Pilates na reformerze to coraz popularniejszy rodzaj aktywności. Płynie z niej wiele korzyści, niedostępnych podczas treningu pilates na macie. Osoby, które zaczynały od maty, a później spróbowały maszyn, chwalą je sobie za znacznie większą efektywność ćwiczeń, łatwiejsze wykonywanie różnych pozycji, świadome i symetryczne ułożenie ciała, a także utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych.

Reformer ma wiele możliwości, jednak dodanie do niego dodatkowych akcesoriów daje jeszcze więcej opcji treningowych i rehabilitacyjnych. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w reformer i o jakie akcesoria go uzupełnić.

REFORMER PILATES – DLACZEGO WARTO?

Reformer to jedna z maszyn do pilatesu, będąca podstawą wyposażenia studia pilates praktykującego na maszynach. To rodzaj leżanki z przymocowanymi sprężynami dającymi możliwość dozowania obciążenia, a także linkami z możliwością regulacji oporu.

Ćwiczenia na reformerze można wykonywać we wszystkich płaszczyznach i pozycjach – leżąc, klęcząc, siedząc i stojąc – w zależności od potrzeb i celu ćwiczenia. Odpowiednia wiedza z zakresu anatomii pozwala instruktorom pilates dobrać ćwiczenia w taki sposób, aby praca przebiegała w dokładnie wybranych grupach mięśniowych. Pozwala to na uzyskanie szybkich i precyzyjnych efektów, a także dopasowanie ćwiczeń do możliwości i potrzeb ćwiczącego.

Ćwiczenia na reformerze przynoszą też wiele innych korzyści:

• symetryczne i świadome ułożenie ciała dzięki budowie reformera,
• efektywniejsza praca mięśni – zarówno w fazie skurczu, jak i rozkurczu,
• możliwość dostosowania poziomu trudności do poziomu zaawansowania ćwiczącego,
• wspomaganie ciała, które sprawia, że niektóre ćwiczenia łatwiej wykonać na reformerze, niż na macie,
• dostosowanie do indywidualnych możliwości zakresu ruchu ćwiczącego,
• umożliwienie pracy nad koncentracją,
• ogólna poprawa ruchomości stawów i kręgosłupa.

Trening na reformerze może być treningiem ogólnorozwojowym, jednak dużo lepsze efekty przynosi ukierunkowanie ćwiczeń pod względem potrzeb ćwiczących. Ogromnym wsparciem są tu dodatkowe akcesoria, które pomogą zwiększyć pozytywne oddziaływanie ćwiczeń u osób ze specjalnymi potrzebami, np. problemami z kręgosłupem.

W JAKIE AKCESORIA DO REFORMERA WARTO ZAINWESTOWAĆ?

Małe studia pilates rozpoczynają pracę zwykle od 1-2 reformerów, które uzupełniają w miarę rozwoju studia i odbywanych szkoleń o nowe urządzenia i akcesoria. Decydując się na rozbudowywanie studia, warto wybierać wyłącznie produkty najwyższej jakości, wykonane z trwałych materiałów. Dają one gwarancję niezbędnej wytrzymałości, bezawaryjnej pracy i sprawdzonej skuteczności.

Reformery mogą zostać wyposażone w szereg opcjonalnych akcesoriów, rozszerzających możliwości ćwiczeń. Są one niezastąpione podczas ćwiczeń indywidualnych i grupowych, a także podczas rehabilitacji. O co warto uzupełnić wyposażenie swojego studia?

Pilates Arc

To jeden z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń Balanced Body. Zaprojektowano go specjalnie do treningu Pilates, by zwiększyć jego efektywność. Składa się z dwóch części – łuku i siedziska. Jest lekki i niewielki, wykonany z pianki o dużej gęstości. Łączy w sobie funkcje aż trzech przyrządów do ćwiczeń: łuku, korektora kręgosłupa i klina do reformera.

