Szukasz sposobu na ból kręgosłupa lędźwiowego? Nie jesteś sam – ta przypadłość to jedno z najpowszechniejszych schorzeń wśród osób dorosłych i starszych. Statystyki pokazują, że dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa dotyczą ponad połowy populacji po 40 roku życia.

Ból kręgosłupa to nie tylko kwestia złego samopoczucia – uniemożliwia normalne funkcjonowanie i jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy. Kiedy cierpi Twój kręgosłup, cierpi więc też Twój portfel. Nic więc dziwnego, że chorzy często szukają drogi na skróty, która pomoże im pozbyć się bólu. Sięgają po środki przeciwbólowe i przyjmują je niejednokrotnie całymi latami. W efekcie, problem zostaje zepchnięty na bok i pogłębia się. W wielu sytuacjach zwyrodnienia zwiększają się do tego stopnia, że jedyną drogą, a nawet koniecznością stają się zabiegi operacyjne.

Nie popełniaj tego błędu! Farmakologia i zabiegi chirurgiczne to nie jedyne sposoby na walkę ze zwyrodnieniami kręgosłupa. Masaże i inne terapie, w których pozostajesz biernym uczestnikiem, również przynoszą średnie korzyści. Najlepsze, co możesz zrobić, aby zapobiegać i walczyć z chorobami kręgosłupa, to ruch! Jednak nie każda forma ruchu służy kręgosłupowi. Jaką więc wybrać, by pomóc sobie w dolegliwościach?

Z pomocą przychodzi pilates – metoda stworzona przez Josepha Pilatesa, która do tej pory była doceniana głównie w klubach fitness i siłowniach, a obecnie zyskuje uznanie lekarzy, badaczy, fizjoterapeutów i ortopedów.

Jak pilates wpływa na poprawę stanu zdrowia przy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego? Dlaczego warto wybrać właśnie te ćwiczenia? Jak rozpocząć trening pilates? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

CZYM JEST SCHORZENIE ZWYRODNIENIOWE KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO?

Schorzenie zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego to degeneracyjna choroba struktur kręgosłupa w obszarze łączącym odcinek piersiowy z kością krzyżową. Powoduje nieodwracalne zmiany w tym obrębie. Choć odcinek lędźwiowy to tylko 5 kręgów, to właśnie w jego obszarze tworzą się liczne schorzenia związane z siedzącym trybem życia, urazami, osteoporozą i innymi problemami.

Choroba zwyrodnieniowa polega na przedwczesnym zużyciu się tkanek, które tworzą dyski, kręgi i inne części składowe kręgosłupa. Gdy choroba postępuje, uszkadzają się chrząstki stawowe, kości ulegają przebudowie wraz z tworzeniem tzw. “wyrośli kostnych”, a także dochodzi do powstawania torbieli podchrzęstnych.

Konsekwencje choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego nie napawają optymizmem – ogólne uszkodzenie struktur kręgosłupowych, powstawanie niestabilności jego części, deformacja kręgosłupa, a przede wszystkim ból – o różnym stopniu nasilenia, często uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Choć z początku chorzy odczuwają nieznaczne ograniczenie ruchomości kręgosłupa i umiarkowany ból, z czasem schorzenie powoduje coraz bardziej nasilone objawy. Dlatego nie warto ignorować nawet pierwszych symptomów choroby i bagatelizować ich, przyjmując dawki leków przeciwbólowych.

Choć przyjęło się sądzić, że choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy starszych, w rzeczywistości problem zaczyna się o wiele wcześniej. Pierwsze oznaki mogą pojawiać się już u dorosłych powyżej 25 roku życia. Często jednak młodzi nie przyjmują problemu do wiadomości i nie podejmują żadnych kroków, aby zapobiec rozwojowi choroby, co odbija się  w późniejszym wieku.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej? Lekarze wymieniają ich wiele, ale do głównych należą:

  • nadwaga i otyłość,
  • brak ruchu,
  • wykonywany zawód – np. praca siedząca lub zbyt ciężka praca fizyczna,
  • poziom hormonów,
  • duża masa kostna,
  • czynniki wrodzone.

DLACZEGO WŁAŚNIE PILATES?

Aby zrozumieć, dlaczego to właśnie metoda pilates ma szczególnie zbawienny wpływ na kręgosłup, warto sięgnąć do jej korzeni. Twórca ćwiczeń – Joseph Pilates – jako dziecko nie odznaczał się dobrym zdrowiem. Chorował na krzywicę, astmę i gorączkę reumatyczną. Mógł skończyć jako kaleka na wózku, jednak nie poddał się.

Ponieważ wszystkie ówczesne typy aktywności fizycznej nie mogły być uprawiane przy jego dolegliwościach, jako dorastający chłopak sam tworzył zestaw ćwiczeń, które miały mu pomóc wygrać ze słabościami ciała. Efekt okazał się niewiarygodny – Pilates z cherlawego dzieciaka stał się młodzieńcem o tak pięknie wyrzeźbionym ciele, że w wieku 14 lat został modelem rysunków anatomicznych!

