Przed nami kolejna piątka bezpośrednich uczniów Joseph’a i Clary Pilates’ów. Kim byli i jak potoczyły się ich dalsze losy? Przejdźmy zatem do historii kolejnych fascynujących i inspirujących osób.

Szkoła Eve Gentry

Eve Gentry urodziła się w 1909 roku w Kalifornii, właściwie jako Henrietta Greenhood. W wieku 8 lat rozpoczęła naukę tańca w różnych stylach: balet, taniec ludowy i taniec nowoczesny. W 1928 roku przeprowadziła się do San Francisco, aby rozpocząć naukę tańca nowoczesnego. W 1936 roku rozpoczęła karierę taneczną w Hanya Holm Company w Nowym Jorku, gdzie szybko stała się główną tancerką i 2 lata później powstało jej najsłynniejsze choreograficzne dzieło „Tenant of the Street”. Gdy wyszła za mąż za swojego przyjaciela z dzieciństwa – Bruce’a Gentry’ego – przyjęła nowe nazwisko i tak stworzyła również swój profesjonalny wizerunek jako Eve Gentry. W 1944 roku otworzyła swoją własną firmę – „Eve Gentry Dancers” i zaczęła wykładać na High School for Performing Arts oraz w The New Dance Group. Jej drogi skrzyżowały się z Pilatesem, gdy jej dolegliwości związane z plecami i kolanami nasilały się coraz bardziej. Była pozytywnie zaskoczona efektami terapii i dobroczynnym wpływem pilatesu na jej organizm. Zafascynowana ćwiczeniami kontynuowała naukę, stając się nauczycielem. W 1955 roku przeszła radykalną mastektomię – w jej wyniku usunięto jej tyle mięśni, że nie była w stanie nawet podnieść rąk. Ćwicząc dalej wspólnie z Pilatesem stopniowo wracała do zdrowia i za namową lekarzy nagrywała swoje postępy, w których wykorzystywała zaawansowane ćwiczenia. Wszystko po to, aby pokazać szpitalowi, że pilates to nie tylko ćwiczenia, ale także rehabilitacja wspomagająca w takich przypadkach. Szpital początkowo oskarżył ich nawet o kłamstwo. Wtedy postanowili ponownie nagrać filmiki – tym razem bez koszulki, aby udowodnić szpitalowi, że filmują prawdę. W 1968 roku Eve przeprowadziła się do Meksyku, do Santa Fe, gdzie założyła własne studio tańca i centrum pilatesu. Gentry wymyślała i nauczała także swoich własnych metod i ćwiczeń, w oparciu o wiedzę jaką uzyskała od Pilatesa, Hanya Holm i innych, z którymi miała styczność. W 1991 roku stała się nawet współtwórcą Institute of the Pilates Method. Swoją działalność kontynuowała zarówno w Santa Fe, jak i na całym świecie, nauczając swoich klientów i szkoląc przyszłych nauczycieli, aż do swojej śmierci – 17 czerwca 1994 roku, przeżywając 84 lata.

Szkoła Bruce’a King’a

Bruce King urodził się w 1929 roku. Był zawodowym tancerzem, m.in. w Merce Cunningham Dance Company i Almyn Nikolais Company. Z czasem założył także własną szkołę tańca: Bruce King Dance Company. Otrzymywał wyróżnienia z dziedziny tańca, choreografii i był także cenionym autorem. Na Joseph’a Pilatesa i jego żonę trafił w 1955 roku i od tego czasu uczęszczał na zajęcia z kontrologii raz lub dwa razy w tygodniu. Zafascynowany przede wszystkim swoją mentorką – Clarą – po kilku latach postanowił stanąć także z tej drugiej strony i zaczął nauczać pilatesu. Od 1966 roku mieszkał w budynku szkoły Pilates’a, gdzie prowadził własne małe studio. Nieszczęśliwy pożar budynku zniszczył sale zarówno Clary i Joseph’a, jak i małe pomieszczenie Bruce’a. Mimo przeciwności Bruce uczył w szkole Pilatesów przez wiele lat, a po śmierci Joseph’a w 1967 roku pomagał Clarze w prowadzeniu studia. King otworzył swoje własne studio pilatesu w połowie 1970 roku. Dwa lata później odkupił ze studia Pilates’ów Reformer i prowadził zajęcia z pilatesu dla uczniów i nauczycieli w całym kraju, aż do swojej śmierci w 1993 roku. Wszyscy, którzy mieli z nim styczność zawsze podkreślają, że był niewiarygodnie precyzyjny i szczegółowy, a przede wszystkim potrafił doskonale wytłumaczyć i zademonstrować prezentowane ćwiczenia.

