Pilates to wyjątkowo wszechstronna metoda, która doskonale sprawdza się zarówno w rehabilitacji, jak i akrobacji. Niektóre zaawansowane wersje ćwiczeń rzeczywiście sprawiają wrażenie skomplikowanych układów akrobatycznych. Nie bez powodu pilates służy w dużej mierze jako trening uzupełniający tancerzy i sportowców.

Wykonanie zaawansowanych wersji ćwiczeń nie jest jednak możliwe bez znajomości i umiejętności zastosowania współczesnych, terapeutycznych modyfikacji tych ćwiczeń. Pilates w wersji terapeutycznej to doskonały sposób na poprawę postawy i przyjęcie prawidłowej techniki podczas ćwiczeń. To również świetna metoda dla osób, które mają problemy z poprawnym wykonaniem ćwiczeń i często doznają kontuzji oraz urazów.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas ćwiczeń, na czym polega pilates terapeutyczny i co odróżnia go od klasycznego pilatesu.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS ĆWICZEŃ

Wiele osób biorących udział w sesjach i treningach funkcjonalnych skarży się na dolegliwości bólowe w obrębie aparatu ruchu po udziale w zajęciach. Niestety, jest to często wina ich trenerów, którzy niewystarczająco dbają o stosowanie przemyślanych i bezpiecznych metod treningowych, a także nie uświadamiają swoich podopiecznych, w jaki sposób wykonać podstawowe pozycje i ruchy.

Niestety, wiele osób, nawet regularnie ćwiczących, popełnia liczne błędy techniczne podczas ćwiczeń. Nie mają wypracowanych prawidłowych wzorców ruchowych. Do najczęstszych błędów należą:

  • nieprawidłowe ustawienie stóp,
  • błędne ułożenie stawów kolanowych, biodrowych, kompleksu lędźwiowo-miednicznego,
  • nieprawidłowe ustawienie klatki piersiowej,
  • nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi
  • nieprawidłowa postawa siedząca i stojąca,
  • nieprawidłowe chodzenie,
  • niepoprawne schylanie się,
  • nieprawidłowe oddychanie,
  • błędne wykonywanie podporu przodem,
  • błędne wykonywanie pompek,
  • błędne wykonywanie kocich grzbietów.

Powyższe błędy są przeszkodą w realizacji  już pierwszej spośród pięciu podstawowych zasad bezpiecznego ruchu, czyli przyjęcia prawidłowej pozycji wyjściowej do ćwiczeń. Prowadzi to do utrwalenia złej postawy i nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Niestety, źle wykonywane i niewłaściwie dobrane ćwiczenia funkcjonalne nie tylko nie przynoszą pożądanego efektu, ale mogą nawet doprowadzić do mikrourazów, przeciążeń lub kontuzji. Właśnie dlatego po ćwiczeniach pojawia się ból. A długotrwałe nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia wpływają na obniżenie sprawności systemu stawowo-mięśniowo-powięziowego.

Zdarza się, że osoby ćwiczące pod okiem trenera nie traktującego swojego podopiecznego z należytą starannością dopiero po wielu latach dowiadują się, że mają problem np. z asymetrią ciała. Z pomocą przychodzi pilates terapeutyczny, który uczy technik pracy z ciałem i pozwala znaleźć przyczynę istniejących przeciążeń.

PILATES KLASYCZNY I TERAPEUTYCZNY – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Współcześnie w metodzie pilates można wyróżnić dwa nurty – klasyczny oraz nowoczesny, w którym zawiera się nurt terapeutyczny. Mają one ze sobą wiele wspólnego, jednak istnieje między nimi kilka istotnych różnic.

PILATES KLASYCZNY

Pilates klasyczny to technika naśladująca wiernie założenia twórcy metody, Josepha Pilatesa, który stworzył ją w XX wieku, w okresie powojennym. Metoda, choć nowatorska jak na tamte czasy, została stworzona ze wszystkimi uwarunkowaniami tamtej epoki. Opierała się na ówczesnych celach pracy z ciałem. Była też stworzona dla konkretnej grupy – głównie dla tancerzy oraz sportowców. Z tego powodu, klasyczne ćwiczenia pilates uwzględniają, że osoba rozpoczynająca ćwiczenia posiada już wypracowaną prawidłową podstawową technikę ćwiczeń.

PILATES TERAPEUTYCZNY

Pilates terapeutyczny opiera się na klasycznym pilatesie, jednak obejmuje również wzbogacenie o najnowsze odkrycia z dziedziny anatomii, biomechaniki i fizjologii. Stanowi delikatną adaptację oryginalnych, klasycznych ćwiczeń pilates na podstawie współczesnych odkryć naukowych. Zakłada, że ćwiczenia pilates można dostosować do danego pacjenta, dobierając tylko te, które są odpowiednie dla niego. Obejmuje również modyfikację ćwiczeń pilates poprzez np. zastosowanie różnych wersji danego ćwiczenia w zależności od możliwości, wytrzymałości, elastyczności danej osoby.

W pilatesie terapeutycznym masz do wyboru ćwiczenia przygotowawcze, wersje łatwiejsze, trudniejsze. Dzięki temu istnieje możliwość zaprojektowania sekwencji ćwiczeń bardziej dowolnie, pod kątem progresu pacjenta i jego celów.

Plates terapeutyczny bazuje na wielu dziedzinach – anatomii, w tym głównie biomechanice, na wiedzy o urazach, dolegliwościach bólowych. Obejmuje dobranie ćwiczeń do konkretnego pacjenta. Na początek zawsze konieczna jest diagnostyka – trener musi poznać pacjenta, jego problemy, to, z czym przyszedł. Diagnostyka może odbywać się np. za pomocą wywiadu lub kwestionariusza, a także na podstawie wyników badań pacjenta, analizy gabinetowej poprzez obserwację i analizę prostych testów fizjoterapeutycznych.

Diagnostyka pozwala określić, na czym pracować z daną osobą, które ćwiczenia wybrać, jak nauczyć ciało pracować poprawnie. Pilates rozumiany w ten sposób jest metodą logiczną, wręcz matematyczną i bardzo skuteczną.