Wielu golfistów – od tych weekendowych po elitę dyscypliny, jak Tiger Woods i Annika Sorenstam – zwraca się coraz częściej ku pilatesowi jako podstawowej metodzie treningowej, która utrzymuje ich ciała w równowadze i znacząco poprawia wydajność. Dlaczego akurat pilatesowi?

Uderzaj piłkę dalej i dokładniej z mniejszą szansą na kontuzję…

Wbrew pozorom gra w golfa wymaga nieustannej pracy mięśni – mocnych skrętów ciała podczas wybijania piłek, pochylania się przy ich podnoszeniu czy kucania przy ocenie odległości i kątów uderzenia przy puttowaniu – oraz ciągłego powtarzania tych samych podstawowych ruchów. W rezultacie niektóre partie mięśni ulegają przeciążeniu, a inne słabną, powodując brak równowagi ciała. Jej skutki mogą nie tylko znacząco wpływać na Twoją grę (zwłaszcza jeśli masz powyżej 50 lat) – uderzenia mogą być krótsze i mniej dokładne, Twoja wytrzymałość może się zmniejszyć, a ryzyko bolesnych nadwyrężeń i naciągnięć staje się znacznie wyższe – ale również wpływać na codzienne dolegliwości nóg, bioder, ramion i dolnej części pleców.

Dlaczego golfiści powinni trenować pilates?

Pilates na maszynach skupia się na ruchu ze środka ciała i pracy mięśni głębokich, wzmacniając tzw. core (rdzeń) – gorset mięśniowy tułowia, obręczy barkowej i miednicy oraz poprawia ogólną stabilność ciała. Siła rdzenia może poprawić rotację bioder, zakres ruchu ramion i stabilność pleców, prowadząc do mocniejszych i dokładniejszych uderzeń podczas gry w golfa. Pilates to również ćwiczenie całego ciała, które angażuje wszystkie mięśnie i nie obciąża stawów. Efektem końcowym jest elastyczne, symetrycznie umięśnione ciało, które jest wzmocnione od wewnątrz.

Pilates pomaga:

  • równomiernie rozwijać i wzmacniać mięśnie pleców
  • uelastyczniać kręgosłup
  • wzmocnić mięśnie brzucha
  • uzyskać lepszą stabilność ciała
  • zwiększyć ogólną elastyczność, siłę i równowagę
  • zwiększyć zakres ruchu w biodrach i ramionach
  • poprawić koncentrację i świadomości swojego ciała

Wzmocnienie rdzenia i poprawa stabilności ciała pozwala golfistom :

  • osiągnąć optymalny backswing i follow-through ze zwiększonym zakresem ruchu w ramionach
  • wykonywać silniejsze i dłuższe uderzenia dzięki dodatkowej elastyczności bioder i tułowia
  • uzyskiwać większą moc uderzeń dzięki silniejszym skrętom bioder i większej rotacji ciała
  • wykonywać płynniejszy i mocniejszy zamach dzięki równomiernie rozwiniętym mięśniom pleców
  • zachować maksymalną równowagę ciała podczas skrętów i rotacji ciała
  • zredukować zmęczenie organizmu i wyeliminować nadwyrężenia
  • utrzymaj pozycję ciała wystarczająco długo po uderzeniu
  • uniknąć bólu

Pilates w domu czy w studio?

Ćwiczenia pilates pod okiem doświadczonego instruktora to idealny sposób na poprawę stabilności ciała i wzmocnienie mięśni dla każdego sportowca. Trening na reformerze, cadillaku, krześle i beczce pozwala na rozwój silnego rdzenia, integrację tułowia, miednicy i obręczy barkowej. To co jednak ma szczególne znaczenie to budowa równowagi mięśniowej, tak ważnej przy uprawianiu niektórych dyscyplin sportu, które wymuszają pracę wciąż tych samych partii mięśni, przez co słabe mięśnie stają się słabsze, a silne mięśnie stają się coraz silniejsze. Pilates na maszynach ćwiczy tymczasem całe ciało. Żadna grupa mięśniowa nie jest przetrenowana ani niedotrenowana. Cała Twoja muskulatura jest równomiernie rozwijana, dzięki czemu możesz cieszyć się codziennymi czynnościami i sportem z większą łatwością, lepszą wydajnością i mniejszą szansą na kontuzje. Listę studiów, w których możesz rozpocząć swoją przygodę z pilatesem na maszynach znajdziesz w tym artykule.

Trening pilates na reformerze możesz również prowadzić we własnym domu, wtedy kiedy chcesz. Maszyna ta występuje bowiem także w kompaktowej, składanej wersji – IQ Reformer, który jest gotowy do pracy w kilka sekund i może być przechowywany w dowolnym miejscu, nie zajmując cennej przestrzeni.

Allegro 2 Reformer