziej wysportowane i smukłe. Dodatkowym atutem jest fakt, że uprawianie pilatesu relaksuje – wykonywanie zrównoważonych ćwiczeń przy akompaniamencie spokojnej muzyki pozwala wyzbyć się stresu i lepiej radzić sobie z emocjami.

KTO MOŻE UPRAWIAĆ PILATES?

KIedy Joseph Pilates zaczął tworzyć swoją metodę, nie był okazem zdrowia – zmagał się z wieloma schorzeniami, m.in. astmą, alergią, grypą reumatyczną i krzywicą. To właśnie te choroby popchnęły go do poszukiwania metody, która pomogłaby mu osiągnąć lepszą sprawność. Efekt okazał się doskonały – w wieku 14 lat młody Pilates zaczął zarabiać pieniądze, pozując jako model do anatomicznych rysunków – tak pięknie i harmonijnie udało mu się wyrzeźbić własne ciało

Ta historia pokazuje, że pilates to metoda, która nadaje się praktycznie dla każdego – nawet osób chorych, starszych, po kontuzjach i urazach. Mogą ją uprawiać również kobiety w ciąży. Jeśli szukasz metody, którą możesz rozpocząć bez względu na wiek i kondycję fizyczną, pilates sprawdzi się doskonale. Bogactwo ćwiczeń pilates pozwala stworzyć odpowiedni plan treningowy dla każdego.

Nie oznacza to, że pilates nie jest w żaden sposób wymagającą formą ćwiczeń. W miarę postępów jego poziom trudności wzrasta, nigdy jednak nie jest zbyt forsowny dla organizmu. Wspaniale sprawdza się również u sportowców i tancerzy, którzy pragną wzmocnić głębokie mięśnie swojego ciała, aby uzyskać bardziej płynny, pełen gracji ruch. Pilates może być więc świetną formą ćwiczeń dla początkujących i doskonałym treningiem uzupełniających dla osób uprawiających inne dyscypliny.

CZY PILATES JEST TRUDNY?

Pilates to trening kształtujący całe ciało, a nie jego poszczególne partie. Charakteryzuje się ogromną różnorodnością – istnieje kilkaset propozycji ćwiczeń w tej metodzie. Nie czyni to go jednak trudną i niedostępną dyscypliną.

Trening pilates nie doprowadzi Cię do ogromnego zmęczenia – nie poczujesz koszulki mokrej od potu. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie będziesz mieć zakwasów. Co ciekawe, pomimo nieco mniejszej dynamiki, iż inne typy treningu, pilates szybko przynosi efekty – często szybciej, niż wyczerpujące dyscypliny. Na tym właśnie polega jego wyjątkowość – choć z sali ćwiczeń nie wychodzisz przemęczony i nadal masz energię na kolejne ćwiczenia, szybko zauważasz, że całe ciało funkcjonuje sprawniej.

Swego rodzaju trudnością w przypadku pilatesu może być fakt, że jest praktyką raczej spokojną. Z tego powodu osoby, które do tej pory trenowały intensywnie, mogą uznać ją za zbyt mało dynamiczną. Warto jednak spróbować i nie pomijać nawet tych ćwiczeń, które wydają się nudne lub zbyt proste. W pilatesie każda sesja jest ułożona tak, by wspierać zarówno duże, mocne mięśnie, jak i te małe, często osłabione. Na tym właśnie polega całościowy efekt treningu, który pozwala odczuć i zobaczyć zmianę w całym ciele.

CZY PILATES JEST BEZPIECZNY?

Wiele osób przed podjęciem jakiejkolwiek metody ćwiczeń zastanawia się, czy w ich przypadku będzie ona bezpieczna. Pilates w większości przypadków okazuje się pod tym względem doskonałym wyborem. Jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych metod treningowych spośród wszystkich oferowanych przez szkoły fitness na całym świecie.

Pilates nadaje się nie tylko dla zdrowych – sprawdza się u osób ze schorzeniami układu ruchu, jak np. dyskopatie czy kręgozmyk, z wadami postawy, po operacjach, urazach i kontuzjach. Może stanowić formę rehabilitacji.

Pilates nie tylko nie naraża na kontuzje, ale wręcz uczy ciało, jak ich unikać. Dzieje się tak, ponieważ koncentruje się na tym, co jest głęboko w ciele, a także na kontrolowaniu jego prawidłowego ustawienia. W pilatesie nie pracujesz na wielkich zakresach, dużych obciążeniach czy w dziwnych pozycjach, co czyni go wyjątkowo bezpiecznym. Oczywiście istnieją zaawansowane, wręcz akrobatyczne pozycje pilatesowe, jednak nie są one celem metody samej w sobie – przede wszystkim chodzi o usprawnienie ciała, zdrowie i dobre samopoczucie.