Pilates nadal przyciąga uwagę w dziedzinie rehabilitacji – nie bez powodu. Najnowsze badania ukazują Pilates jako odpowiednią metodę w leczeniu powszechnych urazów ortopedycznych. A w porównaniu z innymi powszechnymi formami rehabilitacji, pilates ma podobne działanie, jeśli nie lepsze, pod względem fizycznym i psychologicznym.

Czym jest pilates w rehabilitacji?

Czy to oryginalny czy klasyczny zestaw ćwiczeń, jest postrzegany przez miliony ludzi na całym świecie jako najlepsze narzędzie na kształtowanie mięśni brzucha? Nie do końca, ale jest doskonały dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i wykonywaniem tradycyjnych ćwiczeń i dzięki ćwiczeniom ze wspomagającym sprzętem do pilatesu mniej się męczą jednocześnie skuteczniej ćwicząc. Pilates poprawia oddech, wzmacnia i prostuje kręgosłup i przede wszystkim poprawia sylwetkę, jak i samopoczucie psychiczne.

Wielu specjalistów uważa, że wykonywanie pozytywnych ćwiczeń bez bólu najlepiej przyczynia się do poprawy zdrowia pacjentów. Wynikiem tych ćwiczeń jest powrót do codziennych czynności, które stały się ograniczone przez uszkodzenia ciała lub choroby. Rehabilitanci, korzystający w swojej pracy z pilatesu, zauważyli bardzo pozytywne wyniki w pracy z pacjentami cierpiącymi na różnorodne schorzenia – od zespołu Parkinsona, po chroniczny ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

 

Pilates może być dostosowany do konkretnych pacjentów

Pacjentów, którzy z racji swojej choroby nie mogą się przegrzewać lub nadmiernie męczyć (np. Stwardnienie rozsiane, zawał, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne). Najważniejszą zaletą pilatesu jest możliwość dostosowania go do możliwości ruchowych pacjenta, takich jak wstawanie, sięganie, rotację ciała oraz chodzenie. Można również dostosować trudność ćwiczeń za pomocą sprężyn, dźwigni oraz różnych ćwiczeń obciążeniowych, aby umożliwić pacjentom osiągnięcie rehabilitacyjnego celu, czyli przywrócenia funkcji ruchowych.

Dla rehabilitantów oznacza to, że muszą nauczyć się o wiele więcej technik i ćwiczeń, aby móc dostosować je do potrzeb konkretnego pacjenta. Muszą lepiej i głębiej analizować potrzeby terapeutyczne, aby wyznaczyć cele, dopasować ćwiczenia do konkretnego pacjenta, aby lepiej wpływać na cały proces oraz w razie potrzeby go móc zmodyfikować. Wszystko po to, aby pacjent mógł ponownie cieszyć się swoją mobilnością.

Terapeuta chcący prowadzić zajęcia z wykorzystaniem pilatesu musi uzyskać specjalne kwalifikacje oraz licencję. Należy zwrócić uwagę na fakt, że większość najnowszych badań jest prowadzonych przez licencjonowanych rehabilitantów wykorzystujących w swoich badaniach kompleksową wiedzę na temat pilatesu.

 

 

Niniejszy tekst jest jednym z wielu z serii, która ukazuje korzyści z wykorzystania pilatesu w rehabilitacji. Inne artykuły opiszą jak identyfikować potrzeby rehabilitacyjne konkretnych grup pacjentów, jak podnosić swoją wiedzę oraz jak ją wykorzystywać do poprawy stanu zdrowia pacjentów.
Przyjrzymy się różnym aspektom wykorzystania pilatesu oraz schorzeniom, w których leczeniu może być wykorzystany. Szczegółowo odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wykorzystania pilatesu w rehabilitacji oraz po jej zakończeniu.

Brent Anderson PhD, PT, OCS jest prezesem firmy Polestar Pilates. Licencjonowany Fizjoterapeuta i Ortopeda od ponad 13 lat, Anderson jest wiodącym autorytetem w zakresie medycyny dla artystów oraz wykorzystania technik wywodzących się z pilatesu w rehabilitacji. Prowadzi wykłady na krajowych i międzynarodowych sympozjach oraz doradza z grupom tanecznym szkołom artystycznym oraz konserwatoriom muzycznym na całym świecie.

Autor Brent Anderson, PhD, PT, OCS, z publikacji Balanced Body Pilates COREterly, jesień 2005.