Przed Tobą pierwszy trening pilates na reformerze? Nie wiesz, czego się spodziewać? Nie jesteś sam – wiele osób czuje zdezorientowanie przy pierwszym kontakcie z tego typu maszynami.

Po pierwsze, jeśli myślisz, że to będzie łatwy, powolny trening, czeka Cię zaskoczenie. Zajęcia na reformerze wykorzystują całe ciało, by poprawić siłę, elastyczność i sylwetkę. Choć wiele ruchów może być niewielkich i powolnych, wymagają skupienia na określonych grupach mięśni, co nie jest możliwe bez wysiłku.

Nie zrozum tego źle – pilates to świetna metoda dla początkujących, a także dla osób na każdym poziomie doświadczenia. Przed wejściem na pierwsze zajęcia, dobrze jednak mieć świadomość kilku rzeczy. Jak przygotować się na spotkanie z reformerem?

1. Wybierz obcisłe ubranie

Podczas ćwiczeń na reformerze będziesz poruszać swoim ciałem we wszystkich możliwych pozycjach. W luźnym, poruszającym się ubraniu nie będziesz czuć się komfortowo. Postaw na dopasowany podkoszulek i legginsy – taki strój pozwoli również instruktorowi właściwie ocenić Twoje ułożenie, abyś wyciągnęła z zajęć jak najwięcej.

2. Zainwestuj w skarpetki i rękawiczki

Znasz te skarpetki z małymi kropkami na podeszwach? Te kropki to swego rodzaju małe gumowe uchwyty, które zapewniają przyczepność i zapobiegają ślizganiu stóp na maszynie… zwłaszcza, gdy zaczniesz się pocić.

Dostępne są również rękawiczki z wstawkami z gumy o takich samych właściwościach. Możesz pomyśleć, że to głupie, ale zaufaj nam – Twoje ręce, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz – spocą się w mgnieniu oka. Dzięki rękawiczkom i skarpetkom skupisz się na aktywowaniu odpowiednich mięśni, a nie ślizgających się palcach i stopach. 

3. Nastaw się na coś innego, niż na macie

Wchodząc na zajęcia z reformerem, nie będziesz leżeć na macie na ziemi. Większość ruchów wykonasz na maszynie wyposażonej w wózek, poruszający się do przodu i do tyłu, połączony ze sprężynami o różnym oporze.

Jaka jest największa różnica pomiędzy matą a reformerem? Dodanie oporu do ćwiczeń lub wspomaganie pracy przy słabszej formie. Dzięki temu trening może być zarówno intensywniejszy i bardziej wymagający, jak również ułatwiający ćwiczenia dla osób po przebytych urazach lub dopiero rozpoczynających przygodę z pilatesem na reformerze. Wiele podstawowych ruchów wygląda jednak tak samo, jak na wszystkich zajęciach pilates. 

4. Słuchaj instruktora

Kiedy pierwszy raz spotkasz się z reformerem, dostrzeżesz w nim wiele ruchomych części. Łatwo się zgubić, próbując zmienić opór czy prawidłowo oprzeć dłonie i stopy na platformie. Podczas zajęć grupowych możesz spojrzeć na sąsiada, aby zorientować się, w jakiej pozycji powinieneś się znajdować, zwłaszcza jeśli ma on większe doświadczenie niż Ty. Najlepszą drogą jest jednak uważne słuchanie instruktora i dokładne wykonywanie jego wskazówek.

5. Żółty, niebieski i czerwony – zapamiętaj te kolory

Na początku zajęć, Twój instruktor wyjaśni działanie reformera i wszystkich jego części. Jednym z najważniejszych elementów są sprężyny, dzięki którym regulujesz opór. W większości reformerów Balanced Body spotkasz żółte, niebieskie i czerwone. Żółty to najlżejszy opór, niebieski – średni, a czerwony – największy. Nie zastanawiaj się na początek, jakiego oporu powinieneś użyć – Twój instruktor na bazie swojego doświadczenia podpowie Ci, który będzie dla Ciebie najlepszy w danym ćwiczeniu.

6. Nadgarstki mogą Cię zdziwić

Myślałeś kiedyś o tym, że Twoje nadgarstki też mają mięśnie, jak każda inna część ciała? Zbudowanie siły w tym obszarze również wymaga pracy i czasu. Dlatego nie zdziw się, kiedy Twoje nadgarstki zaczną się męczyć – to normalny objaw podczas ćwiczeń pilates, który działa na mniejsze, rzadziej używane partie ciała. Kiedy będzie Ci ciężko, zrób małą przerwę, potrząśnij nadgarstkami i działaj dalej.

7. Możesz doświadczyć dezorientacji

Poruszanie się bez odczucia grawitacji to jedna z charakterystycznych cech pilatesu na reformerze. Leżenie na wznak na ruchomej platformie na początku może wydawać się dziwne – nie zniechęcaj się tym! Im częściej będziesz korzystać ze sprzętu, tym sprawniejszy będziesz we wszystkich ruchach, a brak odczucia grawitacji przyniesie Ci wiele frajdy!

8. Dostaniesz rekwizyty

Reformer to cudowne dzieło, jednak instruktorzy często wykorzystują dodatkowe akcesoria, aby uatrakcyjnić ćwiczenia. Najczęściej spotykane to piłki, taśmy oporowe i obręcze do pilatesu.

9. Miej pod ręką ręcznik

Pilates to trening całego ciała. Kiedy jesteś skupiony i skoncentrowany na ruchach, maksymalizujesz wydatek energii. Twoje ciało rozgrzeje się, aktywujesz mięśnie, których zwykle nie używasz, a jeśli zrobisz to poprawnie, zaangażujesz każdą część ciała. Nic więc dziwnego, że będziesz ociekać potem! Warto więc, żebyś miał ze sobą ręcznik lub chusteczki.

Wiesz już, czego możesz spodziewać się na pierwszych zajęciach z reformerem. Na koniec jeszcze jedna rada – baw się dobrze! Wypróbowanie maszyn do pilatesu to wyzwanie, które warto potraktować jak świetną zabawę.