Pilates Arc pełni rolę łuku (beczki) po odłączeniu siedziska. Z powodzeniem może zastąpić klasyczną beczkę w początkującym studio.

Jako korektor kręgosłupa (Spine Corrector / Step Barrel) Pilates Arc może być wykorzystywany do ćwiczeń wzmacniających tułów, mięśnie brzucha, poprawiających elastyczność mięśni pleców i kręgosłupa.

Pilates Arc doskonale sprawdza się również jako klin do reformera – może być stabilnie zamocowany do ruchomej platformy reformera za pomocą oparć na ramiona. Zapewnia wsparcie pleców i większą stabilność podczas treningu na reformerze.

Strona produktu: Pilates Arc

Spinefitter

Przyrząd zbudowany z 28 twardych, połączonych ze sobą piłeczek, przeznaczony do treningu i terapii. Zapewnia intensywną stymulację mięśni, zwiększenie ich mobilności, redukcję napięcia i relaksację. Odwzorowuje anatomiczny kształt kręgosłupa i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Już samo leżenie na Spinefitterze masuje i relaksuje kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe. Spinefitter doskonale nadaje się do uzupełnienia i wzmocnienia efektywności ćwiczeń na reformerze u osób z problemami z kręgosłupem.

Strona produktu: Spinefitter

Rollery

Piankowy roller, czyli wałek do masażu i ćwiczeń, to doskonałe uzupełnienie ćwiczeń na reformerze, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Z jego udziałem wykonasz wiele popularnych ćwiczeń na reformerze, np. Standing Roll Down, Footwork, Roll Down, Arm work, Side Lying series, Long back stretch, Core activation i wiele innych.

Warto mieć w swoim studio kilka wałków o różnych rozmiarach i twardościach. Miękkie wałki doskonale sprawdzą się dla początkujących, a twardsze – dla zaawansowanych.

Strona produktów: Rollery

Piłki

Ćwiczenia na reformerze możesz uatrakcyjnić również poprzez dodanie piłki. Piłka stabilizująca to jeden z najbardziej lubianych i łatwo dostępnych sprzętów do pilatesu. Można wykorzystać zarówno małe, jak i większe piłki, w zależności od potrzeb. Piłka stanowi wyzwanie dla stabilności reformera i sprawia, że klasyczne, niezbędne ćwiczenia stają się ciekawsze i przyjemniejsze. Dodanie piłki pozwala również na dodatkowe zaangażowanie mięśni przywodzicieli oraz pracę prostowników biodra.

Wśród piłek do pilatesu znajdziesz piłki gładkie, piłki teksturowane, piłki do masażu z miękkimi wypustkami, a także twardsze piłki do uwalniania napięcia mięśniowego.

Strona produktu: Piłki do pilatesu

Ringi

Ring (Ultra-Fit Circle) to lekka, niewielka i mobilna obręcz do pilatesu. Jest dostępna w dwóch rozmiarach, większym i mniejszym, co pozwala na najlepsze dopasowanie do każdego użytkownika oraz rodzaju ćwiczeń. Opór wykorzystany do ćwiczeń z obręczą wymusza mobilizację mięśni głębokich, które są aktywne podczas treningu górnej lub dolnej partii ciała. Pozwala to na ich wzmocnienie, poprawę równowagi i stabilizacji ciała. Może być stosowany do ćwiczeń na macie i na reformerze.

Ring doskonale sprawdzi się także jako podstawa do piłek podczas ćwiczeń na reformerze, utrzymując piłkę bezpiecznie na miejscu.

Strona produktu: Pilates Circle

Uzupełnienie wyposażenia Twojego studia o Spinefitter, Rollery, Piłki czy inne wyżej wymienione akcesoria sprawi, że ćwiczenia staną się ciekawsze, bardziej różnorodne i efektywne. Odpowiednia aranżacja studia pozwoli Ci lepiej i pewniej się w nim poczuć, a także zachęcić klientów do skorzystania z Twojej oferty.