Centrowanie

W pilatesie

Każdy ruch w pilatesie wychodzi na zewnątrz z centrum. Centrum ciała odnosi się do głębokich mięśni brzucha, dolnej części pleców oraz miednicy. Jest często nazywany również „powerhouse” lub rdzeniem. Centrum jest energią wytwarzaną wewnątrz ciała, a także źródłem stabilności i wsparcia dla każdego rodzaju ruchu, który wykonujesz.

W codziennym życiu

Termin „stabilizacja środka” odnosi się do utrzymania i zrównoważenia spokoju psychicznego w tym chaotycznym życiu. Dotyczy on również aktywności fizycznej. Nauka pracy z centrum swojego ciała pomoże Ci działać w bardziej skoncentrowany sposób. Jeśli jesteś połączony ze swoim rdzeniem, będziesz czuł się silny, spokojny i istnieje mniejsze ryzyko, że poczujesz się czymś przytłoczony lub stracisz kontrolę.

Fizyczne centrum ciała i skupienie na nim poprawia wyniki sportowe we wszystkich aspektach. Silne połączenie z rdzeniem tworzy wydajniejsze, bezpieczniejsze i silne ruchy. Następnym razem, gdy będziesz oglądał mistrza w jakieś dyscyplinie sportowej, zwróć uwagę na to, z jaką łatwością wydaje się wykonywać każdy swój ruch, w porównaniu do słabiej wyszkolonego sportowca. Jamajski sprinter Usain Bolt jest świetnym przykładem. Ustanowił rekord na Igrzyskach Olimpijskich, mimo tego, że nie widać było na nim ani kropli potu. Wynika to z nauki efektywnego poruszania się z centrum ciała, zamiast używania samych kończyn do generowania energii.

Zrównoważony rozwój mięśni

W pilatesie

Ostatecznym celem pilatesu jest stworzenie równomiernej i zrównoważonej muskulatury. Tak, by odciążała stawy i pomagała wytwarzać wydajne wzorce ruchowe. Ostateczny wynik to ciało, które przetrwa dłuższy czas bez obrażeń, ponieważ nie jest nadużywane lub niedostatecznie wykorzystywane w jakimkolwiek z obszarów.

W codziennym życiu

Nikt nie jest idealnie zrównoważony, ale dążenie do tego celu, pomoże Ci wyrobić w sobie nawyk, który nauczy Cię to zmieniać.

Zrównoważony rozwój mięśni umożliwia oraz wyznacza w jaki sposób wykonujemy wszystko w naszym życiu – od siedzenia przy biurku do rzucania frisbee. Wiele z naszych działań nie jest zrównoważonych przez naturę – na przykład trzymanie dziecka na jednym biodrze. Możemy jednak ćwiczyć ideę równowagi, próbując utrzymać je na drugim biodrze podczas siedzenia, jednocześnie będąc skupionym na obu kościach siedzących i nie przechylać się na bok.

W połączeniu z fizycznym skupieniem, rozwijanie zrównoważonej muskulatury pomoże nam stać się stabilniejszym fizycznie i psychicznie. Kiedy jesteśmy skoncentrowani i zrównoważeni, jesteśmy też w stanie zręczniej zareagować na wiele wyzwań życiowych, nie tworząc sytuacji wywołujących stres w sobie i wokół siebie.