Co ćwiczyć w czasie pandemii? Zamknięcie siłowni, basenów i klubów fitness postawiło wielu przed przykrą koniecznością szukania zamienników, aby utrzymać formę. Jeśli poszukujesz ćwiczeń łatwych do wykonywania w domu, a jednocześnie skutecznie wspierających Twoje ciało i dobroczynnych dla zdrowia, pilates to idealne rozwiązanie!

DLACZEGO PILATES?

W dobie koronawirusa, dbałość o kondycję fizyczną to nie jedyny motywator do uprawiania sportu. Ruch to również świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, którego przy aktualnych obostrzeniach nie brakuje. Warto wybrać metodę, która pomoże Ci osiągnąć harmonię, wyciszyć się i zrelaksować. Pilates uczy koncentracji, skupienia, spokojnego i głębokiego oddechu. To wszystko czyni go idealną dyscypliną kojącą nerwy po długim, męczącym dniu.

Pilates to trening ducha i ciała, który bez problemu przeprowadzisz w domu. Do wielu ćwiczeń wystarczy sama mata. Jeśli poczujesz, że ćwiczenia z matą to dla Ciebie za mało, możesz sięgnąć po piłkę, roller, drążek, taśmę elastyczną lub jeszcze bardziej specjalistyczne przyrządy, jak łuk do pilatesu czy MOTR, który z powodzeniem zastąpi wizytę na siłowni, a zajmuje tyle miejsca, co zwykły wałek do ćwiczeń!

Pilates możesz ćwiczyć sam, używając opisów ćwiczeń. Bardzo dobrą opcją jest jednak wykorzystanie gotowych treningów online w postaci nagrań na youtube czy transmisji na żywo na facebooku. Taka forma sprawi, że nie będziesz musiał sam dobierać odpowiedniego zestawu ćwiczeń – instruktor zrobi to za Ciebie. Ćwiczenie online to również dobry sposób, aby poczuć więź z innymi ćwiczącymi i zmotywować się do pracy.

Warto również wspomnieć, że pilates to metoda dla każdego. Sprawdzi się zarówno dla sportowców jako trening uzupełniający, jak i dla każdej osoby, która chce dbać o swoje ciało i zdrowie, nawet początkującej. To idealny trening dla pracujących przy biurku, np. zdalnie – odciąża kręgosłup, rozluźnia ramiona, kark i plecy.

JAKIE KORZYŚCI ODCZUJESZ, ĆWICZĄC PILATES?

Nieskomplikowane ćwiczenia Pilates pozwolą zaktywizować te mięśnie i części ciała, których zwykle nie używasz. Niezależnie od tego, w jakim wieku i na jakim poziomie sprawności fizycznej jesteś, ćwicząc pilates doświadczysz takich, korzyści, jak:

 • poprawa samopoczucia,
 • wzmocnienie mięśni całego ciała,
 • usprawnienie pracy umysłu,
 • odprężenie i zmniejszenie poziomu stresu,
 • wzmocnienie kręgosłupa,
 • poprawa postawy ciała,
 • ujędrnienie sylwetki i likwidacja niedoskonałości ciała, np. cellulitu,
 • ulga dla zmęczonych pleców, stawów,
 • pomoc w walce z nadwagą,
 • wzmocnienie ciała bez nadmiernej rozbudowy mięśni,
 • poczucie harmonii ze swoim ciałem.

Wysiłek fizyczny to świetny sposób na zachowanie zdrowia i pozbycie się stresu, również w czasie pandemii. Nie daj się obostrzeniom – jeśli utrudnienia w funkcjonowaniu sprawiają, że brak Ci sił i chęci do życia, czas na regularne ćwiczenie!