Pilates – rehabilitacja dla każdego

Pilates jest jedną z najszybciej rozwijających się form treningu oraz leczenia urazów. Ta popularność wynika z wielu zalet tej metody, takich jak: zwiększanie siły mięśni bez ich zbędnego rozbudowywania, ich elastyczności, poprawy postawy ciała. Ćwiczenia oparte na zasadach pilatesu może wykonywać każdy. Należy ona do bardzo bezpiecznych form rehabilitacji i treningu. Nie ma tutaj znaczenia poziom sprawności fizycznej oraz wiek. Ogromną zaletą pilatesu jest oprócz bezpieczeństwa także jego kompleksowość, pozwalająca zaangażować całe ciało do rozwoju. Dzięki temu pilates stał się aktywnością bardzo polecaną przez lekarzy oraz rehabilitantów jako element procesu leczniczego.

Wszystko zaczyna się w centrum ciała

Twórcą metody był Joseph Pilates, który jako dziecko bardzo dużo chorował. Jako profilaktykę i leczenie własnych schorzeń stworzył przez lata system ćwiczeń, bazujących na jodze, balecie i ćwiczeniach izometrycznych. Nazwał ją „sztuką kontrologii”. Według niej wszystkimi czynnościami steruje nasz umysł. Każdy ruch jest świadomy i ma swój początek w centrum ciała, nazwanego przez Pilatesa – „powerhouse” lub „core”. Fundament naszego ciała, jakim są wg Pilatesa mięśnie pomiędzy przeponą a miednicą, tworzy najważniejszy „gorset” utrzymujący nasze ciało i narządy wewnętrzne. W momencie gdy gorset jest za mocno lub za słabo ściągnięty, czyli mięśnie są nadmiernie przykurczone lub rozluźnione, nasze ciało przyjmuje nieprawidłową postawę, stawy nieprawidłowe ułożenie, a to skutkuje większą podatnością na urazy. Wiele czynników przyczynia się do braku równowagi między poszczególnymi grupami mięśni w twoim ciele. Postawa ciała, sposób chodzenia, siedzenia, zginania, snu, biegania lub treningu odgrywają ogromną rolę w zaburzeniach pracy mięśni. Sposób, w jaki poruszasz się podczas wykonywania regularnych czynności, może prowadzić do nieprawidłowych obciążeń, a co za tym idzie do braku stabilizacji stawów, więzadeł. Pilates wykorzystuje technikę rekrutacji, która ma za zadnie włączyć do pracy określone grupy mięśniowe. Opiera się ona na umiejętności angażowania mięśni głębokich lędźwiowo-miedniczno-biodrowych, będących najważniejszym budulcem stabilności naszego ciała. Stworzenie silnego gorsetu w tej grupie mięśni gwarantuje najlepszą możliwość rozwoju równowagi, koordynacji i harmonii ruchów.

Pilates w rehabilitacji urazów

Metoda ta coraz częściej zostaje włączona przez terapeutów do planu leczenia rehabilitacyjnego. Pilates doskonale nadaje się do rehabilitacji po kontuzji, ponieważ jest formą ćwiczeń, która stymuluje zwinność i prawidłową postawę poprzez wzmocnienie mięśni kręgosłupa i brzucha oraz uelastycznienie całego ciała. Pilates pomaga wyrównać dysproporcje nadmiernie wzmocnionych i rozciągniętych mięśni, dzięki czemu wzmacnia ciało zapobiegając chorobom i urazom. Metodę wykorzystuje się głównie w następujących przypadkach:

  • trening sportowy,
  • rehabilitacja po kontuzjach sportowych,
  • rehabilitacja pourazowa u osób starszych,
  • profilaktyka oraz rehabilitacja bólów przeciążeniowych kręgosłupa,
  • rehabilitacja kobiet w ciąży,
  • rehabilitacja uroginekologiczna,
  • profilaktyka bólowa stawów kolanowych i biodrowych,
  • rehabilitacja po zabiegach endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych,
  • rehabilitacja po urazach więzadeł stawów kolanowych i skokowych.

Poza wieloma wskazaniami do stosowania pilatesu, niezmiernie ważnym aspektem okazuje się także dobra kontrola oddychania i harmonia podczas treningu, przyczyniająca się do obniżenia poziomu stresu. Dzisiejsze badania nie pozostawiają wątpliwości jak ważne są to aspekty pomagające powrócić do zdrowia.

Elastyczność i prostota pilatesu gwarancją sukcesu

Fizjoterapeuci na całym świecie uważają pilates za jedną z najbardziej elastycznych form leczenia rehabilitacyjnego. Wydajny trening pilates zapewnia większą elastyczność w porównaniu do innych konwencjonalnych opcji terapii. Pilates to ćwiczenia, które można modyfikować w zależności od umiejętności i poziomu komfortu pacjenta. W zależności od tego, jak poważna jest kontuzja, może on wybierać ćwiczenia od podstawowych do bardziej zaawansowanych form. Trening pilates uczy, jak prawidłowo pracować ze swoim ciałem i osiągnąć prawidłową postawę. Skuteczność treningu pilates ma wiele zalet, ale tylko wtedy, gdy jest wykonywany we właściwy sposób. W przeciwnym razie może prowadzić do obrażeń lub pogorszenia dolegliwości. Najlepszą metodą jest trening pod okiem terapeuty. Instruktaż eksperta pozwala zwiększyć szanse na wyleczenie urazu i uniknięcie dalszych problemów zdrowotnych. Warto wiedzieć, że istnieje ogromna różnica między ćwiczeniami pilates wykonywanymi jako trening a wykonywanymi jako terapia. Nadaje się on świetnie do rehabilitacji po kontuzji, ale jeśli nie zostanie zastosowany w połączeniu z odpowiednimi technikami terapii, może pogorszyć kontuzję. Wybieraj najlepszych instruktorów pilatesu, aby pomóc wyzdrowieć z kontuzji i złagodzić ból. To właśnie terapeuci są gwarancją skuteczności terapii i treningu.