Skuteczne treningi na maszynach możliwe są tylko wtedy, gdy prowadzisz je na bezpiecznym sprzęcie. A okresowe przeglądy i wymiana zużywających się elementów to podstawa funkcjonowania profesjonalnego studia. Na jakie elementy reformera (i innych maszyn) należy zwrócić uwagę i kiedy podjąć określone działania? Zapoznaj się z naszą ekspresową instrukcją bezpieczeństwa.

Cotygodniowe czyszczenie kółek i szyn

Cicha i płynna praca reformera oraz przedłużenie żywotności kół zależy od utrzymania ich w dobrej kondycji. A zrobisz to przez cotygodniowe przecieranie kółek i szyn. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się poniższych kroków:

  1. Odepnij sprężyny.
  2. Miękką ściereczką przetrzyj całą długość szyn, najlepiej używając do tego preparatu Balanced Body Clean, delikatnego mydła z wodą lub delikatnego środka do mycia.
  3. Wyczyść kółka, umieszczając pod nimi ściereczkę i kilkakrotnie przejeżdżając po niej wózkiem.

Może się okazać, że podczas przesuwania wózka poczujesz nierówności – to znaczy, że zanieczyszczenia przywarły do kół lub szyn i wymagają większego czyszczenia. Przyczyną mogą być również zaplątane wokół osi kółek włosy, które skutecznie usuniesz za pomocą pęsety.

Sprawdzaj co miesiąc

Miesiąc to wystarczający czas na sprawdzenie większości elementów reformera. Przegląd zacznij od sprężyn – Twoją uwagę powinny zwrócić widoczne szczeliny, zagięcia lub wyszczerbienia na korpusie sprężyny (nie dotyczy to minimalnych luk na końcach sprężyn – mogły powstać podczas procesu produkcji). Także ślady rdzy i oksydacji skracają żywotność elementu. Jeśli zauważyłeś któreś z tych uchybień, natychmiast wymień sprężynę na nową. Sprzęt eksploatowany bardzo intensywnie, może wymagać częstszych kontroli sprężyn – nawet cotygodniowych.

Kolejnym elementem do sprawdzenia są zakręcane karabińczyki. Nakrętki zawsze, ale to zawsze muszą być dokręcone – w przeciwnym wypadku nie należy używać pasów. Jeśli zauważysz luz nakrętki, dokręć ją przez obracanie w prawą stronę. Gdy podczas kolejnych kontroli zakrętka zawsze jest poluzowana, do dokręcenia użyj klucza i sprawdzaj ten element częściej, np.: co dwa tygodnie.

Podobnie ma się sprawa z karabińczykami (zaczepami). Sprawdź, czy każdy z nich prawidłowo otwiera się i zamyka, a także upewnij się, że zaczep nie jest nadmiernie zużyty. Jakiekolwiek odstępstwo od poprawnego wyglądu i działania to wyraźny sygnał do wymiany elementu na nowy.

Na koniec pozostaje sprawdzenie wszystkich śrub oczkowych, nakrętek i innych śrub. Szczególną uwagę zwróć na zawiasy i śruby mocujące zagłówek. Każda z nich powinna być mocno przykręcona.

Staraj się także przynajmniej raz w miesiącu przesunąć reformery i wyczyścić pod nimi podłogę.

Zobacz co kwartał

Co trzy miesiące sprawdź wszystkie linki i paski, szczególnie w miejscach ich zaczepienia i przechodzenia przez bloczki. Po czym poznać, że nadają się do wymiany? Dla linek sygnałem jest widoczny przez oplot rdzeń lub spłaszczenie ich kształtu. Z kolei paski powinieneś wymienić, gdy tylko zauważysz, że zaczynają się strzępić.

W reformerach ważna jest kontrola zaczepów sprężyn lub śrub oczkowych – w zależności od systemu mocowania, jaki posiadasz. Przy Revo Springbar sprawdź, czy zaczepy sprężyn są mocno dokręcone. W Standard Springbar nakrętki zabezpieczające powinny być maksymalnie dokręcone.

Ciekawostka

Aby zachować żywotność sprężyn o tym samym stopniu oporu, staraj się co kwartał zmieniać ich pozycję. Jak? Zdejmij je z zaczepów i umieść w innym miejscu systemu mocowania sprężyn.

Następnie skontroluj mocowania poręczy ze wspornikami. Śruby nie mogą być za luźne ani za mocno dokręcone – muszą umożliwiać swobodną zmianę pozycji poręczy. W przypadku starszych reformerów, aby zabezpieczyć wsparcie poręczy, musisz mocno dokręcić śrubę.

Skontroluj co dwa lata

Przychodzi czas na wymianę najważniejszego elementu – sprężyn. Należy robić to minimum co dwa lata. Jeśli jednak użytkujesz reformer bardzo intensywnie, prawdopodobnie powinieneś robić to częściej. Niedopilnowanie wymiany może być bardzo ryzykowne i niebezpieczne. Znacznie zużyta sprężyna, nie wymieniona w odpowiednim momencie, to nie tylko nieodpowiedni opór i mniejsza efektywność ćwiczeń, ale przede wszystkim prosta droga do jej pęknięcia w trakcie użytkowania, a to może spowodować poważne uszkodzenia ciała.

