Stres towarzyszy Ci przez większą część dnia? Czas się od niego uwolnić – to właśnie on bywa przyczyną wielu chorób i dolegliwości, takich jak bóle głowy, serca, żołądka, zmęczenie, napięcie mięśni, obniżenie odporności, nerwica, a nawet choroby autoimmunologiczne. Chroniczny stres wyczerpuje Cię zarówno psychicznie, jak fizycznie.

Potrzebujesz drogi, która pozwoli Ci radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i wyciszyć umysł, gdy zajdzie taka potrzeba. Skuteczną metodą mogą okazać się ćwiczenia fizyczne. Nie każde jednak redukują stres w takim samym stopniu. Harmonię ducha i ciała osiągniesz, gdy nauczysz się skupienia, koncentracji, kontrolowania i wyciszania reakcji. Taką antystresową terapię możesz sobie podarować, ćwicząc Pilates.

JAK PILATES ZWALCZA STRES?

W pilatesie nie chodzi tylko o ćwiczenia. Ta metoda zakłada, że musisz uzyskać pełną świadomość ciała, aby dobrze ćwiczyć. Tylko jeśli połączysz działanie woli i mięśni, uzyskasz upragnione rezultaty. W pilatesie umysł i ciało są ze sobą ściśle połączone i nie da się ich rozdzielić. Dlatego właśnie, ćwicząc tym sposobem, odczujesz stopniowe wyciszenie, aż do pełnego relaksu. Nauczysz się rozumieć, skąd biorą się różne ruchy, jakie wykonujesz, a także jak nad nimi zapanować. Ta wiedza pozwoli Ci pozbyć się nagromadzonych myśli, zmartwień, aby w pełni skupić się na tym, co robisz tu i teraz.

Wiele chronicznie zestresowanych osób skarży się na długotrwałe napięcia mięśniowe, prowadzące niejednokrotnie do bólu.  Ćwiczenia pilates, które opierają się na synchronizacji oddechu z napinaniem i rozluźnianiem konkretnych partii mięśni, doskonale radzą sobie z napięciem mięśniowym i przywracają ciało do właściwego stanu. Ćwicząc pilates, wzmocnisz więc swoją sylwetkę i równocześnie odzyskasz upragniony spokój.

Pilates wywiera również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ćwiczenia wymagają skupienia i precyzji, co poprawia pracę mózgu. Poczujesz, że myślisz i pracujesz efektywniej, a także lepiej śpisz. Badania dowiodły, że pilates może zmniejszyć skutki chorób związanych z układem nerwowym, np. choroby Alzheimera. Doskonale poradzi sobie również z wyciszeniem zestresowanego umysłu.

MINDFULLNESS

Kiedy jesteś zestresowany, ciężko uwolnić się od nagromadzonych myśli – roztrząsasz to, co minęło, martwisz się o przyszłość. Skupienie uwagi na jednej rzeczy wymaga wtedy dużego wysiłku, a niekiedy jest nawet niemożliwe. Z pomocą przychodzi Mindfullness – trening uważności, który jest mocno powiązany z ćwiczeniami pilatesu.

Mindfullnes ma dużo wspólnego z medytacją. Uczy skierowania uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili – świadomie i celowo. Ćwicząc pilates, w łatwy sposób osiągniesz taki stan, koncentrując się na wielokrotnym powtarzaniu z pozoru prostego ćwiczenia. Kiedy uda Ci się połączyć ruch z oddechem, prawidłową postawą, koordynacją i płynnością ruchu, poczujesz, że jesteś skupiony tylko na konkretnej partii mięśni i ich pracy. Codzienne troski nie będą miały już do Ciebie dostępu – wejdziesz w stan odpoczynku i relaksu.

Oddychanie w pilatesie pomaga walczyć ze stresem

Oddech w pilatesie jest niesamowicie ważny. Stanowi jedną z podstawowych zasad tej metody. Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla dotlenienia tkanek, wymiany gazowej i usuwania niepotrzebnego dwutlenku węgla z ciała, jednak w pilatesie oddech to coś więcej. Pozwala na zrelaksowanie mięśni, uniknięcie niepotrzebnych napięć, zwiększenie koncentracji, uzyskanie stabilizacji, a nawet zabezpieczenie kręgosłupa w czasie wykonywania ćwiczeń.

Właśnie dlatego, oddychanie w pilatesie znacznie ułatwia walkę ze stresem, zwłaszcza chronicznym. Zwróć uwagę, że praktycznie wszystkie techniki relaksacyjne zawierają w sobie elementy ćwiczeń oddechowych. Oddech jest jedną z najlepszych broni w walce ze stresem – pomaga zwolnić tempo, uspokoić umysł i pędzące myśli, złagodzić uczucie niepokoju i niszczące skutki stresu.

Głębokie oddychanie w pilatesie angażuje całą klatkę piersiową, która rozszerza się we wszystkich kierunkach – w przód, w tył i na boki. Taki intensywny sposób oddychania, zwany torem żebrowo-przeponowym lub bocznym, angażuje nie tylko ciało, ale też myśli. Gdy się go nauczysz, możesz wykorzystać głębokie oddychanie, aby rozluźnić się w stresujących sytuacjach, np. przed egzaminem, trudną rozmową w pracy, ale też np. przed snem, gdy rozmyślasz o trudnych sytuacjach, które zdają się nie mieć rozwiązania.

Kiedy skupiasz się na oddechu, stajesz się obserwatorem własnych myśli – przestajesz je analizować i kontrolować. To pomaga przywrócić równowagę i spokój.