Twoje ciało to Twój dom. To, jak będziesz się w nim czuł zależy od Ciebie. Chcesz, aby Cię słuchało, było inteligentne, scalone, zdolne do refleksji i odnowy? Z pomocą przychodzi ruch świadomy.

CZYM JEST RUCH ŚWIADOMY?

Nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, ale ruchy świadome i nieświadome towarzyszą Ci na co dzień. Jak odróżnić je od siebie?

Ruch świadomy jest punktem wyjścia do nauki nowych czynności. Kiedy uczysz się czegoś nowego, każdy etap wymaga skupienia i uwagi, aby opanować daną umiejętność. Niezależnie, czy jest to nauka chodzenia, pisania czy prowadzenia samochodu, proces przebiega podobnie, aż do zrutynizowania czynności.

Kiedy opanujesz nową umiejętność, w Twoim układzie nerwowym powstaje ścieżka neuronowa odpowiadająca ruchowi. Co to oznacza? Wyuczona czynność staje się drugą naturą i przenosi się do sfery nieświadomego ruchu. Aby ją wykonać, nie musisz już skupiać się na pojedynczych elementach ruchu.

Uczenie się ruchów, a następnie przenoszenie ich przebiegu do nieświadomości to ważny proces, warunkujący przetrwanie człowieka w środowisku. Niesie jednak za sobą również pewne negatywne skutki. Jakie?

DLACZEGO WARTO TRENOWAĆ RUCH ŚWIADOMY?

Kiedy opanowujesz różne wzorce ruchowe, Twoje ciało zapamiętuje zarówno te dobre, jak i złe – bez rozróżniania. Przeszłe urazy fizyczne, emocjonalne lub psychiczne mogą wpływać na wykonywane przez Ciebie niezamierzone ruchy. To, jak się poruszasz, łączy się również z Twoim systemem zachowań i przekonań.

Gdy pracujesz nad uwolnieniem od emocjonalnych nawyków, starych wzorców i patologii, stajesz się bardziej świadomy siebie, swoich uczuć i tego, co jeszcze blokuje Twoje ciało. Ta wewnętrzna praca pozwala na dalsze odkrywanie warstw nieświadomego zachowania, aż do uzyskania pełnej świadomości ruchu.

JAK ŚWIADOMY RUCH KREUJE ŚWIADOME CIAŁO?

Technika pilates bazuje na świadomym ruchu, który umożliwia samoobserwację i uzyskanie świadomości ciała. Jak to wygląda w praktyce?

Podczas wykonywania indywidualnych serii ćwiczeń z zakresu pilates w oparciu o główne filary techniki, jak oddech, dośrodkowanie, precyzja, kontrola, koncentracja i płynność, następuje proces wewnętrznego uzdrowienia i uzyskania świadomości ruchów ciała. Mięśnie wzmacniają się, zwiększa się ich elastyczność, poprawia się także mobilność stawów i postawa. W ten sposób regularne ruchy ćwiczeń pilates wiążą się z naturalnym postępem i rozbudzeniem wewnętrznej ciekawości ciała.

Pilates proponuje także ćwiczenia sensoryczne (czyli odnoszące się do zmysłów) i proprioceptywne (rozwijające zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała) z wachlarza różnorodnych technik. Także one czynią ciało bardziej świadomym. Dzięki nim, coraz bardziej odczuwasz siebie i każdy ruch, co uzdalnia Cię do codziennej samoobserwacji. Wymaga to decyzji samorozwoju, która jest kluczowym krokiem na drodze do lepszego zdrowia i samopoczucia. Systematyczna praca sprawia, że Twoje ciało czuje, czego potrzebuje, słucha siebie i się szanuje.

Ćwicząc pilates, poznajesz swoje ciało i uczysz się nim kierować bez nadmiernego wyjaśniania – po prostu wykonując powtarzalne ćwiczenia. Pod wszystkimi wzorcami ruchowymi, jakie posiadasz, jest świadomość ciała, która czeka na odkrycie. Jesteś gotowy, aby spróbować?