Każdego dnia wykonujesz przeróżne ruchy i przyjmujesz różne pozycje. Stanie, siadanie, chodzenie, sięganie, obracanie się, podnoszenie, podpieranie, dźwiganie… ruch ciągle Ci towarzyszy i ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Wykonując czynności dnia codziennego, być może nie zastanawiasz się, jak istotne jest, by robić to prawidłowo. Chcesz, aby to co robisz było bezpieczne i korzystne dla Twojego aparatu ruchu? Czuć się komfortowo we własnym ciele, bez bólu i ograniczeń? Z pomocą przychodzi pilates funkcjonalny.

 

CZYM JEST PILATES FUNKCJONALNY?

 

Pilates funkcjonalny (zwany również standing pilates, czyli pilates w pozycji stojącej, pionowej), jest oparty na metodzie ćwiczeń stworzonej przez Josepha Pilatesa i treningu na macie lub reformerze. Jego celem jest utrzymywanie neutralnej pozycji kręgosłupa podczas codziennych, zwykłych czynności, podczas których jesteśmy narażeni na przeciążenia, np. stania, chodzenia, siedzenia czy pochylania się.

W pilatesie funkcjonalnym trening skupia się więc na ćwiczeniach, które naśladują ruchy, jakie wykonujesz w życiu codziennym, przy równoczesnym zachowaniu fundamentalnych zasad pilatesu, takich jak kontrola, koncentracja, stabilizacja, oddychanie, płynność i precyzja.

Twoje ciało będzie mniej narażone na dolegliwości bólowe, kontuzje i urazy, jeśli nauczysz się na co dzień poruszać w sposób bezpieczny, zgodny z prawidłowymi wzorcami ruchowymi. Podczas zwykłych czynności bowiem Twój aparat ruchu również może być poddawany silnym przeciążeniom i to właśnie im zapobiega pilates funkcjonalny.

Przykładowo przyjrzyjmy się schylaniu. Kiedy się schylasz, zależnie od sposobu wykonywania tej czynności, niezbędna jest stabilizacja kręgosłupa lub jego prawidłowa artykulacja przy zaangażowaniu odpowiednich mięśni. Jeśli zabraknie aktywacji mięśni posturalnych, kręgosłup zostanie przeciążony na różnych poziomach. Brak synchronizacji choćby jednego elementu w systemie kontroli nerwowo-mięśniowo-oddechowej również skutkowa będzie przeciążeniem. W efekcie pojawienie się bólu podczas schylania pozostanie tylko kwestią czasu.

Warto też pamiętać, że Joseph Pilates zwrócił się do ćwiczeń fizycznych właśnie w celu poprawy stanu zdrowia. Dążył on do tego, aby ograniczenia ruchowe nie stanowiły przeszkody w codziennym życiu. Zmagał się m.in. z astmą i krzywicą, ale dzięki studiowaniu znanych metod ćwiczeń i wypracowaniu własnego systemu, stał się niezwykle sprawnym człowiekiem. Jego sylwetka poprawiła się do tego stopnia, że w wieku 14 lat został modelem rysunków anatomicznych. Joseph Pilates i jego metoda udowadniają, że każdy może zdrowo funkcjonować i czuć się komfortowo we własnym ciele.

Utrzymanie prawidłowej postawy ciała każdego dnia – oto kluczowe przesłanie pilatesu funkcjonalnego. Jeśli unikasz wysiłku ze względu na bóle stawów, pleców, słabe mięśnie lub problemy z koordynacją, pilates funkcjonalny to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

 

PILATES FUNKCJONALNY – KTO MOŻE TRENOWAĆ?

 

Podobnie jak klasyczny pilates, pilates funkcjonalny nie ma ograniczeń wiekowych. Niewiele jest również ograniczeń zdrowotnych. W zajęciach pilatesu funkcjonalnego mogą uczestniczyć:

  • osoby o słabej kondycji fizycznej,
  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży (oprócz pierwszego trymestru),
  • osoby po urazach,
  • osoby z nadwagą, również dużą,
  • zawodowi sportowcy,
  • tancerze,
  • osoby cierpiące na bóle kręgosłupa.

Pilates funkcjonalny jest formą treningu, którą może wypróbować prawie każdy. Dzięki tym ćwiczeniom możesz zwiększyć świadomość własnego ciała i nauczyć się kontrolować swoją postawę podczas codziennych czynności i wykonywania ruchów z nimi związanych.
Co daje pilates funkcjonalny?
Nowatorskie podejście do pracy z ciałem, jakie proponuje pilates funkcjonalny, może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i codziennego komfortu. Oto najważniejsze z nich:

  • zmniejszenie ryzyka urazów podczas wykonywania codziennych czynności,
  • kompleksowe wzmocnienie całego ciała,
  • stymulowanie narządów wewnętrznych,
  • poprawa struktury kości,
  • wzmocnienie mięśni głębokich, które nie tylko poprawiają sylwetkę, ale czynią zdrowszym,
  • poprawa odżywienia stawów,
  • wzmocnienie kręgosłupa,
  • zwiększenie elastyczności stawów,
  • poprawa gibkości i koordynacji ruchowej,
  • zwiększenie ogólnej wydolności organizmu,
  • kształtowanie pięknej sylwetki,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy,
  • pewniejsze i wydajniejsze poruszanie się na co dzień.