Pozostałe elementy do sprawdzenia – przed każdym rozpoczęciem ćwiczeń

Część elementów musisz sprawdzić zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ma to związek z użytkowaniem reformera, szczególnie przez różne osoby. Każdy użytkownik ma swoje “domyślne” ustawienia reformera, dlatego przed każdą kolejną sesją przygotuj odpowiednio maszynę. Zaczep odpowiednią liczbę sprężyn, pozostaw je w pozycji neutralnej, ustaw poręcz na określonej wysokości i dopasuj długość linek. W ten sposób reformer będzie przygotowany na kolejnego użytkownika i prawidłowo zabezpieczony.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z wykorzystaniem paska utrzymującego stopy i skrzyni, sprawdź, czy paski są odpowiednio zamocowane do śrub oczkowych. Zrobisz to pociągając mocno pasek w górę i naprężając go.

Zarówno przed, jak i po ćwiczeniach zadbaj też o tapicerkę. Utrzymanie czystości i higieny to bardzo ważny element codziennego używania reformera. Na ten proces składa się czyszczenie tapicerki, który przedłuży jej żywotność, a także pozwoli utrzymać piękny wygląd oraz dezynfekcja.

Po każdym użyciu tapicerki wyczyść ją wodą z delikatnym mydłem, następnie przetrzyj wodą i osusz miękką ściereczką lub ręcznikiem. Co prawda tapicerka maszyn pokryta jest innowacyjną antybakteryjną powłoką BeautyGard, jednak dobrze co jakiś czas ją zdezynfekować.

A możesz to zrobić korzystając z delikatnych środków czyszczących np.: Balanced Body Clean. To wszechstronny spray do dezynfekcji, dedykowany dla wyposażenia i powierzchni w studiu pilates – m.in. tapicerki winylowej, plastiku, drewna, metalu i szkła. Skutecznie usuwa burd, kurz, pot, tłuste plamy i inne zanieczyszczenia, a także radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Wykonany jedynie z naturalnych składników – z wody i ekstraktu roślinnego z kory drzew bananowych, zabija 99,99% bakterii, jest bezzapachowy i nie pozostawia smug.

@balancedbodypolska Reformer będący w ciągłej eksploatacji wymaga regularnego czyszczenia, jednak warto wiedzieć jak robić to w odpowiedni sposób✅. Przyczyn pojawiających się białych smug może być wiele: ▪️Pot ▪️Naskórek ▪️Używane środki higieniczne takie jak dezodoranty, czy perfumy ▪️Płyn dezynfekujący Wypróbujesz naszego sposobu❓ Daj nam znać jak zadziałało😁✅ ________ #pilates #pilatespolska #reformer #pilatesreformer #studiopilates #pilatesstudio #katowice #balancedbody #balancedbodypilates #balancedbodypolska #tapicerka #sprzatanie #czyszczenie ♬ Happy New Year – BLVKSHP

Do sprawdzenia w zależności od potrzeb

Nie wszystkie elementy maszyn trzeba sprawdzać w ściślej określonym czasie – na część z nich warto zerknąć okresowo, w zależności od zużycia. I pierwszym takim elementem są słupki utrzymujące linki, które mogą się z biegiem czasu poluzować – trzeba je wtedy mocno dokręcić. Podobnie z mocowaniem sprężyn – zanim zaczniesz kolejną sesję treningową upewnij się, że zaczepy sprężyn pod wózkiem skierowane są w dół.

Posiadasz drewniany reformer? Pamiętaj dodatkowo sprawdzić odbojniki na powierzchni stałej platformy dla stóp (takie małe plastikowe elementy). Pęknięte czy uszkodzone w inny sposób należy wymienić.

Z biegiem czasu bloczki reformera, na których poruszają się linki, mogą wymagać smarowania, które wyeliminuje skrzypienie i zapewni płynność pracy. Pamiętaj jednak, by nigdy nie używać do tego preparatów silikonowych w sprayu lub WD40 – ich stosowanie przyciąga kurz i zanieczyszczenia, które przyklejają się do spryskanych elementów. Aby tego uniknąć, do smarowania bloczków użyj suchego smaru silikonowego lub teflonowego. Zanim jednak to zrobisz, ściągnij linki, aby ich nie zabrudzić.

Ważne!

Nie spryskuj silikonowymi preparatami kółek i ich wnętrza – mogą one usunąć smar z łożysk i spowodować ich uszkodzenie!

Nie smaruj szyn w reformerze Allegro 2!

Jeśli nie korzystasz z reformera przez dłuższy czas, upewnij się, że co najmniej dwie sprężyny są zamocowane do wózka i do systemu mocowania sprężyn. W ten sposób prawidłowo zabezpieczysz wózek.

Czym czyścić sprzęt do pilatesu?