Nic więc dziwnego, że jego system szybko zyskał licznych zwolenników wśród osób z różnymi dolegliwościami i bólami. Pilates indywidualnie podchodził do każdego przypadku i konstruował zestawy, które pomagały przy określonych dolegliwościach. Ćwiczenia okazały się mieć szczególnie zbawienny wpływ na kręgosłup – wzmacniają mięśnie wokół jego rdzenia, pielęgnują jego fizjologiczne krzywizny, poprawiają stabilizację centralną.

Pilates to nie tylko zwykłą metoda ćwiczeń. Nie bez powodu jest nazywany gimnastyką rozumną, ponieważ polega na świadomym i celowym wykonywaniu ruchów. Połączenie wszystkich elementów, takich jak oddech, precyzja, środkowanie czy płynność ruchu, wymaga dużej koncentracji i skupienia. Ćwiczenia pilatesu pozwolą Ci wejść w głąb Twojego ciała i nauczą Cię kontrolować każdy, nawet najdrobniejszy mięsień, co da Ci większą świadomość ciała i pomoże uniknąć urazów w codziennym funkcjonowaniu.

Warto zwrócić uwagę, że pilates doskonale nadaje się dla osób starszych i cierpiących na różne dolegliwości, ponieważ proponowany ruch łączy w sobie skuteczność i delikatność. Można go uprawiać  po urazach i poważnych kontuzjach, w ciąży, w każdym wieku i niezależnie od wagi ciała.

JAK PILATES WSPOMAGA LECZENIE BÓLU PRZY ZWYRODNIENIU KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO?

Pozytywne efekty regularnych ćwiczeń metodą pilates są liczne – wzmocnienie mięśni, również tych głębokich, rozluźnienie barków, ramion, karku, utrzymywanie prawidłowej postawy. Pilates ma dobroczynny wpływ zwłaszcza na szkielet, w tym kręgosłup na wszystkich jego odcinkach. Właśnie dlatego ta metoda zaczęła coraz bardziej interesować fizjoterapeutów, którzy szukają optymalnych i przynoszących efekty programów treningowo-usprawniających dla swoich pacjentów.

Jednym z najważniejszych zadań dzisiejszej rehabilitacji jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. To właśnie ból znacząco obniża jakość życia, prowadząc do niepełnosprawności. Regularne ćwiczenia pilates znacznie przyczyniają się do zmniejszenia bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym dzięki poprawie ogólnej sprawności fizycznej, ruchomości mięśni i stawów.

Zbawienny wpływ pilatesu na kręgosłup znalazł potwierdzenie w badaniach naukowych.

Fizjoterapeuci współpracujący z Wydziałem Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku – Przemysław Karasiński, Katarzyna Pawłowska i Jakub Pawłowski zbadali 30 kobiet w wieku 50-65 lat, które brały udział w cotygodniowych, godzinnych zajęciach pilatesu przez okres 10 tygodni. Po tym okresie, pacjentki poddano testom, wykorzystując takie narzędzia, jak kwestionariusz bólu Krzyża (RMDQ), Skrócona Ankieta Jakości Życia światowej Organizacji Zdrowia (WHOQOL-BREF) oraz testy ruchomości i stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego.

Badania wykazały, że regularny trening pilates znacznie zwiększył jakość życia pacjentek borykających się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego. Zaobserwowano takie pozytywne zmiany, jak:

  • znacznie zwiększenie możliwości ruchowych, zwłaszcza w zakresie rotacji i skłonu bocznego tułowia oraz wyprostu w odcinku lędźwiowym,
  • poprawa ogólnej ruchomości stawów,
  • zwiększenie ruchomości kręgosłupa,
  • znaczna poprawa możliwości świadomej stabilizacji kręgosłupa – zarówno zgięcia, jak i wyprostu,
  • istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • zminimalizowanie i kontrola nieprawidłowych naprężeń u badanych kobiet,
  • prawidłowa kontrola postawy.

Przeprowadzone badania pokazują więc jasno, że trening pilates poprawia stan zdrowia osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego, zwiększając ich możliwości ruchu i uwalniając od bólu.

JAK ROZPOCZĄĆ TRENING PILATES?

Wiesz już, że trening pilates to świetny sposób na profilaktykę i leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego. Chcesz odmienić swoje ciało dzięki tej metodzie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – w porównaniu z innymi systemami ćwiczeń, pilates w podstawowej wersji nie wymaga dużych nakładów finansowych i może być uprawiany zarówno w klubie fitness, jak i w domu.

Jak zacząć? Możesz skorzystać z gotowych zestawów ćwiczeń dostępnych w internecie, jednak na początek najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie zapisanie się na zajęcia pod okiem czujnego instruktora. Dzięki temu, ćwiczenia będą dostosowane dokładnie do Twoich schorzeń i możliwości. Praca z trenerem pomoże Ci także uniknąć błędów oraz wprowadzi zdrowe nawyki podczas ćwiczeń.

Później, w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań, możesz kontynuować treningi w domu lub rozpocząć zajęcia dla zaawansowanych w klubie. Ta druga opcja daje Ci możliwości korzystania ze specjalistycznych maszyn do pilatesu, takich jak np. reformer czy cadillac. Wyposażone są one w sprężyny i pasy, które umożliwiają większą kontrolę nad ciałem i uzyskanie lepszych rezultatów.

Twoje ciało to Twój dom – masz czuć się w nim dobrze. Nie czekaj i odmień je dzięki regularnym ćwiczeniom pilates!