Pilates funkcjonalny to doskonały sposób na osiągnięcie koordynacji, równowagi i stabilności podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki niemu nauczysz się, jak prawidłowo wykonać różne, wydawać by się mogło, zupełnie zwyczajne ruchy, jak podnoszenie dziecka, wchodzenie po schodach czy siedzenie.

Dzięki ćwiczeniom pilatesu funkcjonalnego będzie Ci po prostu łatwiej poruszać się na co dzień. Pilates funkcjonalny nie tylko znacznie mniej zużywa mięśnie i stawy, niż trening wydolnościowy, ale też uczy prawidłowego przebiegu ruchu. Gdy utrwalisz prawidłowe wzorce ruchu, będziesz żyć ze świadomością, że nie obciążasz swojego ciała i będzie Ci ono służyło dużo dłużej bez bólu.

 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ PILATES FUNKCJONALNY?

 

Ludzkie ciało pracuje w sposób wyjątkowo złożony. Na każdy ruch składają się łańcuchy mięśni poruszających stawy. Aby ruch mógł być wykonany precyzyjnie, równocześnie pracują mięśnie stabilizujące.

To jednak nie wszystko. Oprócz samej pracy mięśni (ich siły, elastyczności, wytrzymałości), która powinna być harmonijna, istotne jest również prawidłowe wyczucie ciała w przestrzeni, koordynacja i równowaga.

Wyobraź sobie, że chcesz sięgnąć po szklankę wody. Choć ruch wydaje się prosty, nie jest to jednak jedynie wyprost w łokciu poprzez napięcie mięśnia trójgłowego ramienia. Ruch sięgania jest wielostawowy, czyli praca odbywa się w kilku, a nawet w kilkunastu stawach.

Chcesz sięgnąć po szklankę, zwracasz się więc w jej kierunku, poruszając kręgami szyjnego odcinka kręgosłupa. Włączasz do ruchu palce dłoni, nadgarstek, łokieć, bark, kręgosłup, a wychylając się, również stawy nóg.

Sięgając po szklankę wody, angażujesz więc całe grupy mięśniowe, które skracają się i wydłużają, napinają i rozluźniają. Wszystko powinno odbywać się w odpowiednim tempie, z optymalna siłą, w fizjologicznie określonych sekwencjach.

Praca wielostawowa, naturalna dla ruchów człowieka podczas codziennej aktywności, jest charakterystyczną cechą pilatesu funkcjonalnego. Właśnie dlatego, pilates funkcjonalny jest świetnym narzędziem doskonalenia ciała w jak najbardziej naturalny sposób.

 

CZY PILATES FUNKCJONALNY MA JAKIEŚ WADY?

 

Pilates funkcjonalny jest niezwykle uniwersalnym typem treningu, który nie jest obciążający dla organizmu i może zostać bez trudu dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości – ćwiczenia można indywidualnie dobierać pod kątem poziomu trudności. Może więc pomóc w kształtowaniu Twojej sylwetki i dobrych nawyków niezależnie od tego czy masz słabą kondycję fizyczną, czy też jesteś zawodowym sportowcem.

Powyższe cechy sprawiają, że pilates funkcjonalny ma niewiele wad. Zasadniczo, można je sprowadzić do dwóch przypadków.

Jeśli liczysz na znaczną i widoczną utratę kilogramów, pilates funkcjonalny nie jest dla Ciebie. Nie jest to trening, który pozwala na spektakularne zrzucenie wagi. Nie znaczy to, że nie możesz ćwiczyć pilatesu, jeśli masz nadwagę – ten sport uprawiają również osoby z nadmiarem kilogramów. Pamiętaj, że pilates funkcjonalny angażuje wszystkie partie ciała i dzięki tym ćwiczeniom można ukształtować na nowo figurę np. po ciąży – odzyskać wcięcia w talii, bardziej płaski brzuch, jędrniejsze pośladki.

Należy również pamiętać, że tak jak w przypadku każdego treningu, mogą istnieć indywidualne przeciwwskazania do uprawiania pilatesu funkcjonalnego, choć ich lista nie jest długa. W większości przypadków wystarczy wyłączyć z treningu niektóre ćwiczenia lub zastąpić je podobnymi, a przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z lekarzem lub terapeutą.

 

PILATES FUNKCJONALNY – DLA KOGO NIEWSKAZANY?

 

Istnieją jednak dolegliwości i stany, przy których ćwiczenia, w tym pilates funkcjonalny, nie są wskazane. Należą do nich:

  • zakrzepica (ryzyko zakrzepów),
  • problemy z ciśnieniem krwi, szczególnie niestabilność,
  • osteoporoza w zaawansowanej postaci,
  • przepuklina dyskowa (tzw. “wypadnięty dysk”),
  • niedawno przebyta operacja (zwłaszcza w okolicy brzucha),
  • kręgozmyk (przemieszczanie się kręgów względem siebie),
  • ostry stan zapalny,
  • niedawne złamanie kości,
  • pierwszy trymestr ciąży oraz ciąża podwyższonego ryzyka.

Komfortowe, bezpieczne poruszanie się zamiast niestabilnej sylwetki i nieprawidłowych wzorców ruchowych – to właśnie możesz uzyskać trenując pilates funkcjonalny. Ten typ treningu pozwoli Ci doskonalić ciało w naturalny sposób, co przełoży się na utrwalenie prawidłowych nawyków w codziennych czynnościach.