Harmonogram dbania o sprzęt do pilatesu to jedno. Ważne są jeszcze środki, jakich możesz użyć do czyszczenia. Wszystko po to, aby Twoje studio było zawsze nieskazitelnie czyste, zachęcające, bezpieczne i komfortowe dla każdego użytkownika. Polecamy następujące rozwiązania:

Woda

Czasem najprostsze rozwiązania są jednocześnie najlepsze. Nie inaczej jest w przypadku czyszczenia większości elementów wyposażenia studia pilates. Na wodzie i ściereczce z mikrofibry możesz polegać przy sprzątaniu:

  • szyn w reformerach,
  • ram reformerów (drewniana lub metalowa),
  • drewnianych drążków RBB,
  • metalowych i drewnianych drążków PTB,
  • kółek reformerów,
  • pedałów w krzesłach i innych zakurzonych/brudnych miejsc.

Głównym problemem, na jaki możesz się natknąć podczas czyszczenia, to tłuste plamy – powstające z połączenia różnych środków z potem, olejkiem czy też balsamem do ciała. Ta lepka warstwa bywa trudna do usunięcia, dlatego przy sprzątaniu musisz uzbroić się w cierpliwość. Warto troszkę więcej czasu poświęcić na czyszczenie wodą, zanim sięgniesz po poważniejsze środki.

Ważne!

Pamiętaj, aby do czyszczenia używać jedynie miękkich ściereczek z mikrofibry!

Woda + płyn do naczyń

Aby czyszczenie nabrało dodatkowej mocy (oczywiście poza szorowaniem 🙂), warto do 0,5 litra wody dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór doskonale nadaje się do:

  • bieżącego czyszczenia winylowej tapicerki (po każdym użytkowniku),
  • ułatwienia sprzątania, szczególnie, gdy masz do czynienia z bardzo uporczywymi zabrudzeniami powierzchni metalowych i drewnianych.
TIP!

Czyszczenie szyn reformera często nie należy do najłatwiejszych – szczególnie, jeśli przez dłuższy czas pozostawały zapomniane. Aby ułatwić sobie zadanie, w przypadku trudnych zabrudzeń, użyj do szorowania odrobiny wody i… zwiniętej folii aluminiowej. Dokładnie tej, której używasz w kuchni.

Spryskaj szynę wodą i szoruj do momentu, aż woda stanie się brudna. Potem zbierz ją suchą i miękką szmatką. Czynność powtarzaj dopóki nie usuniesz całego nagromadzonego osadu. Gdy uda Ci się doprowadzić szyny do porządku, pamiętaj, aby jednak co tydzień je przecierać. Częste szorowanie folią aluminiową może mieć negatywny wpływ na metalową powłokę szyn.

Silikon w sprayu

Przed nami nieco cięższe rozwiązanie, czyli silikon w sprayu. Niektórzy traktują to rozwiązanie prawie jak magiczną różdżkę, jednak to nie do końca dobry pomysł. Możesz z niego skorzystać, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, stosuj niewielkie dawki sprayu, a po drugie, rób to jedynie na części wymienione poniżej:

  • element łączący pionowe rurki trapezu z PTB,
  • sprężyny, co pozwoli wyciszyć odgłosy przypominające brzęczenie,
  • gałki uchwytów krzeseł – wyciszy skrzypienie,
  • skrzypiące osie kółek pasowych.
WAŻNE!

Nigdy nie używaj silikonu w sprayu do kółek i szyn reformerów, a o jakiejkolwiek próbie zastosowania popularnego WD40 całkowicie zapomnij! W ten sposób możesz poważnie uszkodzić sprzęt!

Balanced Body Clean – spray do czyszczenia i dezynfekcji

O BB Clean wspominaliśmy już wcześniej, jednak warto poświęcić mu kilka dodatkowych chwil. Ten naturalny środek dezynfekujący możesz stosować zamiast wody i wody z mydłem, co pozwoli Ci w naturalny sposób wyczyścić i zdezynfekować maszyny. To szybkie rozwiązanie w formie wygodnego sprayu, które możesz mieć zawsze pod ręką.

W dbaniu o sprzęt do pilatesu najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będziesz o tym pamiętać, do regularnego i skutecznego czyszczenia wystarczy jedynie woda i ściereczka z mikrofibry. W ten sposób z łatwością usuniesz zadrapania, brud i włosy, a tym samym eliminujesz potrzebę stosowania agresywnych środków chemicznych. Ich oddziaływanie na sprzęt jest wyjątkowo niekorzystne – nawet uniwersalne środki czyszczące mogą sprawdzić, że z biegiem czasu uszkodzeniu ulegnie wykończenie drewnianej ramy lub aluminiowych szyn. A tego przecież nikt by nie chciał.

Zadbany sprzęt spokojnie wytrzyma minimum 20 lat w nienagannym stanie – razem z drewnianym wykończeniem i powłokami metalowymi. Te kilka minut wysiłku zaowocuje przyjemną i długoletnią współpracą.