Szkoła Mary Bowen

Zanim Mary poznała Pilates’a była rozpoznawalną aktorką. Borykała się z problemem bólu pleców i szukała dla siebie ratunku. W 1959 roku natrafiła w gazecie na artykuł opisujący Pilates’a, razem z fascynującymi fotografiami jego sylwetki. Jedno zdanie szczególnie zaciekawiło Mary – „Opieram swoją metodę na dziecku i kocie!”. Mimo, że nie miała ani dzieci, ani kota, to właśnie to zdanie ją poruszyło i skłoniło do odszukania studia Pilates’a. Jak łatwo policzyć, Bowen miała wtedy 29, a Joseph 76 lat. Zdumiona efektami ćwiczeń – poprawa pojawiła się zaledwie po 2 sesjach – postanowiła uczęszczać na ćwiczenia 2 razy w tygodniu. Stało się to częścią jej życia i pasją. Z Clarą i Joseph’em spędziła tak 6 i pół roku. Później ćwiczyła między innymi z Kryzanowską, Grant i King’iem. W 1971 roku podjęła także naukę psychoanalityki. 4 lata później otworzyła swoje psychoanalityczne biuro połączone z własną siłownią i nauką pilatesu. W 1981 roku przeniosła swoją działalność na pierwsze piętro domu handlowego Thrones. Your Own Gym posiadało dwa gabinety masażu, dwie sauny, dwie duże garderoby i sztab nauczycieli. W 1995 roku Mary zaczęła łączyć psychoanalizę z pilatesem podczas sesji ćwiczeniowych. Opracowała swój własny system, który nazywa się Pilates Plus Psyche System. W 2015 roku przeniosła się do Toronto wraz z Christine Wright. Mary uważa, że nauczyciel jest zawsze uczniem i to właśnie to zapewnia świeżość. Bowen mimo podeszłego wieku nadal naucza pilatesu i można ją spotkać w różnych zakątkach świata.  

Szkoła Robert’a Fitzgerald’a

Robert Fitzgerald to bardzo znany – w tamtych czasach – tancerz. Jego losy skrzyżowały się z Pilatesami w podobnym czasie co Caroli Trier. Pilates w niedługim czasie stał się jego drugą pasją i pomysłem na życie. Swoje własne studio otworzył w 1960 roku na West 56th Street w Nowym Jorku. Gdy prowadził swoje studio, przyciągał do siebie ogromną rzeszę tancerzy, którzy z chęcią uczyli się od niego tej niezwykłej kontroli własnego ciała wspomagając także leczenie wielu kontuzji i urazów.

Szkoła Jay’a Grimes’a

Jay Grimes to kolejny tancerz, jaki zetknął się z Joseph’em Pilates’em i pozostał na dłużej. Poznali się w połowie lat sześćdziesiątych i współpracowali aż do śmierci Pilates’a. Jay jednak nie opuścił studia – uczył się i nauczał z Clarą i Romaną Kryzanowską przez kolejne 10 lat. Po śmierci pani Pilates nadal uczył w oryginalnym studiu przy 8th Avenue w Nowym Jorku, z tym, że swoją działalność rozszerzył na cały świat. Jay zawodowo zajmował się baletem, tańczył także na Broadwayu. Przez całe 18 lat swojej tanecznej kariery, jaką prowadził łącząc pasję do tańca z pilatesem, nie miał ani jednej kontuzji – do dziś uważa, że to w 100% zasługa Pilates’a i jego fantastycznego programu ćwiczeń. Jay aktualnie prowadzi własne studio – Vintage Pilates. Od początku przyciągał do siebie gwiazdy Broadwayu i Hollywood, artystów muzycznych i operowych, a także biznesmenów, polityków, sportowców (w tym olimpijskich), ale także zwyczajne gospodynie domowe. Pilates nie ma granic. Jay dopasowuje ćwiczenia do płci i możliwości – podkreśla, że sam Pilates tworzył ćwiczenia dla sportowców i mężczyzn, które wymagają indywidualnego dostosowania do konkretnej osoby, przede wszystkim z poza tego kręgu. Grimes nadal podróżuje i szkoli instruktorów, prowadzi warsztaty oraz kursy mistrzowskie w każdym zakątku świata. Jest także współtwórcą Reformera stworzonego przez Balanced Body i nazwanego jego imieniem: „Contrology Reformer Jay Grimes”.

Jay Grimes / Contrology JGRIMES Reformer

Jay Grimes / Contrology JGRIMES Reformer