Relaksacja

W pilatesie

Podstawową, ale często niedostrzeganą zasadą pilatesu jest relaksacja. Umiejętność wykorzystywania taką ilość wysiłku, która jest potrzebna do wykonania określonego ćwiczenia bez dodatkowego niepotrzebnego napięcia, jest ważną koncepcją. Należy o niej pamiętać podczas uprawiania pilatesu, jak i w codziennym życiu. Często może się wydawać, że podczas ćwiczeń potrzebny jest duże napięcie i wysiłek. Jednak przy każdym ćwiczeniu, musi to być to praca każdego mięśnia. W pilatesie ciało powinno być rozluźnione, a osoba wykonująca daną czynność powinna nauczyć się napinać tylko te mięśnie, które są wykorzystywane w danym ćwiczeniu. Pozostałe mięśnie muszą zostać rozluźnione. Takie „selektywne odprężenie” uczy, aby używać tylko tyle wysiłku, ile potrzeba, aby poprawnie wykonać ćwiczenie. Nie więcej, nie mniej.

W codziennym życiu

Nie trzeba dodawać, że uczenie się uwalniania niepotrzebnego napięcia w naszych ciałach pomaga nam znaleźć swobodę przepływu w ruchu oraz w całym naszym życiu. Rozluźnienie tylko potrzebnych mięśni pozwala poruszać się bardziej efektywnie i zużywać mniej energii. W jaki sposób? Następnym razem, kiedy będziesz rozwijał nową umiejętność lub poprawiać już istniejącą, np. pilates, bieganie, golf, tenis lub jakakolwiek inna Twoja pasja, zwróć uwagę na to, gdzie Twoje ciało jest napięte i zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie uwolnić choć odrobinę tego napięcia. Może okazać się, że Twoje ruchy staną się płynniejsze, poziom frustracji się obniży, a Ty zobaczysz nowy sposób do problemu. To jest odprężenie w pracy!

Zintegrowany ruch ciała

W pilatesie

W pilatesie chodzi głównie o integrację. Integracja ruchu całego ciała oraz integrując ciało z umysłem, uzyskać można jasność i cel. Cały ruch ciała stanowi sedno ćwiczeń ciała i umysłu (body-mind). To nie jest tuning podczas biegu na bieżni z iPodem – jest to interaktywna forma ćwiczeń.

W codziennym życiu

Codzienne role w życiu zmieniają się w zależności od okoliczności, w jakich się znajdujemy i integracji ruchu całego ciała, co pozwala na łatwiejsze i bardziej efektywne przejście z roli do roli. W domu, w biurze, na dworze, czy jako rodzic – gdziekolwiek. Integrując ciało i umysł, odmładzasz ducha i znajdujesz się na dobrej drodze do stworzenia życia w równowadze.