Wiele mówi się o pozytywnym wpływie pilatesu na zdrowie: kręgosłup, siłę i elastyczność mięśni. Jednak czy wiesz, że ta metoda ćwiczeń pozwala również wymodelować smukłą, piękną i pełna gracji sylwetkę? To właśnie dlatego pilates chętnie ćwiczą tancerze, a także sportowcy w ramach treningu uzupełniającego.

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować swoje ciało bez nadmiernej rozbudowy mięśni? Pilates jest właśnie dla Ciebie! Wysiłek proponowany w programie pilates pozytywnie wpływa na metabolizm i pomoże Ci w końcu osiągnąć upragnioną figurę!

O CO CHODZI Z TYM PILATESEM?

Pilates to niezwykły trening mający swoje początki w latach 20. XX wieku, który pomaga ludziom na całym świecie uzyskać piękne, zdrowe i wytrzymałe ciało. Jego twórca, Joseph Pilates, nie miał łatwych początków – jako dziecko chorował na astmę, krzywicę i gorączkę reumatyczną.

Ponieważ żadne ówczesne ćwiczenia nie nadawały się do praktykowania przy jego dolegliwościach, postanowił sam – metodą prób i błędów – stworzyć system, który będzie modelował i wzmacniał ciało. I tak z połączenia elementów jogi, gimnastyki i baletu powstała metoda, która pozwoliła chorowitemu w dzieciństwie Josephowi stać się w wieku nastoletnim modelem rysunków anatomicznych! Jego ciało wzbudzało zachwyt – i Twoje też może!

Pilates to technika, która opiera się na uzyskaniu większej świadomości ciała i kontroli nad każdą, nawet najmniejszą partią mięśni. Daje duże możliwości dostosowania ćwiczeń do konkretnej osoby i jej potrzeb, dlatego nadaje się dla ludzi w każdym wieku, zarówno aktywnych, jak i dopiero rozpoczynających przygodę ze sportem. Z jego dobrodziejstw mogą korzystać nawet kobiety w ciąży i osoby starsze.

Ćwiczenia pilatesu mają harmonijny charakter – należy wykonywać je płynnie i z wdziękiem. Choć z pozoru wydają się być bardzo proste – te same ruchy wykonuje się wielokrotnie – wymagają dużej równowagi i koncentracji, aby połączyć wszystkie istotne w pilatesie elementy – oddech, środkowanie ciała, kontrolę, precyzję, płynność ruchu. Każde ćwiczenie należy wykonywać świadomie, z dbałością o technikę.

Warto wspomnieć, że dużą zaletą pilatesu jest jego bezpieczeństwo. Nie powoduje nadmiernych obciążeń ciała i może być praktykowany nawet w trakcie dochodzenia do formy po kontuzji czy przebytym urazie. Wszystkie ćwiczenia wykonuje się, dostosowując je do swojego ciała i jego możliwości. Dzięki temu, uczysz się prawidłowych wzorców ruchu i możesz przenosić te zwyczaje do codziennego życia podczas zwykłych czynności, jak robienie zakupów, sprzątanie czy praca w ogródku.

CZY PILATES RZECZYWIŚCIE POMAGA SCHUDNĄĆ?

Istnieje mit, że ćwiczenia pilates nie mają wpływu na spalanie kalorii. Tymczasem, pilates świetnie wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, a zwłaszcza mięśnie głębokie. Dzięki temu, zapewnia wysiłek prowadzący do gubienia zbędnych kilogramów, a także poprawiający metabolizm. Regularnie uprawiane ćwiczenia pilates doskonale wysmuklają i ujędrniają ciało.

Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać lepsze efekty, pilates należy połączyć z odpowiednią dietą. W przypadku osób ze znaczną nadwagą, dobrze jest traktować pilates jako trening uzupełniający, modelujący ciało i połączyć go z intensywniejszą metodą ćwiczeń, np. treningiem kardio. Gdy musisz spalić dużą ilość tkanki tłuszczowej, Twój organizm musi ponieść bardzo duży wydatek energetyczny. W takiej sytuacji, przydadzą się ćwiczenia o wysokiej intensywności, jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy orbitreku.

Nie oznacza to jednak, że same intensywne ćwiczenia wystarczą. Angażują one główne grupy mięśni, pomijając te głębokie, rzadziej używane. Aby proces tracenia zbędnych kalorii przebiegał harmonijnie, musisz uaktywnić również te niewielkie, a jednak bardzo potrzebne mięśnie.Tylko wtedy Twoja sylwetka stanie się proporcjonalna

JAK PILATES POMAGA SCHUDNĄĆ I WYSMUKLIĆ SYLWETKĘ?

Pilates rzeźbi ciało i pomaga spalać tkankę tłuszczową głównie poprzez wzmacnianie określonych partii mięśni – pośladków, ud, pleców, brzucha. Jedna sesja stanowi kompletny trening całego ciała, co przyczynia się do gubienia zbędnych kalorii.

Choć chudnięcie nie odbywa się tu tak szybko, jak np. przy treningu kardio, proces zmniejszania wagi przebiega bardziej równomiernie i stabilnie, przez co mniejsze jest np. ryzyko efektu jo-jo. Ćwicząc pilates, wchodzisz w pewien rytm i nie tylko zmniejszasz wagę, ale zmieniasz cały swój styl życia. Pozytywne efekty pilatesu na sylwetkę są więc długofalowe, a przez to – trwalsze.

Pilates daje też coś, czego nie dają żadne intensywne ćwiczenia – wzmacnia mięśnie głębokie. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy i dobrze kontrolowane ruchy, pełne wdzięku i gracji. Dlatego nawet jeśli stosujesz intensywne ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej, musisz uzupełnić czymś ten trening, aby nie zaniedbać głębokich mięśni. To pozwoli Ci na uzyskanie pięknej, harmonijnej sylwetki, ale też uniknięcie kontuzji i nadwyrężeń.

Jak powiedział Joseph Pilates: “Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, a po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało.” Wypróbuj tę metodę i ciesz się wysportowaną, piękną figurą!