Czy ćwiczenia pomagają na skoliozę? Wiele osób borykających się z tym schorzeniem zadaje sobie to pytanie i przeszukuje internet w poszukiwaniu odpowiedzi. Skolioza to choroba o wielu obliczach, jednak niektóre ćwiczenia są w stanie wzmocnić mięśnie pleców na tyle, że objawy powiązane z nią zmniejszają się.

Pilates – to właśnie on zajmuje naczelne miejsce wśród ćwiczeń poprawiających stan kręgosłupa. Jeśli skolioza dotyczy również Ciebie lub bliskiej Ci osoby, pamiętaj, że ćwiczenia należy zaczynać stopniowo, zwiększając poziom trudności. Zbyt szybkie tempo może bowiem powodować ból pleców.

Czym dokładnie jest skolioza? Jak pilates pomaga przy skoliozie? Jak ćwiczyć, by poczuć poprawę? Poznaj skuteczne sposoby i zmniejsz objawy skoliozy!

CO TO JEST SKOLIOZA?

Skolioza to poważna choroba kręgosłupa, która dotyka cały organizm. Zmiany, jakie zachodzą podczas skoliozy, dotyczą całej klatki piersiowej, miednicy, kończyn dolnych, ustawienia głowy, a nawet pracy narządów i układów – mięśniowego, powięziowego, więzadłowego. Gdy kręgosłup jest skrzywiony, nieprawidłowości pojawiające się w układzie klatki piersiowej i żeber znacznie utrudniają pracę układu oddechowego i krwionośnego, a tym samym zmniejszają wydolność organizmu.

Skolioza skoliozie nierówna. Istnieje kilka podziałów skolioz. Ze względu na wielkość skrzywienia, wyróżniamy skoliozę I stopnia, II stopnia i III stopnia. Różne może być też umiejscowienie skrzywienia – tutaj wymienia się skoliozę szyjno-piersiową, piersiową, piersiowo-lędźwiową, lędźwiową oraz podwójną piersiową i lędźwiową.

Skolioza może powstać w różnym wieku. To schorzenie dotyczy już niemowląt i małych dzieci – między 6 miesiącem życia a 3 rokiem. Częste są również skoliozy dziecięce (między 4 a 10 rokiem życia, zwykle u dziewcząt) oraz dorastających (powstają w okresie dojrzewania, również częściej u dziewcząt).

Przyczyny powstawania skoliozy nie są do końca wyjaśnione. Istnieją teorie wskazujące na czynniki wrodzone, zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia wzrostu i wiele innych powodów. Jeśli musisz walczyć ze skoliozą, nie obwiniaj się, ale przejdź do działania!

JAK PILATES WPŁYWA NA POPRAWĘ STANU KRĘGOSŁUPA PRZY SKOLIOZIE?

Pilates nie wyleczy całkowicie skoliozy, jednak znacznie poprawi Twój ogólny stan zdrowia, kondycję i sprawność. Wiele indywidualnych przypadków pokazuje, że systematyczna praca może doprowadzić do wyprostowania kręgosłupa. Wymaga to jednak właściwego doboru ćwiczeń i ciężkiej pracy.

Badania pacjentów ze skoliozą, którzy regularnie ćwiczyli pilates, wykazały następujące zmiany:

  • poprawa elastyczności kręgosłupa,
  • zwiększenie mobilności (ruchomości) kręgosłupa,
  • wzmocnienie i stabilizacja mięśni wokół stawów,
  • zmniejszenie bólu pleców.

Dużą zaletą pilatesu w przypadku skoliozy jest fakt, że działa on holistycznie, czyli wpływa na stan całego organizmu. Pamiętaj, że skolioza to  nie tylko choroba kręgosłupa. Wpływa bowiem na cały organizm. W cięższych przypadkach utrudnia funkcjonowanie wielu układów, m. in. oddechowego, krwionośnego, pokarmowego i nerwowego. Biorąc to pod uwagę, wybór planu ćwiczeń musi być nie tylko dostosowany do samego stanu kręgosłupa, ale też do tego, jak oddziałuje on na resztę narządów.

Doskonałe rezultaty, jakie możesz uzyskać trenując pilates przy skoliozie, są możliwe również dzięki specjalistycznym maszynom, charakterystycznym dla tej dyscypliny. Cadillac pozwala na ustawianie i pracę ciała w różnych płaszczyznach. Spine corrector to maszyna, która – jak sama nazwa wskazuje – została stworzona do korekcji kręgosłupa. Dopasowuje się on swoim kształtem do krzywizn kręgosłupa. Dla skoliotyków przydaje się również beczka – pomaga w otwarciu klatki piersiowej i umożliwia rozciąganie pleców i boków ciała w pozycjach wysokich.

NAJLEPSZE ĆWICZENIA NA WZMOCNIENIE KRĘGOSŁUPA I PORAWĘ POSTAWY

Przy skoliozie najlepiej sprawdzają się ćwiczenia z użyciem maszyn do pilatesu. Poznaj naiektóre z nich:

1. Roll down z wykorzystaniem roll down bar na spine correctorze

To ćwiczenie z wykorzystaniem cadillaca i spine correctora. Te dwa przyrządy świetnie ze sobą współpracują, gdy chcesz zmobilizować i wydłużyć swój kręgosłup, przy równoczesnym wzmocnieniu mięśni brzucha i stabilizacji obręczy barkowej. Wykonując je, opierasz pośladki na dolnej części spine correctora. Dłońmi chwytasz sprężyny i powoli, kręg po kręgu, układasz kręgosłup na wyższej części spine correctora, pochylając się do tyłu.

2. Chest expansion

To ćwiczenie wykonasz na beczce. Połóż kręgosłup na beczce, opierając stopy o drabinkę. Delikatnie odegnij się do tyłu, trzymając ręce splecione na karku. Ta pozycja mobilizuje kręgosłup, otwiera klatkę piersiową i wzmacnia mięśnie brzucha.

3. Odchylanie stojąc

Złap obiema rękami za sprężyny i zaprzyj się nogami o podłoże, jednocześnie odchylając się do tyłu. Celem tego ćwiczenia jest elongacja, czyli wydłużanie kręgosłupa i jego stabilizacja. Odchylanie wzmacnia również mięśnie brzucha i stabilizuje obręcz barkową.

Ćwiczenia pilatesu to rewelacyjne wsparcie dla Twojego kręgosłupa. Ćwicząc, poczujesz, że Twoje ciało pracuje i krok po kroku zmierza do prawidłowej postawy. Dla zdrowia – warto!