Wielu z Was zastanawia się nad tym, jak zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo sobie oraz swoim klientom podczas pracy. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że sytuacja jest niepewna, a ryzyko kolejnego zamrażania i odmrażania gospodarki wciąż istnieje. Dlatego właśnie konieczne jest zachowanie najwyższych standardów higieny, aby dać klientom pewność, że korzystanie z klubu fitness nie wiąże się dla nich z ryzykiem zakażenia.

Na początek warto zapoznać się z wytycznymi skierowanymi do fizjoterapeutów przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Są one dostępne na stronie KIF tutaj. KIF radzi, aby dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, podczas realizacji czynności przy pacjencie stosować wszystkie możliwe środki ochrony indywidualnej. Mowa tu m.in. o dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki.

Należy zadbać o częste przeprowadzanie dezynfekcji sprzętu, blatów, klamek, poręczy i innych przedmiotów, łącznie z telefonami komórkowymi, długopisami czy pilotami do łóżek. Przed dopuszczeniem pacjenta do ćwiczeń trzeba przeprowadzić wywiad epidemiologiczny. Jeśli to możliwe, pacjent powinien również nosić maseczkę, a wszystkie przybory i sprzęt należy każdorazowo zdezynfekować po zakończeniu zajęć.

W dalszym ciągu fizjoterapeuci powinni unikać grupowania pacjentów. Indywidualne podejście zmniejsza potencjalne ryzyko zakażenia. Zajęcia grupowe warto przeprowadzać online, aby zapewnić pacjentom wzajemne wsparcie i motywację. Dla bezpieczeństwa i zdrowia siebie i swoich pacjentów, zajęcia grupowe w klubie powinny być stosowane jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Sprzęt Balanced Body – skuteczna dezynfekcja

Niezależnie od rodzaju prowadzonych zajęć, niezbędna jest odpowiednia dezynfekcja sprzętu. Warto się zastanowić, jakich środków używać, aby były skuteczne w działaniu, ale jednocześnie nie zniszczyły drogiego sprzętu, który masz w swoim studiu. Wiemy z doświadczenia, że nie tylko w czasie epidemii koronawirusa w studiach roznoszą się różne drobnoustroje. Dlatego nie od dziś staramy się, aby sprzęt Balanced Body był bezpieczny i trwały. Po pierwsze, nasze tapicerki posiadają powłokę antybakteryjną BodyGuard®, aby żadne bakterie i wirusy nie przedostały się przez nią i nie wniknęły w głąb pianki. Po drugie, jeśli dezynfekujesz swój sprzęt standardowo po każdym kliencie przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów, nie musisz dodatkowo używać silnych dezynfektantów. Dlaczego? Ponieważ środki, których używasz do zapobiegania rozprzestrzeniania się innych zarazków, pozbywają się również koronawirusa.

Jakich środków używać do dezynfekcji sprzętu do pilatesu?

Najprostszym sposobem jest mydło z letnią wodą – jedna łyżka płynu do mycia naczyń rozcieńczona w 0,5l wody i rozmieszana w butelce z rozpylaczem. Wystarczy spryskać powierzchnie i tak, jak wszyscy powinniśmy myć swoje ręce około 20-30 sekund, tak samo długo powinno przecierać się powierzchnie sprzętu do pilatesu, aby pozbyć się drobnoustrojów. Koniecznie pamiętaj o tym, aby ręcznik, którego używasz był czysty i świeżo wyprany albo korzystaj z ręczników papierowych/jednorazowych. Niektórzy użytkownicy od wielu lat używają mocnych preparatów alkoholowych i nie spotkali się z żadnymi zniszczeniami czy zmianą koloru tapicerki. Jednak bardzo silne środki odkażające w większości przypadków mogą powodować uszkodzenia, których nie da się cofnąć. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego sprzętu unikaj korzystania z nierozcieńczonego alkoholu, wybielacza, czy olejków naturalnych, ponieważ mogą zniszczyć Twój drogi sprzęt, tapicerkę czy wykończenie drewna. W ofercie Balanced Body możesz także znaleźć spray, specjalnie przeznaczony do dezynfekcji naszych tapicerek oraz sprzętu. Stworzony z naturalnych składników zmywa brud, tłuszcz, pot oraz zabija 99,99% bakterii. Można nim myć tapicerki, drewno czy metal, ponieważ stworzony został z myślą o sprzęcie do pilatesu Balanced Body.

