Kiedy idziesz na siłownię, praktyka uważności prawdopodobnie nie znajduje się na szczycie listy Twoich priorytetów. Kojarzy się ona przede wszystkim z ćwiczeniami opierającymi się na powolnym oddechu i głębokim skupieniu, takimi jak joga czy pilates. Czy to słuszne podejście?

Instruktorzy fitness i fizjoterapeuci promują uważność, czyli “świadomy ruch” jako kluczowy element każdego programu ćwiczeń – nie tylko tych powolnych i wykonywanych w skupieniu. Czym dokładnie jest świadomy ruch i jak realizować go podczas treningów? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

CZYM JEST ŚWIADOMY RUCH

Świadomy ruch zyskuje aktualnie na popularności, jednak nie jest to nowa koncepcja. Na tym stylu powolnego, zamierzonego i uważnego ruchu, podkreślającego połączenie ciała i umysłu, opierają się już starożytne praktyki – np. chińska sztuka walki Tai Chi.

Świadomy ruch to punkt wyjścia  nauki nowych czynności. Kiedy uczysz się czegoś nowego, zastanawiasz się nad każdym etapem, by opanować daną umiejętność. Zmienia się to z czasem – przy wykonywaniu wyuczonej czynności działasz automatycznie i trudno Ci nawet wyodrębnić, co dokładnie po kolei robisz.

Osiągnięcie świadomego ruchu przy wyuczonych czynnościach nie jest łatwe. Pierwszym krokiem, aby to zrobić, jest świadomość ciała w pozycji stojącej. Jakie mięśnie są wtedy napięte, a jakie rozluźnione? Oddech powinien być powolny i głęboki, aby pobudzić układ przywspółczulny i spowolnić tętno. Następnie, należy powoli i uważnie wykonywać każdy ruch. Świadomość tego, jak pracuje Twoje ciało, pozwala wkładać minimalny potrzebny wysiłek w każdą aktywność fizyczną. Pomaga więc w poruszaniu na co dzień, a także podczas treningu siłowego, tak aby zapobiec urazom, kontuzjom i przeciążeniom, a także osiągnąć spokój umysłu.

JAKIE KORZYŚCI NIESIE ŚWIADOMY RUCH

Świadomy ruch jest wymagający, ale niesie za sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • pomaga uwolnić się od złych wzorców ruchowych, które Twoje ciało zapamiętało, np. w wyniku dawnego urazu fizycznego, emocjonalnego lub psychicznego,
  • pomaga odkryć, co jeszcze blokuje Twoje ciało,
  • zmniejsza ryzyko przyszłych urazów i kontuzji,
  • pozwala “oszczędzać energię”, ponieważ do każdego ruchu używasz tylko tych mięśni, które faktycznie powinny pracować,
  • pomaga osiągnąć lepsze wyniki podczas treningu,
  • uczy dostosowania intensywności ćwiczeń do aktualnych potrzeb Twojego ciała,
  • pomaga dostosować trening, gdy jesteś kontuzjowany, aby dać ciału przestrzeń do wyleczenia.

JAKIE ĆWICZENIA PILATES WSPOMAGAJĄ ŚWIADOMY RUCH?

Pilates umożliwia samoobserwację i pozwala uzyskać świadomość ciała. Ćwiczenia w oparciu o główne filary techniki, takie jak oddech, dośrodkowanie, precyzja, kontrola, koncentracja i płynność, pomagają stopniowo odkrywać tajniki każdego ruchu, aż do ich pełnego uświadomienia.

Kiedy ćwiczysz na siłowni, osiągnięcie świadomości ruchu znacznie zwiększy Twoje możliwości. Dlatego właśnie pilates stanowi doskonały trening uzupełniający. Dzięki niemu wzmocnisz mięśnie, zwiększysz ich elastyczność, poprawisz mobilność stawów i postawę. Gdy nauczysz się skupić na skurczu mięśnia bądź mięśni, pomożesz im wydajniej pracować – a to oznacza lepsze wyniki i mniej kontuzji.