Czy wiesz, że pilates od dawna stanowi element dodatkowego szkolenia profesjonalnych tancerzy? Studio Josepha Pilatesa, twórcy metody, znajdowało się w tym samym budynku, co New York City Ballet – zespołu baletowego założonego przez George’a Balanchine’a. Balanchine i Pilates byli czołowymi przedstawicielami swoich dziedzin, którzy znali i cenili się nawzajem. Balanchine nazywał Pilatesa “geniuszem ciała” – nie bez przyczyny, bo właśnie dzięki ćwiczeniom na reformach jego tancerze osiągali tak niesamowite wyniki.

Pilates wspiera wiele cech istotnych dla tancerzy. Niezależnie od tego, czy chodzi o rehabilitację po kontuzji, zapobieganie im czy poprawę siły, pilates zwiększa stabilność, elastyczność, siłę, świadomość ciała, a także koordynację.

Wiele dużych zespołów baletowych współpracuje ze studiami pilates. Dlaczego? Zajęcia z tańca świetnie uczą techniki, jednak samo odtworzenie układu nie chroni przed kontuzjami i problemami z koordynacją. Stąd właśnie bierze się opinia, że profesjonalny taniec obciąża zbyt mocno i zawsze ostatecznie prowadzi do urazów.

Z pomocą przychodzi pilates, który wzmacnia ciało i uczy wykorzystania aktywnych strategii regeneracji.

JAK PILATES WSPIERA TANIEC?

Chcesz osiągnąć większą stabilność, sprężystość, kontrolę ciała i po prostu lepiej tańczyć? Skorzystaj z tych zalet pilatesu:

Poruszanie się z oporem lub bez

Profesjonalny sprzęt do pilatesu, jak np. reformer, wykorzystuje napięcie sprężyn. Dzięki temu, możesz zwiększać lub zmniejszać obciążenie podczas ćwiczeń.

Wykonywanie ćwiczeń przy zmniejszonym oporze to doskonały wybór, jeśli masz kontuzję. Dzięki temu zajmiesz pozycje, których normalnie nie byłbyś w stanie wykonać. Korzystając ze sprężyn będziesz mógł poruszać się aż do powrotu do pełnej sprawności, bez ryzyka pogorszenia kondycji w tym czasie.

Ustawienie większego oporu to świetne wyzwanie dla mięśni i stawów oraz idealny sposób na budowanie siły. Pomaga wzmocnić ciało i uodpornić je na kontuzje. Większy opór wykorzystaj również do bezpiecznego rozciągania mięśni bez narażania stawów. Wydłużanie mięśni pod obciążeniem to dobra alternatywa dla tradycyjnego rozciągania pasywnego.

Poprawa równowagi i stabilności

Istnieją pozycje, które pojawiają się w choreografii tanecznej, ale są rzadkie na zajęciach. Do takich należą np. pozycje z nogami wywniętymi do wewnątrz, równolegle i na zewnątrz – możesz je bez przeszkód ćwiczyć na reformerze podczas zajęć pilatesu.

Pilates pozwala również trenować wszystkie mięśnie wokół bioder i miednicy, co zapewnia równowagę. Dzięki temu, łatwiej Ci będzie aktywnie zajmować pozycje podczas choreografii.

Zwiększenie siły rdzenia

Nie ma lepszej techniki na poprawę głębokiej stabilności i świadomości rdzenia niż pilates. Pilates uczy, jak używać swoich mięśni rdzenia, a także oddychać podczas ich używania.

Podczas wykonywania trudniejszych partii (np. unoszenie partnera), tancerze często wstrzymują oddech, co widać w tańcu. Aby efektownie wykonywać takie elementy, trzeba umieć oddychać w ich trakcie – w innym wypadku w całym ciele pojawi się napięcie, co objawi się sztywniejszymi ruchami i twardszymi lądowaniami.

Pilates to idealny sposób, aby połączyć zaangażowanie całego ciała z oddechem – w końcu oddech to pierwsza zasada ruchu.

3 NAJLEPSZE ĆWICZENIA PILATESU DLA TANCERZY

Footwork

Większość kontuzji, których doświadczają tancerze, dotyczy kończyn dolnych. Właśnie dlatego tak ważne jest wzmacnianie nóg podczas ćwiczeń.

Zacznij od położenia się na plecach na reformerze. Stopy oprzyj na pręcie (z podniesionym pałąkiem), głowę oprzyj na zagłówku. Praca nóg polega na odepchnięciu się od drążka i całkowitym wyprostowaniu nóg. Kolejnym etapem jest zginanie nóg i wchodzenie w przysiad. Powoduje to powrót do pozycji wyjściowej. Praca nóg w pilatesie jest więc ruchem przypominającym przysiad.

Scooter

To fantastyczne ćwiczenie poprawiające stabilność bioder, pośladki, siłę nóg oraz równowagę.

Stojąc obok reformera, twarzą do podnóżka, oprzyj wewnętrzną stopę o oparcie barku, a drugą o podłogę. Lekko ugnij kolano nogi stojącej, pochyl się trochę do przodu, zachowaj neutralny kręgosłup. Ręce oprzyj z tyłu na wysokości bioder. Zrób wydech, aby odepchnąć ruchomą platformę za pomocą wewnętrznej nogi, wyprostowując tę ​​nogę i wdychaj, kontrolując platformę z powrotem.

Short box series – rotacja wewnętrzna i zewnętrzna

Te ćwiczenia są tak ważne dla tancerzy, ponieważ prowadzą do znacznie lepszej kontroli ścięgien i postawy.

Zaczep obie kostki pod paskiem na podnóżku i usiądź na pudełku. Ręce połóż na biodrach. Short box series to seria kilku krótkich ćwiczeń. Oto dwa z nich.

Roundback – pochyl się do tyłu, zachowując krzywiznę c z tyłu. Utrzymuj tę krzywiznę, zwijając się po jednym kręgu, aby powrócić do pozycji wyjściowej.

Flatback – przytrzymaj drewniany kij  nad głową, z rękami rozstawionymi na odległość ramion. Utrzymując płaskie plecy, odchyl się do tyłu, a następnie wróć do pozycji wyjściowej

Wymagania stawiane tancerzom są wysokie. Skorzystaj z dobrodziejstw pilatesu i przełam swoje ograniczenia!