Początkujący, średniozaawansowany czy zaawansowany? Twórca Pilatesu, Joseph Pilates, nie stosował ścisłego podziału – gdy spojrzał na daną osobę, wiedział, czego potrzebuje jej ciało i ustalał ćwiczenia specjalnie dla niej.

Współcześnie, szeroka gama ćwiczeń potrzebuje jednak odpowiedniej klasyfikacji. Kolejne etapy nie są jednak ściśle ujęte w ramy czasowe – przejście od ćwiczeń dla początkujących, przez średniozaawansowane, aż po zaawansowane, może trwać nawet dekadę lub więcej. Nie chodzi bowiem o czas, ale o nieustanny rozwój i przekraczanie własnych barier.

PILATES DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Ćwiczenia średniozaawansowane to całkiem spora grupa. Co je charakteryzuje?

  • Obejmują umiejętności zdobyte podczas wykonywania podstawowych ćwiczeń

Skupienie, powtarzalność i konsekwencja podczas wykonywania najprostszych ćwiczeń w Pilatesie będą Ci służyć w miarę postępów w treningu.

  • Wykorzystują potencjalnie nieznane pozycje ciała

Czyli takie, których nie używasz na co dzień, np. skręcanie i prostowanie pleców czy bardziej skomplikowane toczenie.

  • Wymagają znacznej koordynacji i równowagi

Na poziomie średniozaawansowanym Twoja równowaga zostanie przetestowana w kilku pozycjach ciała i ustawieniach sprzętu.

Jak rozpoznać, że czas przejść z ćwiczeń podstawowych na średniozaawansowane w treningu Pilates? Musisz przyjrzeć się swoim umiejętnościom – czy jesteś sztywny, czy elastyczny? Co nie sprawia Ci kłopotu, a z jakimi umiejętnościami masz problem? I – przede wszystkim – czy masz odpowiednią motywację, siłę woli, aby podjąć trudniejsze ćwiczenia?

Idąc przez wypielęgnowane ścieżki podstawowych ćwiczeń, poczujesz w pewnym momencie potrzebę podjęcia wyzwania i wkroczenia na jeszcze nieprzebyte drogi. To jest moment, kiedy zaczniesz dodawać bardziej złożone ćwiczenia, aż w końcu będziesz w stanie wykonać je wszystkie.

To przeniesienie umiejętności na wyższy poziom odbywa się zarówno za pomocą ćwiczeń na reformerze, jak i na macie. Średniozaawansowane ćwiczenia na reformerze to m.in. Pull Straps, Long Stretch, Down Stretch, Teaser, Side Splits czy Front Splits. Ćwicząc na macie, wypróbuj np. Single Straight Leg Stretch, Double Straight Leg Stretch, Criss Cross, Saw, Swan, Seal, Teaser. Demonstracje tych ćwiczeń łatwo znaleźć, wpisując ich nazwy w wyszukiwarkę.

PILATES DLA ZAAWANSOWANYCH

Pilates pomaga odkryć mocne strony, ale też rozpoznać trudności, które są dla Ciebie wyzwaniem. Regularna, długoletnia praktyka zmusza ciało do poddania się na wszystkich płaszczyznach. Pamiętaj jednak, że niektóre efekty wymagają wytrwałości i czasu.

Co charakteryzuje zaawansowane ćwiczenia?

  • Zwykle obejmują 2 lub 3 pozycje ciała w tym samym ćwiczeniu

Co wymaga koncentracji, dużej świadomości i sprawności ciała.

  • Zakładają minimalne połączenie ze sprzętem

Np. w oparciu tylko na dłoniach i stopach. Dlatego właśnie środek Twojego ciała musi być na tyle silny, aby utrzymać swój ciężar podczas wykonywania ćwiczenia.

  • Wykorzystują nieznane i trudne pozycje

Przykładowo, podczas wielu ćwiczeń będziesz ułożony do góry nogami.

  • Wymagają pełnego skupienia na ćwiczeniu

Te ćwiczenia to nie żart – jeśli umysł nie jest skupiony na kontrolowaniu ciala, mogą być niebezpieczne. Musisz być na to mentalnie nastawiony.

Aby sprostać wymaganiom zaawansowanych ćwiczeń, warto sięgnąć po odpowiedni sprzęt. W pewnym momencie rozwoju poczujesz, że nie wystarcza Ci sam reformer. Gdy zdecydujesz się na zaawansowane ćwiczenia, świetnie sprawdzi się Cadillac (np. podczas ćwiczeń Chest Expansion czy Thigh Stretch), Arm Chair (doskonale sprawdza się np. podczas wykonywania 4 ćwiczeń z serii Rowing) czy korektor kręgosłupa (Spine Corrector, idealny np. do takich ćwiczeń, jak High Scissors i High Bicycle).

Oczywiście, większość zaawansowanych ćwiczeń można wykonać na samym reformerze i macie, jednak dodatkowy sprzęt znacznie zwiększa Twój komfort, bezpieczeństwo i możliwości.

Pamiętaj, że wiele zaawansowanych ćwiczeń zależy od siły, kontroli i wytrzymałości – a te należy pielęgnować od samego początku. Dlatego właśnie tak ważny jest nie tylko sam fakt “zaliczenia” ćwiczenia, ale też technika i precyzja jego wykonania. Ćwiczenia z tej grupy nie przydarzą się same . Wymagają dyscypliny – często wieloletniej – i podjęcia wyzwania.