Co należy dezynfekować?

Pamiętaj, że nie tylko tapicerka wózka czy mata są dotykane przez klientów i powinny być dokładnie wyczyszczone po każdym użyciu. Rama reformera, platforma, poręcz, skrzynia, podkładki do klęczenia, piłki, rollery, łuki, jak również linki i pętle. I tutaj pojawia się największy problem – prawidłowa dezynfekcja linek i uchwytów, które do skutecznego zdezynfekowania powinny zostać wyprane. Trudno jednak zadbać o to po treningu z każdym klientem, który ich dotknie. Nie wszystkie uchwyty można i da się zdezynfekować tymi samymi produktami co tapicerkę czy pozostałe części sprzętu. Dlatego też NAJWAŻNIEJSZĄ rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest dezynfekcja rąk i kontrolowanie tego, aby nie dotykać twarzy rękami podczas treningu z klientem. Przed i po sesji pamiętaj, abyście wraz z klientem zadbali o to, by prawidłowo umyć i zdezynfekować ręce. Jeśli nie chcesz zrezygnować z silnych środków do dezynfekcji jak alkohol lub inne po każdym użyciu, musisz być przygotowana na to, że powierzchnie tapicerowane, drewno, pasy, pętle i uchwyty, mogą się zniszczyć i stracić walory estetyczne. Nie powinny one jednak wpływać na metalowe powierzchnie sprzętu. Pamiętaj również o tym, żeby przy ich stosowaniu korzystać z rękawiczek, a następnie porządnie przewietrzyć pomieszczenie.

Bezpieczeństwo i dezynfekcja w 5 krokach

Podsumujmy w 5 krokach najważniejsze zasady zachowania higieny oraz bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa:

  1. Poinformuj swoich klientów, że poważnie podchodzisz do sprawy zachowania higieny oraz dopilnuj, żeby prawidłowo i dokładnie czyścić sprzęt po każdym użyciu.
  2. Zastanów się nad zmianą zasad rezygnacji z zajęć, aby klient nie musiał ponosić z tego powodu kosztów. Niektórzy w obawie przed utratą zajęć lub pieniędzy mogą przyjść na zajęcia chorzy.
  3. Przypominaj swoim klientom i pozostałym nauczycielom o tym, że mycie rąk jest najważniejsze i muszą robić to przed i po każdych zajęciach, w prawidłowy sposób. Starajcie się również unikać dotykania twarzy. Ogólnodostępny żel antybakteryjny w studiu będzie dodatkowym zabezpieczeniem.
  4. Możesz zaproponować klientom zakup swoich własnych uchwytów do reformera oraz przynoszenie własnego ręcznika do studia, na którym będą mogli się położyć bez dotykania maty lub wózka.
  5. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, GIS, NFZ, WHO oraz organizacje branżowe i nie lekceważ ich.

Poniżej znajduje się lista wszystkich elementów sprzętu do pilatesu, które powinny być dezynfekowane po korzystaniu przez każdego klienta:

  • Każda tapicerowana powierzchnia (wózek, maty, oparcia ramion, zagłówki, platformy)
  • Wszystkie drewniane elementy (rama, uchwyty, drążki, platformy do stania),
  • Pozostałe elementy sprzętu i przyrządy do treningu: piłki, rollery, magic circle, pedały krzesła, sprężyny, pokrętła, dźwignie oraz cały pozostały sprzęt, który został użyty podczas ćwiczeń.

I najważniejsze… nie zapominaj o regularnej dezynfekcji innych powierzchni, które nie były używane podczas treningu jak: klamki, baterie w umywalce, blaty w recepcji i włączniki do świateł. Dzięki przestrzeganiu wszystkich zasad dezynfekcji Twoje treningi będą bezpieczne.